Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska
O TYM SIĘ MÓWI

Pokonała raka, wspiera innych. Tak dziś wygląda życie Janiny Ochojskiej

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej obchodzi dziś urodziny!

Gabriela Czernecka 12 marca 2023 13:50
Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska

To polska działaczka humanitarna z długą listą wyróżnień i zasług - Janina Ochojska, pomimo wielu przeciwności losu od wielu lat pomaga ludziom i angażuje się w liczne działania społeczne. W 2019 roku walczyła z nowotworem piersi, który nie pokrzyżował jej planów, i dzięki głosom Polaków została posłanką najważniejszej instytucji UE. Zwyciężyła tą trudną walkę, dziś nie zwalnia i nie zaprzestaje pomocy. Dziś obchodzi 68 urodziny, z tej okazji przypominamy jej historię!

Janina Ochojska o wygranej walce z nowotworem

„Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna rewolucja w moim życiu”, powiedziała w 2019 roku. Na Twitterze Janiny Ochojskiej pojawiło się wówczas nagranie, w którym polska działaczka humanitarna podzieliła się z obserwatorami osobistym wyznaniem - walczy z chorobą. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej przyznała, że szybko otrzymała od ludzi niesamowite wsparcie. Pisały do niej osoby, które również przeszły raka, kobiety wysyłały jej zdjęcia z ogoloną głową i wspierały. „Przez internet dotarło do mnie dużo życzliwości i miłości. (…) Dowiedziałam się, że mam dużą szansę na całkowite wyleczenie. I powiedziano mi: dobrze, że chorobę wykryto u mnie na początku roku, bo pod koniec może już by nie było limitu w szpitalu. Plan jednak się zmienił. Dzięki celnej terapii pozbyłam się guzów. Nie będę potrzebowała kolejnych cyklów chemioterapii białej. To przyspieszy proces powrotu do sił”, wyznała w rozmowie z Twoim Stylem.

Nie poddała się. Zaczęła stawiać sobie kolejne cele i.. została posłanką do Europarlamentu. Miała na początku tremę przed tą nową rolą dopóki nie odbyła się pierwsza debata, dotycząca uchodźców. ,,Jestem jedną z niewielu osób w Palamencie, które mają doświadczenie w pracy na obszarach wojny, obozów dla uchodźców, miejsc katastrof naturalnych. Ja tam byłam, działałam, znam się", wyznaje Janina Ochojska. 

Dziś Janina Ochojska mówi wprost: „Wygrałam walkę z nowotworem”: „Jest to coś wspaniałego, jest to też jakaś szansa, bo tak jak ludzie zadają sobie pytanie, kiedy zachorują na raka ‘dlaczego ja’, to jest to pytanie bez sensu, bo na to pytanie nie ma odpowiedzi. Natomiast na pytanie ‘dlaczego ja dostałam tę szansę i wyzdrowiałam’ jest odpowiedź - to znaczy, że jestem jeszcze potrzebna, że jeszcze mam coś do zrobienia. Tak to traktuję”, mówiła w RMF FM Janina Ochojska.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.