Światowy Dzień Walki z Otyłością, 24 październik
Fot. Adobe Stock
STYL ŻYCIA

24 października, to dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością!

To poważny problem społeczny!

Agata Zych 24 października 2020 10:28
Światowy Dzień Walki z Otyłością, 24 październik
Fot. Adobe Stock

Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, lepsza kondycja zdrowotna i wyższa samoocena – to tylko kilka powodów, dla których warto kontrolować swoją wagę i odżywiać się zdrowo. Korzyści wydają się oczywiste, niestety co czwarty Polak jest otyły, a ponad połowa ma nadwagę. Jak skutecznie osiągnąć właściwą masę ciała? Ile centymetrów w pasie to już powód do niepokoju?

Jak walczyć z dodatkowymi kilogramami?Jakie diety stosować w 2020?

Odchudzanie bez pomysłu i planu, najczęściej kończy się niepowodzeniem. Brak wiedzy na temat funkcjonowania organizmu, chęć pozbycia się nadwagi w kilka tygodni oraz ślepe podążanie za modą, mogą wyrządzić nam ogromną krzywdę. Lepiej na spokojnie przygotować się do odchudzania, stopniowo zmieniając nawyki i pozyskując wiedzę, która dotyczy zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Głodówka, czy detoks to nie są dobre sposoby na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Działają krótkoterminowo i nie są długofalową strategią.

Jak radzić sobie z nadwagą?

Zbędne kilogramy nie biorą się znikąd. Najczęściej są skutkiem nieprawidłowo skomponowanej diety i braku aktywności fizycznej, jednak zdarza się, że nadwaga i otyłość stają się objawem chorobowym. W celu zdiagnozowania ewentualnej chorobowej przyczyny problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała najlepiej wykonać badania profilaktyczne, które dodatkowo pozwolą wykryć często występujące u osób z nadwagą niedobory żywieniowe. Pomoże to wybrać odpowiednio dobraną do potrzeb organizmu dietę oraz uniknąć pogorszenia stanu zdrowia w wyniku stosowania ubogokalorycznego menu. Trzeba wiedzieć, że problem nadwagi często spowodowany jest zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami hormonalnymi oraz problemami na tle emocjonalnym. W ostatnim przypadku objawem zaburzeń może być jedzenie w sytuacjach stresowych i zajadanie emocji.

Ciekawostki gwiazd i diety w 2020

Gwiazdy prześcigają się w pomysłach dotyczących szybkiego pozbycia się zbędnych kilogramów, proponują szereg przepisów, dzięki którym schudły i zasypują nimi swoje profile na Instagramie. Spektakularnie schudła jakiś czas temu Katarzyna Skrzynecka, która przyznała się do diety wegańskiej, chudnie również Joanna Liszowska, która postawiła przede wszystkim na aktywność fizyczną - jogging. Bardzo zmieniła się również Marta Wierzbicka, która jakiś czas temu została wegetarianką oraz Dorota Szelągowska, która postawiła na konsekwentną długoterminową dietę. Sposobów jest wiele. Ostatnio popularnością cieszy się dieta dr Ewy Dąbrowskiej.

Ważne są proporcje i konsekwencja, otyłość prowadzi do nadwagi która może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia! Bez względu na wagę warto kochać siebie i swoje ciało. To co jest najważniejsze to zdrowie psychiczne i fizyczne! 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.