Kadr z filmu Grzyb ma głos 1
Fot. Materiały prasowe/Intermezzo Films
ZE ŚWIATA FILMU

Jakie filmy o grzybach warto obejrzeć? 7 niecodziennych propozycji

Ranking filmowy na jesień

Anna Galuhn 2 października 2023 12:04
Kadr z filmu Grzyb ma głos 1
Fot. Materiały prasowe/Intermezzo Films

Filmy o grzybach to zestaw bardzo różnych opowieści, połączonych jednym wspólnym motywem. Niesamowite dokumenty i produkcje przyrodnicze przenoszą nas w magiczny świat leśnych bytów, które wymykają się standardowej klasyfikacji z podziałem na faunę i florę. Grzyby i ich niezwykłe właściwości od lat intrygują i fascynują ludzi. A jak pokazują przykłady poniżej – powiązane z nimi historie mogą być piękne, dziwne, zabawne i przerażające.

Spis treści:

Miejsce 7: Grzybiarze (2013) – łotewska komedia o grzybkach halucynogennych

Głównym bohaterem łotewskiej komedii „Grzybiarze” jest Peter – zwykły facet, zmęczony rutyną dnia codziennego. Ma niesatysfakcjonującą pracę i szefa, który upokarza go na każdym kroku. Kiedy jego kolega popełnia samobójstwo, mężczyzna jest bliski depresji.

Pewnego dnia przechodzi nielegalnie na teren poligonu, gdzie znajduje grzybki halucynogenne. Okazuje się, że tylko one są w stanie pomóc wyjść z otchłani rozpaczy. Sprawiają, że jego życie nabiera sensu.

Film powstał w reżyserii Ivarsa Tontegode był nominowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym w konkursie Wolny Duch w 2013 r.

Ocena na Filmwebie: 4,6.

Miejsce 6: Ciemna strona księżyca (2015) – thriller o psychodelikach

Urs Blank (Moritz Bleibtreu) jest prawnikiem i wiedzie ustatkowane życie na wysokim poziomie materialnym. W pewnym momencie poznaje Lucille (Nora von Waldstätten), która wprowadza go w świat psychodelików. Mężczyzna ulega urokowi grzybków i, co za tym idzie, traci kontrolę nad swoim życiem.

Film „Ciemna strona księżyca” w reżyserii Stephena Ricka powstał na motywach powieści pod tym samym tytułem autorstwa szwajcarskiego pisarza, Martina Sutera. W ekranizacji jego poprzedniego dzieła pt. „Small World” wystąpił Gérard Depardieu. Pisarzowi największą popularność przyniosła książka „Montecristo”, wydana w 2015 r. 

Ocena na Filmwebie: 5,3.

Miejsce 5: Lęk (2007) – przerażające halucynacje

Fabuła filmu „Lęk” rozgrywa się wokół piątki młodych amerykańskich turystów. Tara (Lindsay Haun) wraz z czwórką przyjaciół przyjeżdżają na wakacje do Irlandii. Zatrzymują się u Jake'a (Jack Huston), a ich głównym celem wycieczki jest spróbowanie grzybków halucynogennych w pobliskim lesie.

Podczas noclegu pod namiotami na łonie natury Jake opowiada grupce Amerykanów o zakonie, który znajduje się nieopodal i przytacza związaną z nim legendę. Według niej dokładnie w tym miejscu w tajemniczych okolicznościach zaginęło troje podróżników. Grupka przyjaciół, nie przejmując się opowieścią, próbuje naparu z grzybów. Po chwili wszyscy doświadczają się niesamowicie realnych i jeszcze bardziej przerażających wizji.

Horror w reżyserii Paddy'ego Breathnacha otrzymał dwie nominacje do nagrody IFTA w 2008 r.

Ocena na Filmwebie: 5,5.

Miejsce 4: Atak ludzi grzybów (1963) – japoński film grozy

Film „Atak ludzi grzybów” opowiada historię rozbitków na bezludnej wyspie. Wśród ocalałych znajdują się wykładowca uniwersytecki, studentka, pisarz, piosenkarka, właściciel jachtu, celebryta, szyper i majtek pokładowy. Rozbitkowie znajdują na plaży jacht porośnięty mchem. W środku jest dużo przydatnych rzeczy, w tym jedzenie, które wystarcza im na tydzień.

Po tygodniu wyruszają w głąb wyspy, aby poszukać większej ilości pożywienia. Okazuje się, że nie ma tam żadnych zwierząt ani roślin zdatnych do spożycia. Są jedynie grzyby, które nazywają Motango. Jednak istnieje ryzyko, że mogą być trujące. 

Pisarz Yoshida podejmuje to ryzyko i zjada grzyby. Okazują się jadalne, jednak wpływają na zmianę jego zachowania. Co więcej, po ich zjedzeniu, Yoshida ma ochotę na więcej. Wkrótce mężczyzna zamienia się w humanoidalnego grzyba.

Pomysł japońskiego reżysera zyskał sławę w popkulturze – chichot grzybów z tego filmu był wykorzystywany w innych dziełach popkultury, m.in. w grach wideo. Również twórcy DC Comics, nawiązując do japońskiego klasyka, stworzyli złoczyńcę z grzybów o imieniu Matango.

Film był pozycją kontrowersyjną w Japonii ze względu na nawiązania do ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w czasie II wojny światowej. 

Ocena na Filmwebie: 5,5.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej

Miejsce 3: Tam, gdzie rosną grzyby (2012) – film o grzybach, miłości i wolności

Lucien i Regina (Jason Cortlund i Tiffany Esteb) zarabiają na życie, zbierając grzyby i sprzedając je do restauracji w Nowym Jorku. Wiodą szczęśliwe życie, jednak w pewnym momencie Regina stwierdza, że potrzebuje większej stabilizacji. Kiedy pojawia się możliwość pracy na stałe u jednego z klientów, postanawia skorzystać z okazji.

Z kolei Lucien jest wolnym duchem i taki osiadły tryb życia zupełnie mu nie odpowiada. Decyzja Reginy powoduje duży kryzys w ich małżeństwie. 

Film „Tam, gdzie rosną grzyby” powstał w koprodukcji amerykańsko–polskiej, w reżyserii Jasona Cortlunda i Julii Halperin. Obraz otrzymał dwie nominacje – w ramach festiwalu American Film i do nagrody Gotham w 2012 r.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Miejsce 2: Grzyb ma głos (2021) – film dokumentalny o grzybach

W dokumencie Marion Neuman grzyby zdecydowanie odgrywają główną rolę. Sieć, jaką tworzą, trudno jest ogarnąć umysłem. Co więcej, badania nad strukturą grzybów i ich ekosystemem mogą dostarczać interesujących informacji o nas samych.

Sposób, w jaki niemiecka reżyserka opowiada o królestwie grzybów, jest niezwykle wciągający i szczegółowy. Film był nominowany do nagrody Green Warsaw na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2021 r.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 1: Niezwykły świat grzybów (2019) – magiczna sieć leśnych powiązań

„Niezwykły świat grzybów” to kolejny dokument, tym razem autorstwa Louie Schwartzberga, zrealizowany w przepiękny sposób. Śmiało można powiedzieć, że jest to wizualna uczta dla oczu. Autor przybliża nam wiele różnych gatunków – od grzybów jadalnych, poprzez pleśń, aż po gatunki trujące, lecznicze i halucynogenne. 

Louie Schartzberg poświęcił 15 lat życia na dokumentowanie grzybów. Aby je odpowiednio wyeksponować, zorganizował studio na dachu swojego garażu, gdzie różne rodzaje grzybów były hodowane przez doświadczonych mykologów. 

W oryginalnej wersji językowej świetnym zdjęciom towarzyszy głos laureatki Oscara, Brei Larson. Dzięki poetyckiej narracji oglądanie filmu jest jeszcze większą przyjemnością.

Dokument był nominowany do nagrody Critics' Choice Documentary w 2020 r.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody

Inne filmy z motywem grzybów

Poniżej kilka dodatkowych tytułów – nie wszystkie są stricte o grzybach, ale z pewnością budują kontekst tematyczny tego rankingu:

  1. Grzyby (2011) – film produkcji francusko–indyjskiej o tajemniczym szaleńcu zamieszkującym bengalskie lasy. Przyczyną jego szaleństwa okazują się halucynogenne grzyby. Reżyseria: Vimukthi Jayasundara,
  2. Na ziemi (2021) – horror o naukowcach, którzy udają się do lasu w poszukiwaniu antidotum na śmiercionośny wirus. Reżyseria: Ben Wheatley, 
  3. Najgorszy człowiek na świecie (2021) – duńska komedia romantyczna, w której scena z grzybkami halucynogennymi odgrywa znaczącą rolę. Reżyseria: Joachim Trier, w rolach głównych: Renate Reinsve i Anders Danielsen Lie.Więcej na temat fabuły – w rankingu filmów dla dwojga,
  4. Super Mario Bros. (2023) – film animowany na podstawie kultowej gry komputerowej. Mario, hydraulik z Brooklynu, księżniczka Peach i humanoidalny grzyb Toad wyruszają na przygodę, aby zmierzyć się z potężnym żółwiem Browserem, który zagraża światu. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…