Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

Chłodne relacje Elżbiety II i szwedzkiego króla Karola Gustawa. Wszystko przez księżniczkę Annę!

Poznaj kulisy

Maria Elas 24 października 2022 17:16
Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Przez lata tajemnicą poliszynela było, że Elżbieta II nie przepadała za szwedzkim monarchą, królem Karolem XVI Gustawem. Mówi się, że powodem tej oschłej relacji był nikt inny jak księżniczka Anna! Jej matka naciskała, by wyszła za ówczesnego szwedzkiego księcia, jednakże jej córka nie zwróciła na niego najmniejszej uwagi, przez co plan monarchini legł w gruzach. I położył się cieniem na stosunkach ze szwedzkim dworem...

Relacje Elżbiety i króla Karola XVI Gustawa

Ostatnim z wydarzeń, na którym spotkać można było głowy wielu europejskich państw, był pogrzeb królowej Elżbiety II. Wśród obecnych na uroczystościach monarchów dostrzec można było także króla Karola XVI Gustawa wraz z królową Sylwią. Ich obecność wywołała niemałe zdziwienie, para bowiem przyleciała pożegnać się z brytyjską królową, mimo iż za jej życia ich relacjom daleko było do ideału. Mimo tego istniało coś, co ich łączyło...

Biorąc pod uwagę stan rzeczy na europejskich dworach królewskich, łatwo jest się domyślić, że większość monarchów jest ze sobą w pewnym stopniu spokrewniona. Nie inaczej było w przypadku Elżbiety II i Karola XVI Gustawa: byli oni dalekimi kuzynami, a łączyła ich praprababka, królowa Wiktoria. To pokrewieństwo nie przeszkadzało jednak królowej Elżbiecie w wyborze kandydata na męża dla jej córki. Jak wiadomo, sama była spokrewniona ze swoim mężem, księciem Filipem, który również był jej dalszym kuzynem. Plany Elżbiety na wydanie córki za następcę szwedzkiego tronu jednak kompletnie nie wypaliły: żadne z potencjalnych małżonków nie było zainteresowane tą relacją.

Czytaj także: Księżniczka Anna i królowa Elżbieta II: jak wyglądała relacja monarchini z jedyną córką?

Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia z członkami holenderskiej rodziny królewskiej, pogrzeb Elżbiety II, 19.09.2022 rok
Fot. Adrian Dennis - WPA Pool/Getty Images

Król Szwecji Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia (z tyłu) z członkami holenderskiej rodziny królewskiej, pogrzeb Elżbiety II, 19.09.2022 rok

Młodość księżniczki Anny

Z upływem lat z „czarnej owcy” wśród Windsorów, Anna zmieniła się w dojrzałą członkinię rodziny królewskiej. Często bierze udział w różnych wydarzeniach, gdzie reprezentuje monarchię. Naliczono, że od dnia jej 18 urodzin pojawiła się na ponad 20 tysiącach takich spotkań! Patronuje także niezliczonej ilości akcji, w tym charytatywnych. Jednakże – mimo oczywistego zapracowania – nie zdarza jej się narzekać na brak czasu czy zmęczenie. Gdy pokazuje się publicznie, zawsze ma na sobie elegancki strój lub wojskowy mundur, a jej włosy upięte są w klasyczne uczesania. Dla Brytyjczyków jest uosobieniem oddania dla monarchii i narodu. Chociaż obecnie Anna uważana jest za najbardziej zapracowaną członkinię brytyjskiej rodziny królewskiej, nie od zawsze towarzyszy jej ten wizerunek.

W latach młodzieńczych nie stroniła od towarzystwa i pokazywania się publicznie. Wielu mężczyzn starało się o jej względy, więc jedyna córka Elżbiety II mogła swobodnie w nich przebierać. Na jej liście ex-partnerów znaleźć możemy Geralda Warda, byłego oficera kawalerii, czy Sandy'ego Harpera, z którym księżniczka spotykała się do czasu, gdy został przyłapany na randce z inną kobietą. Obserwując burzliwe życie miłosne Anny, królowa Elżbieta postanowiła na własną rękę zacząć szukać odpowiedniego kandydata na zięcia. Jedną z jej propozycji był właśnie książę Szwecji Karol Gustaw.

Czytaj także: Mark Phillips i księżniczka Anna doczekali się dwójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo nie przetrwało?

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok

Szwedzki książę: doskonały materiał na zięcia

Książę Karol Gustaw urodził się jako najmłodsze dziecko oraz jedyny syn księcia Gustawa Adolfa i księżniczki Sybilli Koburg. Gdy miał zaledwie kilka miesięcy, jego ojciec zginął w katastrofie lotniczej, co spowodowało, że już jako dziecko był przygotowany do roli przyszłego króla. To jednak nie było prostym zadaniem, gdyż młody książę miał problemy z wymową oraz dysleksję. Uzyskał jednak bardzo dobre wykształcanie, najpierw w szkole prywatnej umieszczonej w pałacu, a następnie w publicznej szkole z internatem. Ukończył także uniwersytet oraz szkołę wojskową.

Według królowej Elżbiety II przyszły król Szwecji wydawał się idealnym kandydatem na męża Anny. Starała się ona zbliżyć swoją córkę do szwedzkiego księcia, jednakże ta nie zwracała na niego najmniejszej uwagi, ignorując starania matki. Tym pomysłem nie był zachwycony także sam Karol Gustaw, który, chociaż nieraz pojawiał się na brytyjskim dworze, nigdy nie wykazywał zainteresowania rezydującą tam księżniczką, czym naraził się na nieprzychylność Elżbiety.

Czytaj także: Księżniczka Anna i Timothy Laurence: najbardziej tajemnicze małżeństwo wśród Windsorów

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia, książę Filip, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia, książę Filip, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok

Karol XVI Gustaw i Sylwia Sommerlath

W 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium książę poznał Sylwię Sommerlath, niemiecko-brazylijską tłumaczkę, która była hostessą na wydarzeniu sportowym. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jak mówił: „Det sa bara klick!” (to po prostu kliknęło!) i wkrótce para zaczęła się spotykać. Ich związek budził jednak liczne kontrowersje. Jedną z ważniejszych było pochodzenie wybranki księcia. Nie dość, że nie była ona arystokratką, to jeszcze za sprawą ojca jej rodzina związana była z nazistowskim NSDAP. Karol starał się przez lata ukrywać swoją ukochaną zarówno przed mediami, poddanymi, jak i członkami własnej rodziny! Szczególnie przeciwny temu związkowi był dziadek Karola Gustawa, król Gustaw VI Adolf. Dopiero po jego śmierci i objęciu tronu przez Karola Gustawa w 1973 roku para zakochanych miała więcej swobody i zaczęła przygotowania do ślubu. Nie oznaczało to jednak, że był to koniec problemów wokół ich związku. Szwedzcy poddani pozostali mu nieprzychylni, a słowa krytyki wyraziła także niedoszła teściowa monarchy, Elżbieta II.

Według świadków brytyjska królowa niejednokrotnie wyrażała swoje krytyczne zdanie na temat wybranki Karola Gustawa, podkreślając, że pochodzi „z ludu” i nie posiada żadnych arystokratycznych tytułów. Wiadomo było, że przez te słowa dawała znać, że jej córka stanowiłaby znacznie lepszy materiał na szwedzką królową. Jak później się okazało, księżniczce Annie udało się jednak znaleźć dla siebie odpowiedniego partnera, kapitana Marka Phillipsa, z którym stanęła na ślubnym kobiercu w 1973 roku. Niestety ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się w 1992 roku po głośnym skandalu. Król i królowa Szwecji pozostają nieprzerwanie w związku od dnia ślubu w 1976 roku.  

Czytaj także: Konflikt między księżniczką Anną i księżną Camillą rozpoczęło złamane serce. Poznaj jego kulisy

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol XVI Gustaw, Sztokholm, Szwecja, 25.05.1983 rok

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.