Agnieszka Sitek, aktorka, 25.09.2000 rok
Fot. Krzysztof Serafin / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Okrutne plotki zakończyły jej karierę w telewizji. Dlaczego Agnieszka Sitek zniknęła z show-biznesu?

Jak potoczyły się losy aktorki?

Konrad Szczęsny 6 lutego 2022 17:58
Agnieszka Sitek, aktorka, 25.09.2000 rok
Fot. Krzysztof Serafin / Forum

Miała wszystko. Urodę, charyzmę, urok osobisty... i szansę na wielką karierę. Widzowie zapamiętali ją przede wszystkim jako bohaterkę serialu „Złotpolscy”, Weronikę Gabriel. Niestety aktorka musiała zmierzyć się z okrutnymi plotkami, które rozsiewano na korytarzach. Skutecznie utrudniły jej życie... Postanowiła więc zniknąć, zarówno z serialu, jak i z show-biznesu. Co dzisiaj robi Agnieszka Sitek?

Agnieszka Sitek: początki kariery, najważniejsze role, Złotopolscy

Przyszła na świat 8. lipca 1973 roku w Łodzi. Ukończyła jedno z tamtejszych liceów, by dalsze kształcenie podjąć na Akademii Teatralnej w Warszawie. Została jego absolwentką w 1996 roku. Przez krótki czas grała w Teatrze Komedia w Warszawie oraz Bydgoszczy. Jednak już rok później Agnieszka Sitek dołączyła do uwielbianego przez Polaków serialu „Złotopolscy”. Nie wiedziała wówczas, że rola ta okaże się dla niej  zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem...

„Nie sądziłam, że rola tak urośnie. W pierwszych odcinkach Weronika była postacią drugoplanową. Była w ciąży z Mirkiem Gabrielem. Scenarzysta wspomniał, że być może urodzi bliźnięta. Tyle o niej wiedziałam”, wspominała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Na szklanym ekranie stworzyła parę z Waldkiem, w którego wcielał się Andrzej Nejman, jednak nie od razu. Spodobali się sobie już w trakcie pierwszego spotkania, ale, jak na prawdziwy romans przystało, miłość napotkała poważną przeszkodę. Serialowa Weronika miała wówczas męża, Mirka Gabriela. Był on stryjecznym bratem Kacpra oraz Waldka. Co więcej, była z nim w ciąży! Ostatecznie rozwiedli się, jednak początkowo produkcja nie brała takiego scenariusza pod uwagę. „Stało się to przez przypadek”, ujawniła Agnieszka Sitek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

„Radek, który grał mojego pierwszego męża, podpisał umowę na rolę w innym serialu. Scenarzyści wybrnęli z sytuacji: Mirek zostawia Weronikę i wyjeżdża do Ameryki. Okazało się, że był to świetny punkt. Wyjechał bez słowa, zostawił ją w ciąży...”, relacjonowała.

Widzowie serialu bardzo szybko polubili Agnieszkę Sitek i mocno się z nią utożsamiali. Kobiety zaczęły zaczepiać ją na ulicy i przekazywały wyrazy wsparcia. Mówiły, że trzymają kciuki za dalsze losy granej przez młodziutką aktorkę bohaterki. Sprawy skomplikowały się, gdy scenarzyści wpadli na pomysł połączenia Weroniki i Waldka. 

„Kobiety się ze mną solidaryzowały. Słyszałam często: „Jaka pani biedna, sama z tymi dziećmi”. Ale gdy „pokochaliśmy się” z Waldkiem, miałam też przeciwniczki. „Tak nie można. Ma pani męża — to niemoralne” - zasugerowała mi pani na poczcie. Na szczęście scenarzyści i z tym sobie poradzili: Weronika i Mirek nie mieli ślubu kościelnego”, relacjonowała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Początkowo młoda aktorka nie była przekonana do tej roli. Zastanawiała się czy powinna ją przyjmować i wiązać się z produkcją na stałe. Pomógł jej jeden z najbardziej doświadczonych kolegów z planu...

„Weronika zaczęła się pojawiać na planie częściej. Wtedy nabrałam obaw. Uspokoił mnie pan Henryk Machalica. Uświadomił mi, że ma to też dobre strony. Przestanę być osobą anonimową i ode mnie będzie zależało, co z tym zrobię. A Weronika stała się symbolem kobiety porzuconej, samotnie wychowującej dzieci”, podkreślała.

Mimo sympatii widzów i ślubu z Waldkiem, którym żyła cała Polska, Agnieszka Sitek ostatecznie podjęła decyzję o odejściu z produkcji. Dlaczego?

Czytaj także: Co dziś robi Katarzyna Niezgoda? W ostatnich miesiącach bizneswoman zniknęła w mediów

Agnieszka Sitek, Andrzej Nejman, plan serialu „Złotopolscy”, 15.12.2009 rok
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Agnieszka Sitek, Andrzej Nejman, plan serialu „Złotopolscy”, 15.12.2009 rok

Dlaczego Agnieszka Sitek odeszła ze Złotopolskich?

Kobiety się z nią utożsamiały, mężczyźni się nią zachwycali. Na ekranie stworzyła piękny związek z granym przez Andrzeja Nejmana bohaterem. Scenarzyści zdawali sobie z tego sprawę, więc nie bali się wprowadzania wątków trudnych i wymagających. I tak Weronika Gabriel na szklanym ekranie zmagała się m.in. z załamaniem nerwowym. Jednak po czterech latach, w 370. odcinku „Złotopolskich”, nagle zniknęła.

Grana przez nią bohaterka wyjechała za ocean. Tam zaginęła po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku z 11. września 2001 roku. Dlaczego podjęła tę radykalną decyzję? Niektórzy twierdzili, że wszystkiemu winne były złe relacje z produkcją oraz jej trudny charakter. Mówiono, że ma nagłe zmiany nastrojów, jest kapryśna i humorzasta. Ona sama stanowczo temu zaprzeczała i gdy mówiła o tym w wywiadach, z trudem ukrywała emocje.

„Zrezygnowałam z roli po długiej rozmowie z nieżyjącym już Marianem Terleckim, ówczesnym współproducentem serialu. Rozmowa dotyczyła głównie planów związanych z rozwojem mojej postaci oraz wyrazu artystycznego. Nie finansów. Ktoś »życzliwy« zrobił z tej całej sytuacji newsa. Kilku dziennikarzy go podchwyciło i tak już zostało”, zwierzała się w rozmowie z „Życiem na gorąco”.

Wystosowała nawet pismo do mediów! Oświadczyła w nim, że powody decyzji miał związek jedynie z kwestiami artystycznymi  oraz „chęcią rozwoju na innej ścieżce zawodowej”.

Czytaj także: Jeden wywiad złamał jego karierę. Tak dziś wygląda życie Piotra Gembarowskiego

Agnieszka Sitek, aktorka, 25.09.2000 rok
Fot. Krzysztof Serafin / Forum

Agnieszka Sitek, aktorka, 25.09.2000 rok

Inne role Agnieszki Sitek. Grała u boku Lindy i Lubaszenki

Choć to uwielbiany przez Polaków serial przyniósł jej ogromną popularność, na koncie ma również inne role. Największym filmowym sukcesem była kreacja Agnieszki w „Zabić Sekala”, czesko-słowacko-polsko-francuskiej produkcji z 1998 roku. Polka została za nią uhonorowana Czeskim Lwem, czyli Nagrodą Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (w kategorii drugoplanowa rola kobieca). Otrzymała również nominację do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł (w kategorii najlepsza rola kobieca). Oprócz niej zagrali w nim także Bogusław Linda oraz Olaf Lubaszenko.

Agnieszka Sitek pojawiła się również w takich polskich produkcjach, jak „Wiedźmin” (wiedźminka Adela), „Wrota Europy” (Ira), „Chopin. Pragnienie miłości” (Izabela Chopin, matka głównego bohatera). Później zagrała również epizodyczne role w „Prawie Agaty” (2013 rok) oraz w serialu „Na dobre i na złe” (2015 rok, jej ostatnia rola na szklanym ekranie). Działała jednak głównie w teatrze i to tam szlifowała swój niewątpliwy talent. Od 2000 do 2008 roku była związana z Teatrem Ochoty.

„To tu stałam się aktorką, tu zrozumiałam, na czym polega ten zawód i tu wciąż się go uczę. To wyjątkowe miejsce, w którym praca daje mi satysfakcję i pozwala rozwijać się. Wolę mu poświęcać całe swoje nie tylko zawodowe życie, niż brać udział w wątpliwej jakości przedsięwzięciach telewizyjnych czy filmowych, które nie oddają prawdy o mnie jako człowieku”, zaznaczała.

W 2009 roku wraz z innymi kolegami w Teatru Ochoty postanowiła założyć stowarzyszenie „teatr tm”. Mimo rozwijania kariery, podjęła również decyzję o dalszym kształceniu i dzięki temu ukończyła studia na Wydziale Nauk Pedagogicznych na kierunku pedagogika specjalna. Obecnie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Czytaj także: Smutna historia legendarnej pogodynki TVP. Lucyna Grobicka zmarła w zapomnieniu

Agnieszka Sitek, aktorka, Warszawa, 11.09.2019. Wielki test TVP. Ekranizacje polskiej literatury
Fot. Andrzej Hulimka / Forum

Agnieszka Sitek, Warszawa, 11.09.2019. Wielki test TVP. Ekranizacje polskiej literatury

Agnieszka Sitek: jak wygląda obecnie? Co wiadomo jej życiu prywatnym?

Nie udziela zbyt wielu wywiadów. Praktycznie nic nie wiadomo o jej życiu prywatnym. Czy wróci do grania? Jej słowa w rozmowie z „Życiem na gorąco” nie pozostawiają złudzeń. 

Film zawsze lubił młode dziewczyny, trudno więc się dziwić, że nie ja w tej chwili odgrywam w nim pierwszoplanową rolę”, stwierdziła gorzko.

W 2019 roku po raz pierwszy pojawiała się w siedzibie TVP przy Woronicza, by w studio wziąć udział w „Wielkim Teście TVP”. Tematyką były ekranizacje polskiej literatury. Z kolei rok później, w styczniu 2020 roku, wzięła udział w „Wielkim Teście TVP o Karnawale”. Właśnie z wtedy pochodzą jej ostatnie, oficjalnie dostępne zdjęcia...

Agnieszka Sitek w tym roku skończyła 48 lat. Trzymamy kciuki za jej kolejne sukcesy!  

Czytaj też: Kiedyś ulubienica widzów. Dziś kompletnie zniknęła. Co się stało z Magdaleną Mikołajczak-Olszewską?

Agnieszka Sitek, aktorka, Warszawa, 08.01.2020, Wielki Test TVP o karnawale
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Agnieszka Sitek, aktorka, Warszawa, 08.01.2020, Wielki Test TVP o karnawale

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.