koniec świata, zagłada, cywilizacja
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI!

Naukowcy przepowiadają rychły koniec świata. Ile nam zostało?

Najnowsze ustalenia sugerują, że naprawdę niewiele...

Ksenia Krasko 11 czerwca 2019 15:54
koniec świata, zagłada, cywilizacja
Fot. stock.adobe.com

O końcu świata mówiło się już kilkukrotnie, ale – na szczęście – za każdym razem były to tylko mylne przypuszczenia, które skłaniały ludzi do myślenia i zastanawiania się, czy możemy coś zmienić? Tym razem wnioski naukowców są dość przerażające. Eksperci ostrzegają bowiem, że koniec świata może nastąpić zdecydowanie szybciej, niż nam się wydaje, a za główną przyczynę uznają zmiany klimatyczne.

Koniec świata już w 2050 roku?

Według najnowszych raportów australijskich uczonych, koniec świata może nastąpić już w 2050 roku. Specjaliści z centrum naukowego Breakthrough National Centre for Climate Restoration z Melbourne, pod przewodnictwem Chrisa Barrie, przeprowadzili mnóstwo różnorodnych eksperymentów, aby dowiedzieć się, jakie czynniki mogą odpowiadać za koniec cywilizacji. Dowiedli, że jest to przede wszystkim niekorzystna zmiana klimatu, ale także socjalno-ekonomiczny kryzys i obojętność wszystkich państw, które nie podejmują żadnych działań, aby zmniejszyć poziom spalania paliw kopalnych.

Uczeni raportują, że już w 2030 roku średnia temperatura globalna osiągnie maksimum, wzrastając aż o trzy stopnie, co doprowadzi nie tylko do zniszczenia kluczowych ekosystemów. Zaczną topić się lodowce, oceany będą się nagrzewać, a poziom mórz znacznie wzrośnie. Wieczna zmarzlina zniknie, ilość opadów się zmniejszy, uschną lasy Amazonii, które przyjęto uznawać za „płuca” naszej planety. Zaczniemy doświadczać okropnych skutków pożarów, suszy i powodzi. Ziemia właściwie zmieni się w pustynię, i bliżej 2050 roku cywilizacja okaże się u swego kresu.

Jeśli już dziś nie zaczniemy podejmować zdecydowanych działań, bliżej 2100 roku temperatura Ziemi wzrośnie o pięć stopni, ostrzegają naukowcy. To może nas zgubić, jako ludność, ponieważ nie możemy istnieć w takich warunkach. Planecie, w przeciwieństwie do nas, nic nie grozi. Aby uniknąć katastrofy, w ciągu najbliższych dziesięciu lat potrzebna jest prawdziwa rewolucja w temacie ochrony środowiska. Nie tylko australijscy uczeni doszli do tak mało pocieszających wniosków – eksperci z Niemiec również uważają, że nasz świat jest zagrożony. Jednak w tym przypadku za główną przyczynę uznaje się wojnę z użyciem broni atomowej.  

pustynia
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!