Karolina Szostak, VIVA! luty 2017, main topic
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
O TYM SIĘ MÓWI

Dzięki tej diecie Karolina Szostak schudła 20 kilogramów! Odsłaniamy tajniki postu dr Dąbrowskiej

Damian Duda 9 marca 2017 20:15
Karolina Szostak, VIVA! luty 2017, main topic
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Na punkcie diety dr Dąbrowskiej oszalały miliony Polek! Karolina Szostak w rozmowie z VIVĄ! przyznała, że przejście na najpopularniejszy post ostatnich lat nie było planowane. – Pomyślałam, że spróbuje tego detoksu – powiedziała prezenterka.

 

Zobacz też: Karolina Szostak schudła 20 kilogramów. Nam zdradziła sekrety swojej diety! Zobacz ekskluzywne wideo


Karolina Szostak – dieta

Kariera prezenterki nabrała tempa w 2014 roku, kiedy wzięła udział w polsatowskiej edycji „Tańca z Gwiazdami’’. Dzięki katorżniczym treningom Szostak chudła w oczach. W rozmowie z VIVĄ! w 2016 r. dziennikarka zwierzyła się, że poprawę sylwetki zawdzięcza nie tylko programowi, lecz także diecie pudełkowej. Prezenterka zjadała dziennie zaledwie 1000 kalorii. Niestety, później efekty były już mniej zauważalne.

Do prawdziwego przełomu doszło wiosną ubiegłego roku. Karolina Szostak ponownie zaczęła chudnąć. Prezenterka sportowa zawdzięcza tę zmianę tzw. „postowi’’ dr Dąbrowskiej, który trwa – w zależności od osoby i przyjętego wariantu – od czterech do sześciu tygodni. Kolejny etap, który trwa cztery tygodnie, to czas na wyjście z „postu’’ i przystosowanie się do zdrowej diety. Co najważniejsze, a podkreślała to również sama zainteresowana, plan żywieniowy autorstwa dr Dąbrowskiej to nie dieta, lecz detoks. Jego głównym celem jest oczyszczenie organizmu, a efektem ubocznym może być utrata wagi. Jednak czy każdy może przejść na post dr Dąbrowskiej?

 

Karolina Szostak
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Post dr Dąbrowskiej nie dla wszystkich

Specjaliści mówią wprost: „W większości przypadków powinno się go stosować pod okiem lekarza specjalisty’’. Kobiety szczupłe, które są w ciąży, mają niedoczynność tarczycy, powinny odpuścić. Według dietetyków post dr Dąbrowskiej powinien trwać jak najkrócej, ponieważ brakuje w nim składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm.

Co można jeść, a czego unikać w przypadku postu dr Dąbrowskiej?

Post warzywno-owocowy, który z powodzeniem stosuje Karolina Szostak, to nie tylko detoks. Przyczynia się także do leczenia m.in. cukrzycy II stopnia i miażdżycy. Półgłodówka, której autorką jest Ewa Dąbrowska, polega na jedzeniu surowych i gotowanych warzyw oraz... trzech rodzajów owoców (jabłek (maksymalnie. 4 dziennie), grejpfrutów i cytryn). Dziennie, stosując ją, organizmowi można dostarczać jedynie od 600 do 800 kcal.

Mechanizm działania postu, nazywanego również detoksem, jest złożony. Przestrzeganie jego zasad i dostarczanie organizmowi minimum kalorii sprawia, że mózg zostaje pozbawiony zewnętrznych źródeł energii, więc zaczyna czerpać ją najpierw z tkanki tłuszczowej, a następnie przerabia zalegające w organizmie złogi białkowe na glukozę, tj. uszkodzone, zwyrodniałe lub martwe komórki tkanek, zakrzepy, guzy, itp. Mechanizm ten nazywany jest odżywianiem wewnętrznym lub endogennym.

Co ciekawe, ścisłe stosowanie się do zaleceń postu dr Dąbrowskiej powoduje ustąpienie łaknienia, gdyż w mózgu następuje wyłączenie ośrodka głodu, znajdującego się w rdzeniu. Gdy jednak próg kaloryczny 800 kcal zostanie przekroczony (nastąpi to, gdy zjemy choćby minimalnie bardziej kaloryczne rodzynki czy daktyle), samoleczenie zostanie przerwane i ponownie włączy się ośrodek głodu.

Wychodzenie z postu dr Dąbrowskiej

„Wychodzenie z postu powinno trwać miesiąc, niezależnie od długości kuracji. Stopniowo zwiększamy dzienną dawkę kalorii. W przeciwnym razie czeka nas efekt jojo. W trakcie pierwszych siedmiu dni jemy 800 kcal dziennie, kolejnych siedmiu - 1000 kcal, następnie 1200 kcal i kończymy na 1500 kcal. Sukcesywnie wprowadzamy do jadłospisu zboża, rośliny strączkowe, owoce. Dopiero w ostatnim tygodniu włączamy do menu mięso”, powiedziała w rozmowie z „Show” Katarzyna Milczarkiewicz z www.postleczniczy.pl, prowadząca m.in. kurację Karoliny Szostak.

Czego unikać w trakcie stosowania postu dr Dąbrowskiej?

Mięsa, oleju, roślin strączkowych, orzechów, nabiału, pieczywa, słodyczy, zbóż, zaś z warzyw ziemniaków i batatów. Nie wspominając oczywiście o kawie, herbacie, papierosach i gazowanych napojach.

Czy post dr Dąbrowskiej jest wskazany dla osób szczupłych?

Tak, gdyż utrata wagi jest tylko skutkiem ubocznym i – jak zaznaczają specjaliści – zazwyczaj ubywa jej proporcjonalnie do masy ciała, zatem osoby szczupłe schudną niewiele.

 

Zobacz też: Już tak nie wygląda! Karolina Szostak pochwaliła się zdjęciami z wakacji

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?