Lodowiec Pizol Szwajcaria 2019
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Zmiany klimatyczne! Pogrzeb pierwszego szwajcarskiego lodowca!

Ceremonia 22 września w Alpach!

Redakcja VIVA! 21 września 2019 09:02
Lodowiec Pizol Szwajcaria 2019
Fot. Adobe Stock

Jeszcze całkiem niedawno bardzo głośno mówiono o pogrzebie lodowca Okjökull na Islandii, który praktycznie zniknął z powodu zmian klimatycznych, teraz Szwajcarzy planują podobną ceremonię w Alpach, aby uczcić pierwszy swój lodowiec poległy w nierównej walce z ociepleniem. 

Kiedy odbędzie się ceremonia lodowca Pizol w Szwajcarii w 2019?

Ceremonia planowana przez Szwajcarów, odbędzie się w niedzielę 22 września 2019 roku. Pożegnany zostanie lodowiec Pizol we wschodnio-szwajcarskim kantonie Sankt Gallen. To jeden z ok. 1500 lodowców w tym kraju, których los wydaje się coraz bardziej przesądzony. Lodowiec ma obecnie powierzchnię zaledwie 0,06 km kw. - nieco więcej niż płaty lodu porozrzucane w pobliżu niezwykle pięknego i popularnego szlaku pięciu jezior (Wangersee, Wildsee, Schottensee, Scharzsee i Baschalvasee) biegnącego wokół lodowca.

Lodowiec Pizol Szwajcaria 2019
Fot. Adobe Stock

Co mówią o lodowcach w Szwajcarii eksperci?

Glacjolog Andreas Bauder z uniwersytetu technicznego ETH w Zurychu, nie ma dobrych wiadomości.

Sytuacja jest dramatyczna dla lodowców powyżej 3000 metrów. Rozrastają się one lub przynajmniej utrzymują swoją objętość dzięki zimowym opadom śniegu. Ale jeśli ten śnieg całkowicie stopi się latem, rezultat jest jasny. Przewidujemy, że 80 procent lodowców szwajcarskich zniknie w ciągu następnych 80 lat - powiedział Bauder

Lodowiec Pizol Szwajcaria 2019
Fot. Adobe Stock

Co napisali organizatorzy ceremonii 22 września 2019 - lodowiec Pizol?

"Wiele małych lodowców, takich jak lodowiec Pizol, zniknie w nadchodzących latach. Główną przyczyną są zmiany klimatu, spowodowane przez człowieka. Jednak zmiany klimatu zagrażają również cywilizacji ludzkiej, jaką znamy - w Szwajcarii i na całym świecie. Razem musimy powstrzymać globalne ocieplenie, w przeciwnym razie nasze warunki życia ulegną trwałemu pogorszeniu. “Inicjatywa dla Lodowców” wymaga uzyskania zerowej emisji netto do 2050 r. Chce także umieścić cele Paryskiego Porozumienia Klimatycznego w konstytucji i skierować tym samym Szwajcarię na kurs klimatyczny. Dlatego chcielibyśmy upamiętnić lodowiec Pizol, ponieważ ochrona szwajcarskich lodowców oznacza globalną sprawiedliwość".

Lodowiec Pizol Szwajcaria 2019
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!