Macedonia
Fot. Adobe Stock
podróże

Wakacje 2019: najciekawsze atrakcje Macedonii

Skopje, Ochryda, Kanion Matka… Co warto tam zobaczyć?

Barbara Łubko 8 kwietnia 2019 09:30
Macedonia
Fot. Adobe Stock

Bałkany to nie tylko Chorwacja. Piękna, dzika i ciągle rzadko odwiedzana Macedonia ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Sprawdzamy, kiedy warto jechać i co koniecznie trzeba zobaczyć w Macedonii.

Podstawowe informacje o Macedonii

Wakacje w Macedonii mogą być jednymi z najwspanialszych w Twoim życiu. Nie masz jeszcze planów na urlop? Już dziś pomyśl o egzotycznej podróży na Bałkany. Zanim jednak spakujesz plecak, koniecznie poznaj kilka praktycznych informacji o kraju, do którego zamierzasz się wybrać. Oto i one:

  • Waluta: obowiązującą walutą jest denar macedoński. 100 MKD to równowartość ok. 7 zł. 1000 MKD to 70 zł.
  • Ceny: macedońskie ceny produktów w sklepach są bardzo zbliżone do polskich. Za to noclegi, transport publiczny czy nawet jedzenie w restauracjach są znacznie tańsze.
  • Paszport: mimo że Macedonia nie należy do Unii Europejskiej, na jej teren można bez problemu wjechać po okazaniu jedynie ważnego dowodu osobistego.
  • Religia: ok. 60% ludności Macedonii wyznaje prawosławie, pozostałe 40% to wyznawcy islamu.
  • Język: Macedonia to kraj słowiański, język macedoński jest blisko spokrewniony z bułgarskim i serbskim, jednak nawet Polak nie będzie miał większego problemu z dogadaniem się na miejscu.

Pogoda w Macedonii - która pora roku jest najlepsza na wyjazd?

Do Macedonii najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią. Lata są tu bardzo upalne, a temperatury w lipcu i w sierpniu mogą sięgać nawet 40 st.! W marcu w Macedonii temperatura wynosi ok. 16 st. C, a w kwietniu ok. 20 st. C – to idealna pora na zwiedzanie!

Atrakcje w Macedonii. Co warto zobaczyć?

Piękne plaże, niezwykłe zabytki, górskie szlaki – w Macedonii zdecydowanie nie można się nudzić. Jakie atrakcje trzeba koniecznie zobaczyć?

Ochryda

Uznawana za klejnot całej Macedonii. Nazywana niegdyś „Macedońską Jerozolimą” posiadała aż 365 świątyń – po jednej na każdy dzień w roku. Klimatyczna, urocza i wcale nie tak licznie odwiedzana, jest zdecydowanie miejscem, które warto zobaczyć w Macedonii.

Ochryda wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brak tu nowoczesnych hoteli, a życie toczy się leniwie po wybrukowanych XIX wiecznych alejkach. Do najważniejszych zabytków należą: Stare Miasto, port i promenada, czarszija (dzielnica turecka), Twierdza Samuela, Cerkiew św. Jana Kaneo, Palosznik.

Jezioro Ochrydzkie

To wyjątkowe jezioro tektoniczne liczy ok. 4 milionów lat! Dzięki stałemu dopływowi wody i odpowiedniej cyrkulacji nigdy nie zarosło. Do dnia dzisiejszego w wodach jeziora znaleźć można ponad 200 gatunków endemicznych (żyjących tylko w jednym rejonie). Najpiękniejszy widok na Jezioro Ochrydzkie roztacza się z murów Twierdzy Cara Samuela – tego krajobrazu nie można przegapić!

Macedonia
Fot. Adobe Stock

Skopje - stolica Macedonii

To specyficzne, choć niepozbawione uroku miasteczko z pewnością podbije Twoje serce. Na każdym kroku w stolicy Macedonii podziwiać można pomniki bohaterów i historycznych władców. Imponujące wrażenie robi też łuk triumfalny – Porta Macedonia, wzorowany na paryskim odpowiedniku.

Nad miastem górują monumentalne budowle: Muzeum Archeologiczne, Teatr Narodowy, opera, Muzeum Architektury i wspaniale zdobione mosty – Most Sztuki (ozdobiony 29 pomnikami), kładka „Oko” (na jej straży stoją 32 rzeźby) i oczywiście najstarszy z nich – Kamienny Most z XIV wieku. Perełek architektonicznych w Skopje nie brakuje. Zdecydowanie warto tu przyjechać.

Macedonia
Fot. Adobe Stock

Kanion Matka

To jedna z najpiękniejszych atrakcji w Macedonii. Kompleks przyrodniczy o powierzchni 5000 hektarów przyciągnie uwagę wszystkich fanów wypoczynku wśród dzikiej przyrody. Krajobrazy są tu nieziemskie i zdecydowanie mogłyby służyć za tło dla niejednej hollywoodzkiej produkcji.

Kanion Matka okala sztuczny zbiornik, który powstał w 1938 roku na skutek budowy tamy na rzece Treska. Jest widowiskowy i zapewnia moc atrakcji – możesz wybrać się na pieszą wycieczkę po skalistym szlaku, zdecydować na wspinaczkę po stromych skałkach, podziwiać jaskinie (niedawno odkryto tu Vrelo – najgłębszą jaskinię podwodną na Bałkanach) lub wybrać na romantyczną przejażdżkę łódką.

Macedonia
Fot. Adobe Stock

Mawrowo

To urokliwe letnisko dla miłośników pieszych wycieczek. Marzysz o biwaku w górach? Nie mogłeś lepiej trafić! Park Narodowy Mawrowo leży tuż przy granicy z Albanią na terenie pasm górskich Szar Płanina i Korab. Co można tu robić? Po pierwsze wybrać się na górską wędrówkę – widoki zapierają dech w piersiach. Dobrym pomysłem będzie też rozbicie namiotu w pobliżu jeziora Mawrowo, czy zwiedzanie znanej z folklorystycznych tradycji wioski Galicznik.

Struga

Przy okazji pobytu nad Jeziorem Ochrydzkim, warto zajrzeć do położonego nieopodal, niewielkiego miasteczka Struga. Niebywałą atrakcją jest tutaj coroczny festiwal poetycki, na który tłumnie ściągają artyści z całego świata. Godna uwagi jest cerkiew św. Jerzego z pięknymi freskami z XIV-XVI wieku.

Bitola

Modne, tętniące życiem miasto, klimatem przypominające Skopje. Miasteczko jest doskonałą bazą wypadową dla wycieczek w pobliskie Góry Baba czy nad Jezioro Prespa. W dzień warto podziwiać tu starożytne zabytki, a nocą wybrać się do lokalnych knajpek, serwujących same znakomitości. Życie miasta zdecydowanie koncentruje się wokół deptaka Shirok Sokak. Szukasz lokalnych pamiątek, a może chcesz zjeść obiad w modnej knajpce? Z całą pewnością je tam znajdziesz.

Wakacje na Bałkanach? Czemu nie! Macedonia, choć należy do jednego z najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, ma wyjątkową ofertę turystyczną. Dzikie zakątki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, wyśmienite jedzenie i wyjątkowy – leniwy, iście wakacyjny klimat. Dasz się skusić? 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.