O TYM SIĘ MÓWI

Bardziej tajemnicze niż Kim Dzong Un. Z kim związany był przywódca Korei Północnej?

Co wiemy o jego żonie, Ri Sol Ju?

Ksenia Krasko 3 maja 2020 16:45

Kim Dzong Un to zdecydowanie jeden z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych przywódców naszych czasów. Światowe media uważnie obserwują działania dyktatora Korei Północnej i politykę, przez niego prowadzoną. Władze kraje skutecznie ukrywają większość informacji o życiu prywatnym Kim Dzong Una, jednak niektóre szczegóły udało się ustalić. Największe zainteresowanie wzbudza towarzyszka życia przywódcy KRLD, Ri Sol Ju. Co o niej wiemy?

Kim jest żona Kim Dzong Una? Ri Sol Ju

Według dostępnych danych, Ri Sol Ju ma około 30 lat, a jej imię to tak naprawdę pseudonim. Z nielicznych informacji wynika, że jej rodzina pochodzi z elity politycznej. Ukończyła gimnazjum w Pjongjangu, po czym studiowała muzykę na uniwersytecie w Chinach.

Niektóre źródła podają, że była członkinią Unhasu Orchestra, ale północnokoreańskie władze skutecznie ukrywają jej przeszłość, związaną z karierą muzyczną. Inne źródła wskazują, że była też cheerleaderką. Miała wspierać drużynę Korei Północnej w 2005 roku, podczas Mistrzostw Azji w lekkoatletyce.

U boku Kim Dzong Una po raz pierwszy pojawiła się w 2012 roku, ale ich ślub podobno miał miejsce kilka lat wcześniej. Sugeruje się, że para ma trójkę dzieci – pierwsze miało urodzić się w 2010 roku, drugie w 2012, a trzecie trzy lata temu. Dopiero w 2018 roku media Korei Północnej zaczęły nazywać ją pierwszą damą, a nie „towarzyszką” dyktatora.

W październiku 2019 roku zachodnie media alarmowały, że żona Kim Dzong Una zniknęła, ale już na początku nowego roku pojawiła się u jego boku podczas konnej przejażdżki na wulkaniczny szczyt Pektu, na granicy Chin i Korei Północnej. Ri Sol Ju podobnie zachowywała się w 2016 roku, gdy nie pojawiała się publicznie przez około dziewięć miesięcy. Wtedy podejrzewano, że jest w ciąży, ale nigdy tego nie ustalono.

Ri Sol Ju

Ri Sol Ju, Kim Dzong Un
Fot. Kyodo/EAST NEWS

Hyon Song Wol i Kim Dzong Un związek

Wcześniej Kim Dzong Un miał być związany z piosenkarką Hyon Song Wol, liderką grupy muzycznej Moranbong. Członkinie zespołu określa się mianem północnokoreańskich Spice Girls, ponieważ są dość postępowe, jak na swój kraj. Występują w mini, krótkich topach i szpilkach, a piosenki to mieszanka popu i rocka. Teksty utworów, w większości patriotyczne, są zatwierdzane przez partię – grupa śpiewa o miłości do swojego państwa i jego przywódcy. Kim Dzong Un podobno osobiście wybiera każdą z wokalistek.

Według plotek, para poznała się na początku 2000 roku, jednak ojciec młodego mężczyzny miał być przeciwny relacji syna z piosenkarką. Kilka lat temu światowe media donosiły, że kobieta została stracona za rzekome rozpowszechnianie filmów pornograficznych. Pogłoski o jej śmierci okazały się mocno przesadzone – dziś Hyun Song Wol jest doradczynią Kim Dzong Una i jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Korei Północnej. 

Hyun Song Wol

Hyon Song Wol, kochanka Kim Dzong Una
Fot. East News

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.