loty-miedzynarodowe-poza-unie-europejska-wznowione-1-lipca-2020
Fot. AdobeStock.com
O tym się mówi

To już pewne! Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady kwarantanny

Wiemy, jakie zmiany zaszły w przepisach

Redakcja VIVA! 8 lipca 2020 13:22
loty-miedzynarodowe-poza-unie-europejska-wznowione-1-lipca-2020
Fot. AdobeStock.com

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce i na świecie bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze wczoraj Australia wprowadziła kolejny lock down dla całego stanu Victoria, czego nikt się nie spodziewał. W Polsce zmiany idą w stronę liberalizacji ograniczeń, a kolejne zostały wprowadzone w życie już 2 lipca. Od tego momentu wszyscy obywatele Polski wracający do kraju nie mają obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Ma ona trwać jedynie 24 godziny od chwili wprowadzenia do systemu teleinformacyjnego negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19.

Zmiany obostrzeń związanych z kwarantanną w Polsce 2020

Zmiany, które zaproponował rząd Polski, mają na celu znaczne przyspieszenie powrotu do codzienności osób, które wracają z zagranicy. Skrócenie kwarantanny do 24 godzin zdecydowanie usprawni funkcjonowanie zarówno gospodarki, jak i społeczeństwa. Warunkiem jest jednak uzyskanie ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Do tej pory każdy obywatel Polski, który wrócił do ojczyzny, miał obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny we własnym domu, bez względu na wynik testu.

Kwarantanna automatycznie będzie kończyć się po 24 godzinach od momentu zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie teleinformatycznym, udostępnionym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) – informacji o ujemnym wyniku testu diagnostycznego wykonanym w kierunki SARS-Co-V-2, finansowanym ze środków publicznych.

Obowiązkowe wykonanie testu na koronawirusa po powrocie do kraju w 2020

Każda osoba, która przebywała poza granicami Polski, wracająca do kraju, ma obowiązek poddać się testowi na obecność COVID-19. Jeśli test z jakiegoś powodu nie zostanie wykonany, kwarantanna w dalszym ciągu ma obowiązek trwać 14 dni.  

plaza-wakacje-2020-koronawirus-gdzie-jechac-tlumy-rosja-ukraina
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.