O TYM SIĘ MÓWI

Od 13 lat szuka jej cały świat. Co stało się z Madeleine McCann?

Ujawniono nowe szczegóły śledztwa

Ksenia Krasko 19 czerwca 2020 19:45

Madeleine McCann zaginęła trzynaście lat temu, 3 maja 2007 roku. Od tego czasu wysnuto kilka teorii, co mogło się stać z dziewczynką, i sprawdzono wiele tropów. Niestety, wciąż nie wiadomo, gdzie może przebywać i czy w ogóle żyje. Nowe dowody w sprawie wskazują jednak na najgorszy scenariusz.

Madeleine McCann okoliczności zaginięcia

3-letnia wtedy Madeleine zniknęła podczas rodzinnych wakacji w kurorcie Praia da Luz w regionie Algarve w Portugalii. 3 maja 2007 roku Kate i Gerry McCann wybrali się na kolację z przyjaciółmi, zostawiając dzieci – 3-letnią córkę i jej o rok młodsze rodzeństwo – w wynajętym pokoju na parterze budynku dla wczasowiczów. Jak zeznali później, regularnie do nich zaglądali, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku.

Około godziny 22, Kate miała ponownie udać się do dzieci. Madeleine już nie było – kobieta zastała puste łóżko i otwarte okno. Zeznała, że wezwała policję po 10 minutach, jednak szczegóły śledztwa ujawniają, że zgłoszenie odebrano pół godziny później.

Niedługo potem przesłuchano znajomych rodziny, a także dwóch mężczyzn, w tym Roberta Murata, którego na początku śledztwa podejrzewano o porwanie. Jednak już na początku września policja postawiła oficjalne zarzuty Kate i Gerry’emu McCann. W wynajmowanym przez parę samochodzie odnaleziono płyny ustrojowe i włosy dziewczynki.

Według jednej z hipotez, 3-latka mogła umrzeć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a rodzice zatuszowali jej śmierć i upozorowali porwanie.

Portugalska prokuratura umorzyła śledztwo w 2008 roku, ale w 2011 wznowiła je brytyjska policja. Do 2013 roku sprawdzono 195 możliwych scenariuszy. Żaden z nich nie okazał się prawdziwy.

W 2020 roku sprawa ruszyła z miejsca. Policja zatrzymała Christiana B, obywatela Niemiec, który w 2007 roku był na miejscu zdarzenia. 43-latek wyjechał z Portugalii nagle, następnego dnia po zaginięciu Madeleine. Przed tym przerejestrował swoje auto na inną osobę, ale podczas śledztwa ujawniono, że w tym samochodzie znaleziono dziecięce ubrania.

Mężczyzna odsiaduje wyrok za jeden z wielu gwałtów, których się dopuścił. Stanowczo zaprzecza, że ma cokolwiek wspólnego ze zniknięciem dziewczynki.

Niemiecki prokurator Hans Christian Wolters utrzymuje jednak, że zaginiona najprawdopodobniej nie żyje. Jak dodał, ma na to dowody, a rodzicom McCann wysłał specjalny list, w którym tłumaczy swoją teorię. Nie ujawnił szczegółów, ale policja przeszukuje miejsca, w których może być ukryte jej ciało.

Madeleine McCann skończyłaby w tym roku 17 lat. 

Madeleine McCann, rodzice zaginionej dziewczynki
Fot. LEON NEAL/East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.