Kadr z filmy Aż do kości 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

7 najlepszych filmów o anoreksji

Filmowy ranking na temat zaburzeń odżywiania

Anna Galuhn 12 kwietnia 2023 12:06
Kadr z filmy Aż do kości 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix

Filmy o anoreksji opowiadają głównie o nastolatkach. Z jednej strony mamy ambitne młode tancerki lub gimnastyczki. Ich kariera, jak wielu innych sportowców, jest ściśle związana z odpowiednią dietą i dbałością o szczupłą sylwetkę. Z drugiej strony poznajemy historie dziewczyn, które doświadczają choroby w wyniku traumy po stracie bliskiej osoby. W filmach o zaburzeniach odżywiania ciekawa jest także perspektywa rodziców, rodzeństwa i przyjaciół głównej bohaterki. Okazuje się, że im także potrzebne jest wsparcie w chwilach bezradności i braku siły.

Spis treści:

  1. Moja przyjaciółka Ana (2014) – film o ruchu pro–ana
  2. Body/Ciało (2015) – polski film o traumie i anoreksji
  3. Moja chuda siostra (2015) – film o anoreksji u nastolatek
  4. Feed (2017) – film o anoreksji spowodowanej traumą
  5. Cena doskonałości (1997) – film o anoreksji i dążeniu do doskonałości
  6. Szczupłe (2006) – film dokumentalny o anoreksji
  7. Aż do kości (2017) – film o leczeniu anoreksji
  8. Pozostałe film o anoreksji i innych zaburzeniach odżywiania

Moja przyjaciółka Ana (2014) – film o ruchu pro–ana

Miejsce siódme – „Moja przyjaciółka Ana” w reżyserii Tary Miele. To biograficzny dramat o promowaniu anoreksji w społecznościach internetowych. Główna bohaterka, Hannah (Laura Wiggins) jest ambitną tancerką, która wie, jak ważne w profesjonalnym tańcu jest dbanie o dietę i sylwetkę.

Szukając motywacji do odchudzania, 17–latka wchodzi na stronę „Thinspiration”. Jej użytkownicy promują szczupłą sylwetkę i wymieniają się praktycznymi wskazówkami, które pomagają w dążeniu do perfekcji. Hannah jest zauroczona przesłaniem ruchu i liderką o nicku ButterflyAna (Izabella Miko). Jej rady i wytyczne zaczyna wdrażać w życie.

Chociaż liderzy ruchu pro–ana mówią o konsekwencjach zdrowotnych tak rygorystycznego odchudzania, mimo wszystko główne przesłanie jest takie, że warto. Hannah szybko widzi rezultaty swoich działań. Jednocześnie coraz bardziej traci kontrolę nad psychiką i ciałem.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Zobacz także: Filmy o tańcu – nowe tytuły i hity sprzed lat

Body/Ciało (2015) – polski film o traumie i anoreksji

Kolejny film w rankingu – „Body/Ciało” to polski dramat w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Opowiada o ojcu i córce, którzy na nowo muszą ułożyć swoje wzajemne relacje i życie.

Po śmierci żony, Janusz (Janusz Gajos) zostaje sam z chorą na anoreksję nastoletnią córką, Olgą (Justyna Suwała). Zwraca się z prośbą o pomoc do terapeutki, Anny (Maja Ostaszewska), której metody pracy okazują się wyjątkowo ekscentryczne i niestandardowe. Anna wierzy w istnienie duszy. Kontaktuje się ze zmarłą i przekazuje wiadomości od niej Januszowi i Oldze. Chociaż mają oni zupełnie inne zdanie na ten temat, powoli przekonują się do umiejętności terapeutki.

„Body/Ciało” to tytuł wielokrotnie nagradzany przez krytyków filmowych. W 2015 r. film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale, cztery Orły i trzy Złote Lwy.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Moja chuda siostra (2015) – film o anoreksji u nastolatek

Na miejscu piątym – szwedzki film o dwóch siostrach. Starsza, Katja (Amy Deasismont) jest łyżwiarką figurową, która ma obsesję na punkcie szczupłej sylwetki. Młodsza – Stella (Rebecka Josephson) stara się jej dorównać. Ma jednak problemy z otyłością i nie wszystko wychodzi jej tak, jakby tego chciała. To z jej perspektywy poznajemy ich wzajemną relację i rodzinne problemy.

Stella odkrywa, że Katja się głodzi, jednak ukrywa to przed rodzicami, aby nie zdradzać sekretu siostry. Jednak choroba nastolatki coraz bardziej daje o sobie znać. Trudne do przepracowania emocje i dylematy piętrzą się z minuty na minutę. Siostrzana miłość przeplata się ze złością i zawiścią, a ambicja i brak akceptacji własnego ciała są tutaj szczególnie dotkliwe. Raczej nie jest możliwe to, aby dziewczynki same sobie z tym poradziły, bez pomocy dorosłych.

Film „Moja chuda siostra” w reżyserii Sanny Lenken otrzymał dwa Kryształowe Niedźwiedzie na festiwalu Berlinale w 2015 r.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Feed (2017) – film o anoreksji spowodowanej traumą

Miejsce czwarte – „Feed” to film, który opowiada o bardzo silnej więzi między rodzeństwem. Olivia (Troian Bellisario) i Matt (Tom Felton) są bliźniakami i, chociaż nie wszystko robią razem, ich umysły są nierozerwalne. Kiedy Matthew ginie w wypadku, Olivia traci grunt pod nogami. Zaczyna mieć halucynacje. Widzi w nich brata i słyszy jego głos, który namawia ją m.in. do tego, żeby nie jadła.

Film powstał według scenariusza Troian Bellisario, w reżyserii Tommy’ego Bertelsena. Jest to obszerne studium na temat depresji, choroby psychicznej i zaburzeń odżywiania.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

Cena doskonałości (1997) – film o anoreksji i dążeniu do doskonałości

Czas na TOP 3. Zaszczytne miejsce na podium zajmuje „Cena doskonałości” w reżyserii Douglasa Barra. Film opowiada o anoreksji w powiązaniu ze sportem. Tym razem główna bohaterka, Andie (Amy Jo Johnson) jest gimnastyczką, która ma szansę na udział w olimpiadzie. Jej trener, David Blair (Brett Cullen) zaleca jej zrzucić kilka kilogramów.

Dziewczyna bierze do siebie słowa trenera, co ma poważne konsekwencje dla jej zdrowia. Naprzemienne okresy głodzenia się i kompulsywne objadanie naznaczone są ogromnymi wyrzutami sumienia.

Narastające problemy nastolatki świetnie oddaje pełna napięcia muzyka, skomponowana przez Dana Woola.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Szczupłe (2006) – film dokumentalny o anoreksji

Miejsce drugie zajmuje dokument o anoreksji, którego bohaterkami są cztery dziewczyny z amerykańskiej kliniki w stanie Floryda. Pacjentki opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z chorobą.

Film „Szczupłe” zdobył dwie nominacje na festiwalach Sundance i Emmy w 2006 i 2007 r. Zaraz po ukazaniu się dokumentu, wyszła książka fotografki i reżyserki pod tym samym tytułem. Dla osób zainteresowanych tematem jest to pigułka wiedzy na temat anoreksji – w książce opisane są osobiste historie dziewczyn z kliniki, jak i badania naukowe na ten temat.

Historie zebrała fotografka Lauren Greenfield, autorka trzech innych dokumentów:

  • Królowa Wersalu (2012) – o młodej dziewczynie, miss stanu, która wychodzi za mąż za milionera, starszego od niej o ponad 30 lat,
  • Pokolenie pieniądza (2018) – film dokumentalny o obsesji pieniądza i kulturze konsumpcjonizmu w Stanach Zjednoczonych,
  • Ważniejsza od królów (2019) – biografia Imeldy Marcos, która była żoną prezydenta Filipin od 1965 do 1986 r. Po tym czasie, rodzina straciła władzę w kraju, co więcej – została oskarżona o zdefraudowanie dużej sumy pieniędzy, które Filipiny otrzymały w ramach pomocy od USA.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Aż do kości (2017) – film o leczeniu anoreksji

Miejsce pierwsze – film „Aż do kości” w reżyserii Marti Noxon. Główną bohaterką jest Ellen (Lily Collins), która uważa, że jest w stanie osiągnąć wymarzoną sylwetkę i nie stracić kontroli nad odchudzaniem. W końcu, kiedy anoreksja 20–latki jest już bardzo widoczna, rodzina wysyła dziewczynę na terapię w ośrodku dla młodzieży.

Terapię prowadzi dr William Beckham (Keanu Reeves), stosując niekonwencjonalne metody leczenia. Dziewczyna początkowo nieufna i sceptyczna, jednak powoli przekonuje do teraputy. Żmudna praca nad akceptacją siebie i budowaniem poczucia własnej wartości powoli, małymi krokami, prowadzi do poprawy zdrowia.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Pozostałe film o anoreksji i innych zaburzeniach odżywiania

Poniżej lista pięciu innych ważnych filmów o anoreksji, problemach z jedzeniem i zaburzeniach związanych z brakiem samoakceptacji. Kolejność chronologiczna:

  • Z miłości do Nancy (1994) – to film oparty na faktach o dziewczynie chorej na anoreksję i rodzicach, którzy ubezwłasnowolniają córkę, aby jej pomóc. Reżyseria: Paul Schneider,
  • Gdy przyjaźń zabija (1996) – film o dwóch przyjaciółkach, które prześcigają się w odchudzaniu. Reżyseria: James A. Contner,
  • Przerwana lekcja muzyki (1999) – film o różnych zaburzeniach wśród nastolatek. Większa część akcji rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Reżyseria: James Mangold, w rolach głównych: Winona Ryder i Angelina Jolie,
  • Złe nawyki (2007) – to opowieść o rodzinie, w której anorektyczna matka kieruje na terapię otyłą córkę. Reżyseria: Simón Bross, film produkcji meksykańskiej,
  • Abzurdah (2015) – argentyński dramat o 16–latce, która przez internet poznaje starszego mężczyznę, nieszczęśliwa miłość prowadzi do problemów z odżywianiem i anoreksji. Reżyseria: Daniela Goggi. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.