kobieta masowana nad wodą styl Bali
Fot. Getty Images
VIVA! MODA

Poznaj magię uzdrawiającego dotyku

Oto masaże, które odmienią twoje ciało i umysł

Marta Cieplak 21 marca 2024 19:30
kobieta masowana nad wodą styl Bali
Fot. Getty Images

Dobrze wykonany masaż naprawdę potrafi zdziałać cuda. Rozluźnia mięśnie, relaksuje umysł, a także wyszczupla i modeluje ciało. Wystarczy tylko wybrać ten właściwy. Jak? Oto przewodnik, który przybliży ci świat leczenia dotykiem.

Historia masażu

Mogłoby się wydawać, że masaż jest stosunkowo współczesnym trendem, ale nic bardziej mylnego. Terapia dotykiem jest bowiem częścią tradycyjnego holistycznego systemu metod leczenia, który rozpoczął się około 5000 lat temu. 

Historia masażu sięga 3000 lat p.n.e., kiedy to w Indiach uważany był on za święty system naturalnego leczenia. Wiedza o nim była przekazywana z pokolenia na pokolenie w celu leczenia urazów, łagodzenia bólu oraz zapobiegania i leczenia chorób. Propagatorzy ajurwedy wierzą, że choroby i schorzenia powstają, gdy ludzie nie są zsynchronizowani ze środowiskiem. A właśnie masaż ma przywracać naturalną i fizyczną równowagę ciała, dzięki czemu może ono leczyć się w pełni w naturalny sposób.

Wraz z rozwojem kultury i historii lecznicze metody masażu dotarły do Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Starożytni Chińczycy opracowali nawet tekst zwany Klasyczną Księgą Medycyny Wewnętrznej Żółtego Cesarza, który jest dziś uważany za podstawę terapii masażem w medycynie alternatywnej wykorzystującej między innymi akupunkturę i akupresurę. 

Do 2500 r. p.n.e. terapia masażem dotarła także do Egiptu, a wiedzę na ten temat mamy z przedstawień na… malowidłach grobowych. Egipcjanie dodali natomiast własne techniki pracy z ciałem i to właśnie im przypisuje się opracowanie refleksologii, która polega na uciskaniu określonych punktów lub stref na stopach i dłoniach w celu uzyskania efektu leczniczego.

Później, około 1000 r. p.n.e., mnisi studiujący buddyzm w Chinach przywieźli terapię masażem do Japonii i nadali jej własny charakter, nazywając ją „anma”, znaną później jako shiatsu. Technika ta ma na celu regulację i wzmocnienie narządów poprzez przywrócenie równowagi poziomów energii dzięki stymulacji punktów nacisku w nadziei na uzyskanie naturalnej odporności na choroby i jest niezwykle popularna do dziś.

Z kolei starożytni greccy sportowcy stosowali masaż w celu przygotowania ciała przed zawodami, a lekarze często stosowali zioła i oleje w połączeniu z masażem do leczenia różnych schorzeń. Hipokrates leczył urazy fizyczne w V w. p.n.e. za pomocą tarcia, techniki masażu, i jako pierwszy zalecił połączenie masażu, odpowiedniej diety, ćwiczeń, świeżego powietrza i muzyki do przywrócenia równowagi zdrowotnej. Brzmi znajomo, prawda? Dziś te metody zalecają lekarze holistyczni.

Na Zachodzie techniki masażu zyskały sławę w XVII wieku, a w 1800 roku szwedzki lekarz Per Henrik Ling stworzył metodę, która do dziś znana jest jako szwedzka kuracja ruchowa (w skrócie masaż szwedzki), która pomaga złagodzić przewlekły ból. Potem powstały kolejne, bo zapotrzebowanie wciąż rośnie.

Współcześnie to jednak znacznie więcej niż tylko leczenie lub luksusowa terapia. To niezwykle skuteczna metoda utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Redukuje stres i pozwala zregenerować umysł. Rodzajów terapii dotykiem jest wiele, jednak postaraliśmy się wybrać te, które przynoszą ciału najwięcej korzyści. Oto nasz przewodnik, który ułatwi ci rozpoczęcie doświadczenia z masażem.

kobieta na łóżku do masażu na plaży
Fot. Getty Images

Najpopularniejsze masaże na ciało - przewodnik

Masaż Lomi Lomi 

Masaż ten traktowany jest jako forma relaksacji i terapii, która angażuje zarówno ciało, jak i umysł, aby zapewnić całkowite oczyszczenie, odnowę i równowagę. Masaż lomi lomi, nazywany również lomi lomi nui, stosowany jest przez hawajskie plemiona od wieków i ma korzenie w tradycji i kulturze wysp. Jest to holistyczny masaż, który wykorzystuje skoordynowane długie i płynne ruchy dłoni, przedramion i łokci, a także techniki uciskania, rozciągania i rolowania ciała. Ma na celu nie tylko relaksację i odprężenie, ale także przywrócenie harmonii i równowagi ciała, umysłu oraz duszy.

Podczas masażu lomi lomi terapeuci często wykorzystują również olejki eteryczne, muzykę hawajską i naturalne dźwięki, aby stworzyć atmosferę relaksu i połączenia z energią wysp. Efekty obejmują nie tylko rozluźnienie mięśni i złagodzenie napięcia, ale również poprawę krążenia, detoksykację organizmu, zwiększoną elastyczność i ruchomość ciała. 

Masaż Kobido Body

Kobido body to innowacyjny masaż ciała, który działa na skórę i głębokie warstwy mięśni. Jego nazwa i sposób ruchów dłoni bezpośrednio nawiązuje do niezwykle popularnego masażu kobido na twarz, który gwarantuje efekt liftingu, dlatego w zabiegu na ciało także łączone są liczne techniki ujędrniające. Silne, zdecydowane ruchy dłoni masażysty mają zrelaksować i modelować mięśnie. Efekt? Poprawa krążenia krwi, zredukowanie obrzęków, usunięcie napięcia mięśniowego, lepsza elastyczność i jędrność skóry, a także widoczna zmiana kształtu ud, brzucha i pośladków. Masaż kobido body jest także niezwykle pomocny przy redukcji cellulitu. Terapeuci, podobnie jak przy klasycznym kobido na twarz, chętnie wykorzystują przy nim także metodę kinesiotapingu, który dodatkowo liftinguje i redukuje obrzęki.

Masaż gorącymi kamieniami

To technika, w której używa się gładko polerowanych, zwykle bazaltowych kamieni. Są one podgrzewane w specjalnym urządzeniu lub w gorącej wodzie o temperaturze około 50–60 stopni Celsjusza.

Masaż ten ma na celu rozluźnienie mięśni, złagodzenie napięcia i stresu, poprawę ukrwienia i redukcję bólu. Podczas masażu terapeuta używa kamieni jako narzędzi do naciskania, wałkowania i rozgrzewania mięśni. Kamienie mogą być również umieszczane na strategicznych punktach energetycznych na ciele pacjenta, aby pobudzić przepływ energii i zrównoważyć ciało.

Masaż ten, doświadczany jako relaksujący, kojący i terapeutyczny, jest niemal pozycją obowiązkową w gabinetach spa. 

masaż kamieniami
Fot. Adobe.stock.com

Masaż tajski

Znany również jako nuat thai, wykorzystuje techniki akupresury, rozciągania i manipulacji ciała w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.

Masaż tajski opiera się na koncepcji energetycznych linii, zwanych po tajsku „sen”, które przepływają przez ciało. Jest ich podobno w ciele około 70 tysięcy, ale masażysta pracuje na 10 najważniejszych, stymulując przepływ energii i przywracając równowagę wewnętrzną organizmu.

Podczas terapii masażysta używa różnych technik, takich jak uciskanie, rozcieranie, zginanie i rozciąganie ciała. Wykorzystuje do tego dłonie, kciuki, łokcie, kolana i stopy. Masaż może być głęboki i intensywny, ale powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i potrzeb pacjenta.

Masaż tajski jest często wykonywany na macie lub na podłodze, a osoba masowana jest ubrana w luźne, wygodne ubrania. Sesja może obejmować całe ciało lub koncentrować się na określonych obszarach, takich jak plecy, szyja i ramiona. Pomaga w redukcji stresu, poprawie elastyczności i zakresu ruchu, a także łagodzi ból mięśni i stawów.

Więcej o masażach dowiesz się z najnowszego wydania magazynu VIVA! MODA

okładka VIVA!MODA 1/2024 Bogna Sworowska
Fot. Caroline Grzelak/Art Faces

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.