Janina Ochojska
Fot. FOT. BART POGODA
Z ŻYCIA GWIAZD

Janina Ochojska szczerze o wygranej walce z nowotworem: „Jeszcze mam coś do zrobienia”

„Jest to coś wspaniałego”

Gabriela Czernecka 16 maja 2020 11:53
Janina Ochojska
Fot. FOT. BART POGODA

Janina Ochojska pokonała raka! „Jest to coś wspaniałego, jest to też jakaś szansa”, mówi wprost w rozmowie z RMF FM. O tym, że ma raka dowiedziała się w kwietniu 2019 roku, pod koniec kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Nowotwór nie pokrzyżował jednak jej planów i 65-latka została dzięki głosom Polaków posłanką najważniejszej instytucji UE. Dziś działaczka humanitarna jest już po mastektomii oraz ostatnim etapie chemioterapii. „Na pytanie ‘dlaczego ja dostałam tę szansę i wyzdrowiałam’ jest odpowiedź”, mówi w najnowszym wywiadzie.

Janina Ochojska o wygranej walce z nowotworem

„Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna rewolucja w moim życiu”, powiedziała w ubiegłym roku. Na Twitterze Janiny Ochojskiej pojawiło się nagranie, w którym polska działaczka humanitarna podzieliła się z obserwatorami osobistym wyznaniem - walczy z chorobą. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej przyznała, że szybko otrzymała od ludzi niesamowite wsparcie. Pisały do niej osoby, które również przeszły raka, kobiety wysyłały jej zdjęcia z ogoloną głową i wspierały. „Przez internet dotarło do mnie dużo życzliwości i miłości. (…) Dowiedziałam się, że mam dużą szansę na całkowite wyleczenie. I powiedziano mi: dobrze, że chorobę wykryto u mnie na początku roku, bo pod koniec może już by nie było limitu w szpitalu. Plan jednak się zmienił. Dzięki celnej terapii pozbyłam się guzów. Nie będę potrzebowała kolejnych cyklów chemioterapii białej. To przyspieszy proces powrotu do sił”, wyznała w rozmowie z Twoim Stylem.

Nie poddała się. Zaczęła stawiać sobie kolejne cele i.. została posłanką do Europarlamentu. Miała na początku tremę przed tą nową rolą dopóki nie odbyła się pierwsza debata, dotycząca uchodźców. ,,Jestem jedną z niewielu osób w Palamencie, które mają doświadczenie w pracy na obszarach wojny, obozów dla uchodźców, miejsc katastrof naturalnych. Ja tam byłam, działałam, znam się", wyznaje Janina Ochojska. 

Dziś Janina Ochojska mówi wprost: „Wygrałam walkę z nowotworem”: „Jest to coś wspaniałego, jest to też jakaś szansa, bo tak jak ludzie zadają sobie pytanie, kiedy zachorują na raka ‘dlaczego ja’, to jest to pytanie bez sensu, bo na to pytanie nie ma odpowiedzi. Natomiast na pytanie ‘dlaczego ja dostałam tę szansę i wyzdrowiałam’ jest odpowiedź - to znaczy, że jestem jeszcze potrzebna, że jeszcze mam coś do zrobienia. Tak to traktuję”, mówi w RMF FM Janina Ochojska.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.