Dieta dr Dąbrowskiej
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi

Jaka jest prywatnie dr Ewa Dąbrowska, autorka najpopularniejszej ostatnio diety?

Poznaj historię powstania kultowego postu zdrowotnego!

Marta Cieplak 20 sierpnia 2021 15:30
Dieta dr Dąbrowskiej
Fot. adobe.stock.com

O poście dr Dąbrowskiej zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy jej zagorzałą fanką została między innymi Karolina Szostak. Jej metamorfoza stała się inspiracją dla wielu kobiet, które zdecydowały się tak jak ona przejść na post. A kto za nim stoi? Jaka jest prywatnie dr Dąbrowska i jak się z nią pracuje?

Kim jest dr Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska to nestorka diety warzywno-owocowej, wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, w której pracowała do 1999 roku na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Prowadziła wówczas działalność: lekarską, dydaktyczną i naukową. Zajmowała się badaniami z dziedziny immunologii, uzyskując w 1978 roku tytuł doktora nauk medycznych. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku rozwija dietę warzywno-owocową, jako metodę wspomagającą leczenie” czytamy na oficjalnej stronie.

Zobacz także: Dzięki tej diecie Karolina Szostak przeszła spektakularną metamorfozę!

Pierwsza wersja diety polegała na spożywaniu jedynie tartej marchwii! To był rok 1985. „Zaproponowałam pacjentowi głodówkę o wodzie, a efekty przeszły moje wyobrażenia! Już po kilku dniach pacjent przestał odczuwać bóle serca, ustąpiły obrzęki i unormowało się ciśnienie krwi. Po 10 dniach wodnego postu dodaliśmy do diety mężczyzny tartą marchew. Okazało się, że taka surówkowa dieta jest tak samo skuteczna jak głodówka o wodzie, ale pacjent nie odczuwał już głodu. Taki był początek diety warzywnej” powiedziała dr Ewa Dąbrowska w rozmowie z portalem Denon.pl

W wywiadach dr Dąbrowska wspomina, że u pacjentów, którym zalecała post obserwowała nie tylko ustępujące objawy jednej choroby, ale także zauważała, że cofają się inne. Sukcesy te zainspirowały ją do napisania książki Przywracać zdrowie żywieniem, która ukazała się w 1994 roku. Zaraz potem wyszła kolejna – zapis 14 audycji radiowych.

W tym samym roku dr Dąbrowska wpadła na pomysł stworzenia wczasów zdrowotnych. Na pierwszy turnus zapisało się 12 osób. A dziś w każdym z nich uczestniczy około 150 osób! 

Jaka jest prywatnie dr Dąbrowska?

Poza faktami z jej życia naukowego wiadomo niewiele. Ale ostatnio w Dzień dobry TVN wyemitowano rozmowę z synową dr Dąbrowskiej, Beatą Anną, która jest także autorką książek o poście leczniczym. W rozmowie przyznała, że spotkanie z przyszłą teściową było dla niej niezwykle emocjonujące, bo wcześniej sama korzystała z jej książek, gdy postanowiła schudnąć po ciąży.

Dr Dąbrowska prezentuje wspaniałe wartości, które kobieta powinna prezentować jako matka. Inspiruje mnie też do życia duchowego” powiedziała w rozmowie. A jak się z nią pracuje? „Jest bardzo wymagająca w pracy. Nie uznaje kompromisów” dodaje. Praca nad książkami z przepisami napisane przez Beatę Annę Dąbrowską była niezwykle intensywna. „Najpierw bardzo mocno motywowała nas, że to dobry moment, by nie gotować tyko dla siebie, ale że warto wyjść z tym dalej i pokazać to szerszej publiczności. Dużo pracowałyśmy zdalnie, ale też nasze wizyty w Gdańsku były bardziej intensywne” przyznała.

Zobacz także: Katarzyna Skrzynecka pokazała zdjęcie swojego dietetycznego śniadania i wywołała burzę w internecie!

Jak wygląda dr Dąbrowska?

Pani doktor jest bardzo skupiona na swojej pracy, pisaniu książek i spotkaniami z pacjentami. Bierze udział w warsztatach dotyczących diety warzywno-owocowej. Nie pokazuje się zbyt często na zdjęciach, ale na oficjalnym profilu Instytutu Promocji Zdrowia Dr Ewy Dąbrowskiej udało nam się znaleźć jej kilka zdjęć!

A Ty czytałaś już książki o diecie dr Dąbrowskiej lub przeszłaś głodówkę? Jeśli nie, wiosna i lato to najlepszy moment na podjęcie tego wyzwania!

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.