Światowy Dzień Walki z Otyłością, 24 październik
Fot. Adobe Stock
STYL ŻYCIA

4 marca 2021, to dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Otyłości!

To poważny problem społeczny!

Agata Zych 4 marca 2021 11:12
Światowy Dzień Walki z Otyłością, 24 październik
Fot. Adobe Stock

Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, lepsza kondycja zdrowotna i wyższa samoocena – to tylko kilka powodów, dla których warto kontrolować swoją wagę i odżywiać się zdrowo. Korzyści wydają się oczywiste, niestety co czwarty Polak jest otyły, a ponad połowa ma nadwagę. Jak skutecznie osiągnąć właściwą masę ciała? Ile centymetrów w pasie to już powód do niepokoju?

Jak walczyć z dodatkowymi kilogramami?Jakie diety stosować w 2021?

Odchudzanie bez pomysłu i planu, najczęściej kończy się niepowodzeniem. Brak wiedzy na temat funkcjonowania organizmu, chęć pozbycia się nadwagi w kilka tygodni oraz ślepe podążanie za modą, mogą wyrządzić nam ogromną krzywdę. Lepiej na spokojnie przygotować się do odchudzania, stopniowo zmieniając nawyki i pozyskując wiedzę, która dotyczy zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Głodówka, czy detoks to nie są dobre sposoby na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Działają krótkoterminowo i nie są długofalową strategią.

Jak radzić sobie z nadwagą?

Zbędne kilogramy nie biorą się znikąd. Najczęściej są skutkiem nieprawidłowo skomponowanej diety i braku aktywności fizycznej, jednak zdarza się, że nadwaga i otyłość stają się objawem chorobowym. W celu zdiagnozowania ewentualnej chorobowej przyczyny problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała najlepiej wykonać badania profilaktyczne, które dodatkowo pozwolą wykryć często występujące u osób z nadwagą niedobory żywieniowe. Pomoże to wybrać odpowiednio dobraną do potrzeb organizmu dietę oraz uniknąć pogorszenia stanu zdrowia w wyniku stosowania ubogokalorycznego menu. Trzeba wiedzieć, że problem nadwagi często spowodowany jest zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami hormonalnymi oraz problemami na tle emocjonalnym. W ostatnim przypadku objawem zaburzeń może być jedzenie w sytuacjach stresowych i zajadanie emocji.

Najskuteczniejsze diety na 2021

Osiągnięcie idealnej sylwetki wymaga czasu i sporej determinacji. Nieodłącznym elementem nowego stylu życia jest odpowiednia dieta 2021, która w racjonalny sposób pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów. Na wiosnę 2021 najpopularniejszą dietą jest ta wegetariańska, ograniczająca ilość spożywanego mięsa. Wiele osób sięga także po dietę śródziemnomorską, w której dużą część stanowią ryby i owoce morza. Coraz mniej popularne stają się restrykcyjne diety, jak dieta norweska, czy skandynawska. W internecie można znaleźć ciekawy ranking diet 2021, wśród których prym wiedzie Dieta Strażników Wagi 2021. W jadłospisie znajdują się wówczas ziemniaki, chude mięso, ryby, pieczywo, odtłuszczony nabiał, kukurydza i groszek. Unikać należy czerwonego mięsa.

Ciekawostki gwiazd i diety w 2021

Gwiazdy prześcigają się w pomysłach dotyczących szybkiego pozbycia się zbędnych kilogramów, proponują szereg przepisów, dzięki którym schudły i zasypują nimi swoje profile na Instagramie. Spektakularnie schudła jakiś czas temu Katarzyna Skrzynecka, która przyznała się do diety wegańskiej, chudnie również Joanna Liszowska, która postawiła przede wszystkim na aktywność fizyczną - jogging. Bardzo zmieniła się również Marta Wierzbicka, która jakiś czas temu została wegetarianką oraz Dorota Szelągowska, która postawiła na konsekwentną długoterminową dietę. Sposobów jest wiele. Ostatnio popularnością cieszy się dieta dr Ewy Dąbrowskiej.

Ważne są proporcje i konsekwencja, otyłość prowadzi do nadwagi która może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia! Bez względu na wagę warto kochać siebie i swoje ciało. To co jest najważniejsze to zdrowie psychiczne i fizyczne! 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.