Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Chiny: władze ostrzegają przed kolejną epidemią! Jest jeszcze groźniejsza niż koronawirus

Pierwsze zakażenia wywołało... mięso świstaków!

Rafał Kowalski 7 lipca 2020 12:59
Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock

Wiele państw wciąż walczy z koronawirusem, który już doprowadził do śmierci pół miliona osób. Niestety z Chin płyną niepokojące informacje o kolejnej epidemii, która niepowstrzymana może zebrać jeszcze większe żniwo, niż COVID-19. Mowa o dżumie, której pierwsze dwa przypadku zlokalizowano w mieście Bayan Nur w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej na północy Chin…

Dżuma w Chinach – szczegóły, źródło zakażenia

Władze chińskiego miasta Bayan Nur ogłosiły alert 3. stopnia (w czterostopniowej skali) w związku z oficjalnie ogłoszonymi dwoma przypadkami zarażenia się dżumą w postaci dymieniczej. Pierwszy dotyczył pasterza, który zjadł zainfekowane pałeczkami dżumy mięso świstaka. Miejscowa ludność wierzy bowiem, że to cudowny lek na różne schorzenia. Mężczyzna jest jednak w stanie stabilnym. Znacznie gorzej czuje się 15-latek, który polował z psem na świstaki. Nie wiadomo, jaki dokładnie z gryzoniem nastolatek miał kontakt, ale trafił on do szpitala w stanie krytycznym.

W następstwie zdarzeń aż 500 osób, które miały kontakt z obojgiem mężczyzn zostało objętych kwarantanną. Władze miasta wydały też zakaz polowania i spożywania dzikich zwierząt i gryzoni. Chiny nie mogą sobie bowiem pozwolić na kolejną groźną epidemię.

Każdy kto zaobserwuje u siebie podwyższoną gorączkę, powiększone węzły chłonne, dreszcze czy tak zwane dymienice ma bezwzględny nakaz zgłoszenia się do najbliższego lekarza.

Dżuma byłaby poza tym jeszcze gorsza w skutkach. Nazywana czarną śmiercią już w średniowieczu pochłonęła od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów osób na większości kontynentów. W Europie w wyniku epidemii życie straciło od 30 do 60% całej populacji. Dżuma atakuje organizm bardzo szybko, a do zgonu może dojść w nawet mniej niż dobę.

Sytuacja wciąż jest monitorowana przez chińskie władze... 

ldane z Wuhan, koronawirus
Fot. adobe stock

TAGI #Chiny #choroba

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.