EKSKLUZYWNE VIDEO

Najpiękniejsza piosenka Edyty Górniak, jeden z hymnów lat 90.

„To nie ja” 26 lat temu zajęło na Eurowizji 2. miejsce! Poznaj wyjątkową historię tego utworu

Konrad Szczęsny 14 czerwca 2019 16:36

Gdy 16 kwietnia 1994 roku Bogumiła Wander ogłosiła Edytę Górniak pierwszą reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, 21-latka była szerzej nieznaną wokalistką, którą kojarzyli głównie miłośnicy Teatru Buffo. Skromna, piękna i niezwykle utalentowana dziewczyna okazała się wokalną petardą i artystycznym diamentem. W trakcie 39. edycji konkursu, który 25 lat temu odbywał się w Dublinie, zajęła znakomite 2. miejsce, brawurowo wykonując utwór To nie ja - kompozycję Stanisława Syrewicza do słów Jacka Cygana. Jaka jest historia tej piosenki?

„To nie ja” na Eurowizji 1994 - historia piosenki i występu

Gdy Edyta Górniak usłyszała To nie ja po raz pierwszy w londyńskim domu swojego ówczesnego managera Wiktora Kubiaka, nie zrobił na niej wielkiego wrażenia. W wywiadzie dla portalu eurowizja.org, udzielonym z okazji 25-lecia swojego startu w Eurowizji stwierdziła, że wydawał jej się „nieco kiczowaty”. Pierwotnie tekst był napisany w języku angielskim, jego autorem był Don Black. Utwór nosił tytuł No One Said It Was Easy.

Po nagraniu go w Londynie z brytyjskimi muzykami i akceptacji ze strony przedstawicieli Telewizji Polskiej, To nie ja wybrzmiało w stolicy Irlandii jako pierwsza piosenka w biało-czerwonych barwach. Edyta Górniak zajęła na Eurowizji 2. miejsce, zdobywając 166 punktów, w tym pięć najwyższych not, czyli „12 punktów” z Wielkiej Brytanii, Francji, Litwy, Estonii i Austrii. Do tej pory tego wyniku nie udało się przebić nikomu.

Edyta Górniak w Opolu 2019 - 25 lat Polski na Eurowizji

Po powrocie do kraju wybuchł skandal. Izraelski artysta oskarżył Stanisława Syrewicza o plagiat swojej kompozycji z 1987 roku. Ten zapewnił, że To nie ja powstało w 1984 roku z myślą o zespole Chicago. Sprawa nigdy nie trafiła do sądu.

Mimo upływu ćwierćwiecza, piosenka na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki pop. Dzisiaj, w ramach obchodów jubileuszu, Edyta Górniak wykona go w ramach koncertu „Od Opola do Opola” z towarzyszeniem orkiestry. I z pewnością będzie to spektakularny występ!

Więcej ciekawostek na temat utworu To nie ja w naszym materiale wideo  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.