post dr Dąbrowskiej
Fot. adobe.stock.com
DIETY GWIAZD

Jaka jest prywatnie dr Ewa Dąbrowska, autorka najpopularniejszej diety ostatnich lat?

Poznaj historię powstania kultowego postu zdrowotnego!

Marta Cieplak 12 listopada 2022 12:27
post dr Dąbrowskiej
Fot. adobe.stock.com

O poście dr Dąbrowskiej zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy jej zagorzałą fanką została między innymi Karolina Szostak. Jej metamorfoza stała się inspiracją dla wielu kobiet, które zdecydowały się, tak jak dziennikarka, przejść na post. A kto za nim stoi? Jaka jest prywatnie dr Dąbrowska? Jak się z nią pracuje?

ZOBACZ TAKŻE: Czy zielona kawa naprawdę odchudza?

Kim jest dr Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska to nestorka diety warzywno-owocowej, wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, w której pracowała do 1999 roku na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Prowadziła wówczas działalność: lekarską, dydaktyczną i naukową. Zajmowała się badaniami z dziedziny immunologii, uzyskując w 1978 roku tytuł doktora nauk medycznych. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku rozwija dietę warzywno-owocową, jako metodę wspomagającą leczenie” czytamy na oficjalnej stronie.

ZOBACZ TAKŻE: Dzięki tej diecie Karolina Szostak przeszła spektakularną metamorfozę!

Pierwsza wersja diety polegała na spożywaniu jedynie tartej marchwi! To był rok 1985. „Zaproponowałam pacjentowi głodówkę o wodzie, a efekty przeszły moje wyobrażenia! Już po kilku dniach pacjent przestał odczuwać bóle serca, ustąpiły obrzęki i unormowało się ciśnienie krwi. Po 10 dniach wodnego postu dodaliśmy do diety mężczyzny tartą marchew. Okazało się, że taka surówkowa dieta jest tak samo skuteczna jak głodówka o wodzie, ale pacjent nie odczuwał już głodu. Taki był początek diety warzywnej” powiedziała dr Ewa Dąbrowska w rozmowie z portalem Denon.pl

W wywiadach dr Dąbrowska wspomina, że u pacjentów, którym zalecała post, obserwowała nie tylko ustępujące objawy jednej choroby, ale także zauważała, że cofają się inne. Sukcesy te zainspirowały ją do napisania książki Przywracać zdrowie żywieniem, która ukazała się w 1994 roku. Zaraz potem wyszła kolejna – zapis 14 audycji radiowych.

W tym samym roku dr Dąbrowska wpadła na pomysł stworzenia wczasów zdrowotnych. Na pierwszy turnus zapisało się 12 osób. A dziś w każdym z nich uczestniczy około 150 osób! 

ZOBACZ TAKŻE: Supermodelka Elle Macpherson zdradza swoje sposoby na detox!

Jaka jest prywatnie dr Dąbrowska?

Poza faktami z jej życia naukowego wiadomo niewiele. Ale jakiś czas temu w Dzień dobry TVN wyemitowano rozmowę z synową dr Dąbrowskiej, Beatą Anną, która jest także autorką książek o poście leczniczym. W rozmowie przyznała, że spotkanie z przyszłą teściową było dla niej niezwykle emocjonujące, bo wcześniej sama korzystała z jej książek, gdy postanowiła schudnąć po ciąży.

ZOBACZ TAKŻE: Meghan Markle jest na restrykcyjnej diecie? Okazuje się, że wcale nie

Dr Dąbrowska prezentuje wspaniałe wartości, które kobieta powinna prezentować jako matka. Inspiruje mnie też do życia duchowego”, powiedziała w rozmowie. A jak się z nią pracuje? „Jest bardzo wymagająca w pracy. Nie uznaje kompromisów”, dodaje. Praca nad książkami z przepisami napisane przez Beatę Annę Dąbrowską była niezwykle intensywna. „Najpierw bardzo mocno motywowała nas, że to dobry moment, by nie gotować tyko dla siebie, ale że warto wyjść z tym dalej i pokazać to szerszej publiczności. Dużo pracowałyśmy zdalnie, ale też nasze wizyty w Gdańsku były bardziej intensywne” przyznała.

ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Skrzynecka pokazała zdjęcie swojego dietetycznego śniadania i wywołała burzę w internecie!

Jak wygląda dr Dąbrowska?

Pani doktor jest bardzo skupiona na swojej pracy, pisaniu książek i spotkaniami z pacjentami. Bierze udział w warsztatach dotyczących diety warzywno-owocowej. Nie pokazuje się zbyt często na zdjęciach, ale na oficjalnym profilu Instytutu Promocji Zdrowia Dr Ewy Dąbrowskiej udało nam się znaleźć jej kilka zdjęć!

A Ty czytałaś już książki o diecie dr Dąbrowskiej lub przeszłaś głodówkę? Jeśli nie, załóż sobie, że nie będzie lepszej okazji niż właśnie teraz! 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…