TYLKO NA VIVA.PL

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Joanna Przetakiewicz o problemach Polaków. Dane są przerażające

Rafał Kowalski 20 czerwca 2024 14:59

Nowa akcja społeczna Joanny Przetakiewicz 12/15 wskazuje na problem odbierania sobie życia przez mężczyzn. Okazuje się, że statystyki w tej tematyce są o wiele gorsze, niż można podejrzewać. Dlatego aktywistka i projektantka stworzyła Koalicję Przeciwko Samotności, która ma wesprzeć tych, którzy tego potrzebują. Założycielka Ery Nowych Kobiet przyjrzała się badaniom, ale też zbierała prywatne doświadczenia. O tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych, przekonała się między innymi, gdy jej ukochany był chory.

Statystyki dotyczące mężczyzn w Polsce. Z jakimi problemami się borykają?

Naszą rozmowę wideo z Joanną Przetakiewicz rozpoczęliśmy od przedstawienia smutnych danych. „Codziennie w Polsce popełnianych jest 15 samobójstw. A z tego 12 popełniają mężczyźni.  […] Jak widać, musieli być na tyle długo w emocjonalnym kryzysie, że decydują się na krok ostateczny, na odebranie sobie najcenniejszego daru – życia”, powiedziała nam.

W związku z tym Koalicja Przeciwko Nienawiści chce jeździć po Polsce i zachęcać mężczyzn do otwierania się na rozmowy o prywatnych problemach i zdrowiu psychicznym. Osobom w kryzysie będą oferowane też inne formy pomocy. Na stronie internetowej akcji znajdą się szczegóły pozwalające np. skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów.

Nad czym powinniśmy się skupić, by wieść lepsze życie? „Badania Harvardu trwały 70 lat, tylko na grupie mężczyzn. Potwierdzone jest przez psychologów, lekarzy, neurobiologów, że przynależność do grupy jest największym faktorem szczęścia. W związku z tym my te grupy tworzymy. Nawet jak masz już swoje plemię w życiu, to dobrze, że pojawiają się w Twoim życiu kolejni ludzie. Ja energię czerpię właśnie z rozmów z innymi”, powiedziała VIVIE.pl Joanna Przetakiewicz.

Zobacz też: Razem na dobre i na złe. Oto niezwykła historia miłości Katarzyny Skrzyneckiej i Marcina Łopuckiego 

Joanna Przetakiewicz, Viva! Man
Fot. Zuza Krajewska

Rinke Rooyens – choroba. To wpłynęło na związek z Joanną Przetakiewicz

Projektantka ma w sobie siłę, by pomagać tysiącom innych osób. Ale był czas, w którym musiała zadbać przede wszystkim o ukochanego. Kilka lat temu Rinke Rooyens walczył o zdrowie i życie. To na pewno był jakiś test. Sytuacja, której się w ogóle nie spodziewaliśmy. Byliśmy młodym związkiem, choć dojrzałym ze względu na nasz wiek i doświadczenia. I nagle spadła na nas – jak grom z jasnego nieba – diagnoza. Było naprawdę ciężko. Rinke był w pewnym momencie na granicy życia i śmierci. Ale jestem przekonana, że miłość potrafi wiele zwalczyć i wiem, że w tym przypadku tak się właśnie stało. Wiara też może ratować, jest to cudotwórcze i chce się dzielić takim podejściem z innymi”, usłyszeliśmy od Joanny Przetakiewicz.

„Choruje cała rodzina. Są rodzice tej osoby, partner, rodzeństwo, przyjaciele. To cała grupa chorująca, pomagająca, współczująca, będąca w napięciu. Pamiętam, że jeśli chodzi o mnie, to byłam przerażona. Czułam się tak, jakby mi ktoś powiedział: „proszę pani, proszę iść na pustynię i tak wybudować miasto, bo od tego zależy życie pani partnera”. Ja nie wiedziałam, jak się za to zabrać. Powiem szczerze, że podziwiam wszystkich, którzy dają sobie radę z taką sytuacją, z chorobą. Dopiero teraz wiem, jakie to jest trudne, a i tak trzeba pamiętać, że my byliśmy w pewien sposób uprzywilejowani”, dodała w rozmowie wideo z Rafałem Kowalskim.

Joanna Przetakiewicz, czerwiec 2024, inauguracja akcji 12/15

Joanna Przetakiewicz, czerwiec 2024, inauguracja akcji 12/15
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Czytaj też: Nazywano go Wielkim Zelwerem. Aleksander Zelwerowicz zagrał 800 ról i otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Przed kamerami VIVY.pl powiedziała też o tym, jak na nią wpłynęła choroba Rinke. Czy dziś mogą spać spokojnie? „Podświadomie zdałam sobie sprawę, że z takiego doświadczenia trzeba zaczerpnąć tak dużo, by tym szczęściem w nieszczęściu się podzielić. Podzielić siłą, wiarą i troską. Dziś jesteśmy w dobrym miejscu już od dawna”, wyznała inicjatorka akcji 12/15.

W studiu VIVY.pl porozmawialiśmy także o polityce, wierze, miesiącu dumy i Erze Nowych Kobiet. Cały zapis naszego spotkania znajdziesz na górze strony i na naszym YouTubie. 

Joanna Przetakiewicz, Viva! 1/2023
Fot. Zuza Krajewska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.