O TYM SIĘ MÓWI

Bardziej tajemnicze niż Kim Dzong Un. Z kim związany był przywódca Korei Północnej?

Co wiemy o jego żonie, Ri Sol Ju?

Ksenia Krasko 3 maja 2020 16:45

Kim Dzong Un to zdecydowanie jeden z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych przywódców naszych czasów. Światowe media uważnie obserwują działania dyktatora Korei Północnej i politykę, przez niego prowadzoną. Władze kraje skutecznie ukrywają większość informacji o życiu prywatnym Kim Dzong Una, jednak niektóre szczegóły udało się ustalić. Największe zainteresowanie wzbudza towarzyszka życia przywódcy KRLD, Ri Sol Ju. Co o niej wiemy?

Kim jest żona Kim Dzong Una? Ri Sol Ju

Według dostępnych danych, Ri Sol Ju ma około 30 lat, a jej imię to tak naprawdę pseudonim. Z nielicznych informacji wynika, że jej rodzina pochodzi z elity politycznej. Ukończyła gimnazjum w Pjongjangu, po czym studiowała muzykę na uniwersytecie w Chinach.

Niektóre źródła podają, że była członkinią Unhasu Orchestra, ale północnokoreańskie władze skutecznie ukrywają jej przeszłość, związaną z karierą muzyczną. Inne źródła wskazują, że była też cheerleaderką. Miała wspierać drużynę Korei Północnej w 2005 roku, podczas Mistrzostw Azji w lekkoatletyce.

U boku Kim Dzong Una po raz pierwszy pojawiła się w 2012 roku, ale ich ślub podobno miał miejsce kilka lat wcześniej. Sugeruje się, że para ma trójkę dzieci – pierwsze miało urodzić się w 2010 roku, drugie w 2012, a trzecie trzy lata temu. Dopiero w 2018 roku media Korei Północnej zaczęły nazywać ją pierwszą damą, a nie „towarzyszką” dyktatora.

W październiku 2019 roku zachodnie media alarmowały, że żona Kim Dzong Una zniknęła, ale już na początku nowego roku pojawiła się u jego boku podczas konnej przejażdżki na wulkaniczny szczyt Pektu, na granicy Chin i Korei Północnej. Ri Sol Ju podobnie zachowywała się w 2016 roku, gdy nie pojawiała się publicznie przez około dziewięć miesięcy. Wtedy podejrzewano, że jest w ciąży, ale nigdy tego nie ustalono.

Ri Sol Ju

Ri Sol Ju, Kim Dzong Un
Fot. Kyodo/EAST NEWS

Hyon Song Wol i Kim Dzong Un związek

Wcześniej Kim Dzong Un miał być związany z piosenkarką Hyon Song Wol, liderką grupy muzycznej Moranbong. Członkinie zespołu określa się mianem północnokoreańskich Spice Girls, ponieważ są dość postępowe, jak na swój kraj. Występują w mini, krótkich topach i szpilkach, a piosenki to mieszanka popu i rocka. Teksty utworów, w większości patriotyczne, są zatwierdzane przez partię – grupa śpiewa o miłości do swojego państwa i jego przywódcy. Kim Dzong Un podobno osobiście wybiera każdą z wokalistek.

Według plotek, para poznała się na początku 2000 roku, jednak ojciec młodego mężczyzny miał być przeciwny relacji syna z piosenkarką. Kilka lat temu światowe media donosiły, że kobieta została stracona za rzekome rozpowszechnianie filmów pornograficznych. Pogłoski o jej śmierci okazały się mocno przesadzone – dziś Hyun Song Wol jest doradczynią Kim Dzong Una i jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Korei Północnej. 

Hyun Song Wol

Hyon Song Wol, kochanka Kim Dzong Una
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.