Kadr z filmu „Cudowny chłopak”
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

10 wyjątkowych filmów o chorobach – ranking, który poszerza horyzonty i wzmacnia empatię

Każda choroba pisze swój indywidualny scenariusz

Anna Galuhn 23 stycznia 2024 08:36
Kadr z filmu „Cudowny chłopak”
Fot. Monolith Films

W zestawieniu filmów o chorobach znajdują się historie, w których jedna diagnoza często wywraca całe życie do góry nogami. To nie tylko studia przypadków medycznych. To opowieści o relacjach, rodzinie, miłości i marzeniach. Historie, które zmieniają perspektywę.

Spis treści:

Miejsce 1: Piękny umysł (2001) – geniusz i schizofrenia

Film opowiada o życiu, sukcesach i chorobie Johna Nasha (Russell Crowe), wybitnego matematyka i laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Fabułę rozpoczyna jego przyjazd na studia podyplomowe na Uniwersytecie Princeton. John jest osobą, która stroni od kontaktów społecznych, a jego życie prywatne w głównej mierze ogranicza się do rozmów z urojonym współlokatorem. 

Mimo wszystko matematyk stara się czasem wychodzić do ludzi. Podczas jednego wieczoru w pubie wpada na pomysł teorii gier – to za jej rozwój i znaczenie dla ekonomii John Nash otrzymał nagrodę Nobla w 1994 r. Złoty okres w karierze skutkuje nie tylko posadą na uniwersytecie, ale także związkiem z Alicią Larde (Jennifer Connelly).

Jednak po kilku latach schizofrenia matematyka coraz bardziej daje o sobie znać. Mężczyzna popada w obłęd, będąc przekonanym, że działa na zlecenie agencji wywiadu.

Dramat w reżyserii Rona Howarda jest oparty na biografii profesora Johna Forbesa Nasha, napisanej przez Sylvię Nasar. Na potrzeby formatu filmu niektóre wątki zostały pominięte.

„Piękny umysł” został nagrodzony czterema Oscarami w 2002 r. – jako najlepszy film, za reżyserię, scenariusz i dla Jennifer Connelly za rolę żony genialnego matematyka.

Ocena na IMDb: 8,2.

Miejsce 2: Motyl i skafander (2007) – człowiek uwięziony we własnym ciele

Jean–Dominique Bauby (Mathieu Amalric) jest redaktorem magazynu Elle. Jego życie zmienia się o 180 stopni, kiedy po wypadku budzi się w szpitalu z trzytygodniowej śpiączki. Okazuje się, że cierpi na zespół zamknięcia. Jego ciało jest prawie całkowicie sparaliżowane, ale psychicznie pozostaje zdrowy i w pełni świadomy. Jedyną częścią ciała, którą może poruszać, jest lewa powieka. 

Dzięki innowacyjnej metodzie i współpracy z logopedą mężczyzna może się kontaktować ze światem za pomocą mrugnięć i specjalnych tablic z literami. Jako że przed wypadkiem miał podpisany kontrakt na książkę, postanawia wykorzystać umowę do napisania swojej autobiografii. 

Jego historię poznajemy w niesamowitych ujęciach, w których wspomnienia przeplatają się z marzeniami.

Film w reżyserii Juliana Schnabela bazuje na autobiografii francuskiego dziennikarza. W 2008 r. został nagrodzony Złotymi Globami za reżyserię, a także jako najlepszy film zagraniczny. Scenariusz zaadaptowany przez Ronalda Harwooda otrzymał nagrodę BAFTA.

Ocena na IMDb: 8,0.

Miejsce 3: Cudowny chłopak (2017) – ostracyzm ze względu na wygląd

August Pullman (Jacob Tremblay) urodził się z niezwykle rzadką deformacją twarzy. Dzięki licznym operacjom może normalnie funkcjonować – jeść i oddychać. Niestety pomimo wielu operacji plastycznych wygląd jego twarzy odstaje od przyjętych standardów piękna. Do tej pory chłopiec uczył się w domu, jednak gdy kończy 10 lat, jego rodzice podejmują decyzję o zapisaniu go do prywatnego gimnazjum.

Gdy idzie do szkoły spełniają się najgorsze koszmary jego rodziców (w tych rolach Julia Roberts i Owen Wilson) Auggie jest wyśmiewany i odrzucany przez grupę ze względu na swój wygląd. Nawiązuje przyjaźń z Jackiem (Noah Jupe), jednak podczas zabawy z okazji Halloween okazuje się, że nie była to szczera relacja. Dopiero nowa dziewczyna w szkole o imieniu Summer (Millie Davis) patrzy na chłopca bez odrazy czy udawanej sympatii.

Film obyczajowy w reżyserii Stephena Chbosky'ego powstał w oparciu o książkę R. J. Palacio pod tym samym tytułem. W 2018 r. zdobył nagrodę na festiwalu Saturny jako najlepszy film niezależny.

Ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 4: Teoria wszystkiego (2014) – biografia Stephena Howkinga

„Teoria wszystkiego” to film biograficzny o Stephenie Hawkingu (Eddie Redmayne) na podstawie wspomnień jego pierwszej żony, Jane (Felicity Jones). Fabułę rozpoczyna okres studencki. Młody Stephen poznaje sympatyczną studentkę literatury, a jednocześnie zastanawia się nad obszarem badań w ramach swojej pracy magisterskiej. Zainspirowany wykładem na temat czarnych dziur, buduję teorię na temat Wielkiego Wybuchu

W trakcie studiów dowiaduje się, że cierpi na chorobę neuronu ruchowego. Lekarze wróżą mu dwa lata życia. Choroba powoduje zanik mięśni, a w dalszej perspektywie uniemożliwia przełykanie i oddychanie. Jednak nie wpływa na pracę mózgu. Dzięki wsparciu Jane, Stephen postanawia kontynuować pracę naukową. 

Eddie Redmayne za rolę w dramacie Jamesa Marsha otrzymał Oscara i nagrodę na festiwalu Złote Globy w 2015 r. Na uwagę zasługuję również oprawa muzyczna, skomponowana przez Jóhanna Jóhannssona.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 5: Gwiazd naszych wina (2014) – miłość pomimo diagnozy

Hazel i Gus (Shailene Woodley i Ansel Elgort) poznają się na spotkaniu grupy wsparcia dla nastolatków chorujących na raka. U dziewczyny zdiagnozowano raka tarczycy z przerzutami do płuc. Gus ma raka kości, który przesądza o amputacji nogi. W przypadku chłopaka lekarze stwierdzają remisję. Hazel ma mniej szczęścia i według prognoz pozostaje jej kilka lat życia. 

Nastolatków łączy coś więcej niż choroba. To miłość do książek. Hazel marzy o spotkaniu z pisarzem Peterem Van Houtenem – autorem książki, której fabuła jest bardzo zbliżona do jej doświadczeń. Gus zdobywa dla nich bilety do Amsterdamu na osobiste spotkanie z autorem.

Wzruszający film o miłości w reżyserii Josha Boone'a powstał na podstawie powieści Johna Greena. W 2015 r. zdobył Kryształową Statuetkę People's Choice, trzy Złote Popcorny MTV i siedem nagród Teen Choice. To także miejsce 2. w naszym rankingu filmów o miłości dla młodzieży.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 6: Earl i ja, i umierająca dziewczyna (2015) – ostatnia szansa na przyjaźń

Akcja filmu rozgrywa się w szkole średniej. Greg (Thomas Mann) i jego przyjaciel Earl (RJ Cyles) kręcą parodie filmów, co sprawia im dużo frajdy. Pewnego dnia mama Grega (w tej roli Connie Britton) przekazuje chłopakowi wiadomość o chorobie jego szkolnej koleżanki o imieniu Rachel (Olivia Cooke). Chociaż do tej pory chłopak nie kumplował się z tą dziewczyną, na prośbę mamy zgadza się ją odwiedzić. 

Wymuszone spotkanie przeradza się w prawdziwą przyjaźń, której na drodze staje bezwzględna białaczka.

Film w reżyserii Alfonsa Gomeza–Rejona zdobył Główną Nagrodę Jury, a także Nagrodę Publiczności na festiwalu Sundance w 2015 r. 

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 7: Pół na pół (2011) – komediodramat o walce z rakiem

Adam Lerner (Joseph Gordon–Levitt) stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Ma piękną dziewczynę o imieniu Rachael (Bryce Dallas Howard), dającą ogromną satysfakcję pracę w radiu i serdecznego przyjaciela Kyle'a (Seth Rogen). Ten cudowny obraz burzy diagnoza o rzadkim raku kręgosłupa. Okazuje się, że nowotwór jest złośliwy.

W przejściu przez chorobę pomaga mu młoda terapeutka Katherine McKay (Anna Kendrick). Przed Adamem – operacja usunięcia guza i chemioterapia. Szansa na przeżycie wynosi pół na pół.

Scenariusz autorstwa Willa Reisera zawiera elementy jego własnej biografii. Został nagrodzony na festiwalu National Board of Review w 2011 r. i Film Independent w 2012 r.

Reżyseria: Jonatjan Levine, ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 8: Motyl Still Alice (2014) – dotkliwy przebieg choroby Alzheimera

Alice Howland (Julianne Moore) jest profesorem lingwistyki na uniwersytecie w Columbii. Zaraz po 50. urodzinach zauważa niepokojące zaniki pamięci. Lekarz diagnozuje u niej chorobę Alzheimera. 

Dla Alice jest to szczególnie dotkliwe. Dużo pracy kosztowała ją inwestycja we własny umysł. Myśl, że już za chwilę może to wszystko stracić, sprawia, że życie traci dla niej sens. Z czasem kobieta nie rozpoznaje własnych córek.

Film „Motyl Still Alice” powstał w reżyserii Richarda Glatzera na podstawie powieści Lisy Genowy. Julianne Moore za rolę Alice została nagrodzona Oscarem w 2015 r. W roli męża głównej bohaterki wystąpił Alec Baldwin.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 9: Bez mojej zgody (2009) – film o chorobie siostry

Główną bohaterką jest Anna Fitzgerald (Abigail Breslin), jedenastolatka, która urodziła się po to, aby pomóc siostrze chorej na białaczkę (w tej roli Sofia Vassilieva). Jej rodzice, Brian i Sara (Jason Patric i Cameron Diaz), zdecydowali się na kolejne dziecko, które dzięki metodzie in vitro posiada zgodność krwi. W ten sposób Anna już od najmłodszych lat użycza jej swojej siostrze.

W pewnym momencie stan zdrowia Kate się pogarsza. Dziewczyna potrzebuje przeszczepu nerki, jednak Anna ma wątpliwości, czy jest w stanie aż tak się poświęcić. Zwraca się do prawnika (Alec Baldwin) z prośbą o pomoc, a następnie składa pozew przeciw rodzicom o emancypację medyczną.

Film w reżyserii Nicka Cassavetsa zdobył nagrodę Teen Choice w 2009 r. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Jodi Picoult.  

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 10: Trzy kroki od siebie (2019) – życie i miłość z mukowiscydozą

Stella i Will (Haley Lu Richardson i Cole Sprouse) poznają się w szpitalu jako pacjenci chorzy na mukowiscydozę. To choroba genetyczna, która sprawia, że organizm nie jest odporny na infekcje. Ze względu na duże ryzyko zakażenia chorym nie wolno się do siebie zbliżać. Para nastolatków mimo wszystko daje sobie szansę na związek, chociaż doskwiera im brak bliskości fizycznej.

Will ma naturę buntownika i nie stosuje się do zalecanych reguł. Jednak dzięki Stelli zaczyna bardziej dbać o swoje zdrowie.

Cole Sprouse za główną rolę w filmie Justina Baldoniego został nagrodzony Kryształową Statuetką People's Choice w 2019 r. 

Ocena na IMDb: 7,2. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
Rabat do -20%
Rabat do -20%
-10% na zakupy za min. 99 zł l... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do -20%
Online

-10% na zakupy za min. 99 zł lub -20% na zakupy za min. 199 zł. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami oraz nie dotyczą produktów Hebe Partner. Oferta i szczegóły w aplikacji Hebe i na hebe.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.