Kadr z filmu Kanibale 1
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o kanibalach – 7 propozycji na krwawy seans

Ranking filmów grozy, horrorów i czarnych komedii o zjadaczach ludzkiego mięsa

Anna Galuhn 27 października 2023 14:48
Kadr z filmu Kanibale 1
Fot. Monolith Films

Kanibalistyczne plemiona, żądni krwi mutanci, seryjni psychopaci i producenci wyrobów garmażeryjnych z ludzkiego mięsa – to główni bohaterzy naszego rankingu. W filmach o kanibalach krew leje się strumieniami, uruchamiając pierwotny instynkt przetrwania. Liczba bohaterów drastycznie spada, trzymając widza w nieustannym napięciu. Czy komukolwiek uda się przetrwać?

Spis treści:

Miejsce 7: Cannibal holocaust (1980) – czyli „Nadzy i rozszarpani”

„Cannibal holocaust” to włoski film grozy, którego akcja rozgrywa się w amazońskiej dżungli. Antropolog, Harold Monroe (Robert Kerman), wyruszą z ekipą poszukiwawczą, aby odnaleźć zagubionych w lesie filmowców. Alan Aytes (Carl Gariel Yorke), Faye Daniels, Jack Andres i Mark Tomaso zaginęli podczas kręcenia filmu dokumentalnego o kanibalach

Monroe dociera do plemienia kanibali – Janomamów. Mieszkańcy wioski zaprowadzają go do kapliczki, gdzie odrywa szczątki poszukiwanych filmowców. W zamian za dyktafon z muzyką otrzymuje nagrane przez nich taśmy.

Po powrocie do Nowego Jorku Monroe oddaje taśmy do stacji telewizyjnej. Zostaje poproszony o komentarz do filmu i poprowadzenie narracji. Zanim jednak zgodzi się na współpracę, chce obejrzeć cały materiał. To, co widzi, tysiąckrotnie przerasta jego wyobrażenie o tym, co rozegrało się w dżungli

Innowacyjna struktura filmu w reżyserii Ruggero Deodato została doskonale przyjęta nie tylko przez widzów, ale także przez innych filmowców, którzy postanowili zainspirować się schematem. Motyw odnalezionego materiału filmowego pojawił się później w „Blair Witch Project”, „Rec” i „Rec 2”.

Ocena na Filmwebie: 5,6.

Miejsce 6: Wzgórza mają oczy (2006) – polowanie na ludzi w Nowym Meksyku

„Wzgórza mają oczy” w reżyserii Alexandre'a Aja to remake kultowego horroru Wesa Cravena z lat 70. XX wieku. Opowiada o rodzince Carterów, podróżującej kamperem do Kalifornii. Na pustkowiu w Nowym Meksyku psuje im się samochód. Okazuje się, że za wzgórzami mieszkają zmutowane krwiożercze istoty, żywiące się ludzkim mięsem.

W 2007 r. horror otrzymał nominację do Saturnów, a rok później powstała kontynuacja w reżyserii Martina Weisza – „Wzgórza mają oczy 2”.

Ocena na FIlmwebie: 5,9.

Miejsce 5: Droga bez powrotu (2003) – początek serii horrorów o kanibalach mutantach

Chris Flynn (Desmond Harrington), jadąc na rozmowę o pracę, skręca w leśną drogą, aby ominąć korek. Przez nieuwagę wjeżdża w stojące na drodze rozbite auto. Razem z trójką innych uczestników wypadku wyrusza w głąb lasu, aby poszukać pomocy. Na miejscu zostają dwie osoby – Francine i Evan.

Chris, Carly (Emmanuelle Chriqui), Scott (Jeremy Sisto) i Jessie (Eliza Dushku) znajdują opuszczony dom. Wchodzą do środka. Okazuje się, że wewnątrz są ludzkie szczątki. Po chwili wracają zmutowani właściciele chaty.

Film „Droga bez powrotu” w reżyserii Roba Schmidta doczekał się 5 kontynuacji. Ostania, „Droga bez powrotu 6: Hotel na uboczu”, powstała w 2014 r. w reżyserii Valeriego Mileva.

Ocena na Filmwebie: 6,1.

Miejsce 4: Zieloni rzeźnicy (2003) – duński film o sklepie z ludzkim mięsem

„Zieloni rzeźnicy” to nieprzeciętny film z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Svend (Mads Mikkelsen) i Bjarne (Nikolaj Lie Kaas) marzą o własnym sklepie mięsnym. Kiedy w końcu udaje im się go otworzyć, okazuje się, że zainteresowanie ich wyrobami jest niewielkie. Przygnębiony Svend przez przypadek zamyka w chłodni elektryka.

Kiedy natrafia na jego martwe ciało następnego dnia, postanawia przerobić go na filety. Wieść o wyjątkowo smacznych porcjach mięsa roznosi się po mieście. Sklep zyskuje wymarzoną renomę. Jednak wspólnik Svenda, Bjarne, ma wyrzuty sumienia w związku z tym, że sprzedają ludzkie mięso.

Czarna komedia w reżyserii Andersa Thomasa Jensena zdobyła nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej w 2004 r. – Roberta za najlepszą charakteryzację.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 3: Delicatessen (1991) – krwawa historia pewnej francuskiej kamienicy

Trzecie miejsce w rankingu o kanibalach zajmuje kolejna czarna komedia, tym razem francuska – w reżyserii Jean–Pierre'a Jeuneta i Marca Caro. Fabuła rozgrywa się w kamienicy, której właściciel – pan Clapet (Jean–Claude Dreyfus) – ma sklep mięsny i pewną mroczną tajemnicę. Przygotowuje filety i wędliny z ciał swoich lokatorów.

Pewnego dnia do kamienicy wprowadza się artysta cyrkowy, Louison (Dominique Pinon). Rzeźnik zatrudnia go do pracy w charakterze „złotej rączki”, ale w myślach planuje zamach na jego życie. Sprawy jednak się komplikują, kiedy młody akrobata zakochuje się w córce pana Clapet – wiolonczelistce Julie (Marie–Laure Dougnac).

Film „Delicatessen” zdobył Feniksa (nagroda Europejskiej Akademii Filmowej) za świetną scenografię i cztery Cezary w kategoriach: najlepsza scenografia, najlepszy film debiutancki, najlepszy montaż i najlepszy scenariusz.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 2: Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007) – produkcja pasztecików z ludzkim mięsem

„Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” w reżyserii Tima Burtona to filmowa wersja słynnego brodwayowskiego musicalu. Głównym bohaterem jest Benjamin Barker (Johnny Depp). Mężczyzna wraca z wygnania do rodzinnego Londynu. Myśli tylko o tym, jak zemścić się na sędzi Turpinie (Alan Rickman), który skazał go na banicję, po czym posiadł jego żonę, córkę (Jayne Wisener) i przejął majątek.

Barker wprowadza się do swojego dawnego mieszkania nad piekarnią pani Lovett (Helena Bohnam Carter). Zmienia nazwisko na Sweeney Todd i otwiera zakład fryzjerski. Goląc swoim klientom brody, podcina im gardła. Razem z panią Levett przerabiają mięso ofiar na farsz do pasztecików. Demoniczny golibroda postanawia zwabić do zakładu znienawidzonego Turpina.

Film muzyczny o mrocznych mieszkańcach Fleet Street zdobył Oscara za najlepszą scenografię w 2008 r.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 1: Milczenie owiec (1991) – niebezpieczna współpraca z Hannibalem Lecterem 

Na miejscu pierwszym – kultowy amerykański thriller z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Agentka FBI, Clarice Starling (Jodie Foster) zostaje przydzielona do zbadania sprawy psychopatycznego mordercy „Buffalo Billa”. Aby lepiej poznać mechanizm jego działań, przeprowadza rozmowę z wyjątkowo inteligentnym i przerażająco niebezpiecznym więźniem, Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins). Mężczyzna dostał wyrok za zabijanie i zjadanie swoich ofiar. 

Hannibal wykorzystuje swoją wiedzę na temat psychoterapii, aby obudzić w Clarice jej najbardziej dotkliwe wspomnienia. W zamian za szczegóły dotyczące jej życia podaje wskazówki, pomocne w rozwiązaniu sprawy „Buffalo Billa”.

Precyzyjnie budujący napięcie film psychologiczny w reżyserii Jonathana Demme'a został nagrodzony pięcioma Oscarami w 1992 r. – jako najlepszy film, za genialne pierwszoplanowe role – męską (Anthony Hopkins) i żeńską (Jodie Foster), najlepszą reżyserię i scenariusz. Fabuła „Milczenia owiec” powstała na bazie książki Thomasa Harrisa. W 2001 roku ukazała się ekranizacja kolejnej części – „Hannibal” (2001) w reżyserii Ridleya Scotta.

Ocena na Filmwebie: 8,2.

Pozostałe filmy o kanibalach dla osób o mocnych nerwach

Dla wszystkich tych, na których sceny krwawej masakry działają niczym antyczne katharsis, przygotowaliśmy listę uzupełniającą:

  1. The green inferno (2013) – horror rozgrywający się w amazońskiej dżungli. Grupa aktywistów ekologicznych staje się zakładnikami plemienia kanibali. Reżyseria: Eli Roth,
  2. Kanibale (2007) – film o hotelu prowadzonym przez rodzinę kanibali. Reżyseria: Xavier Gens,
  3. Jesteśmy tym, co jemy (2013) – film o rodzinie kanibali, kultywującej tradycję przodków. Reżyseria: Jim Mickle, 
  4. Wszystkożerni (2013) – hiszpański horror o tajemniczych restauracjach sieci Clandestine. Reżyseria: Óscar Rojo,
  5. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974) – horror w reżyserii Tobe'a Hoopera o rodzinie okrutnych kanibali, polujących na turystów. W 2003 r. powstał remake filmu w reżyserii Macusa Nispela. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…