„Gatunek można uznać za wymierający”, ostrzegają ekolodzy

Ksenia Krasko 22 maja 2019 14:30

Australijska fundacja, zajmująca się koalami, apeluje o ocalenie tych uroczych zwierząt. Według ekspertów torbacze już teraz dołączyły do listy „funkcjonalnie wymarłych” gatunków. Dlaczego? I czy da się z tym coś zrobić?

Koale gatunkiem wymierającym

„Działacze na rzecz ochrony zwierząt twierdzą, że liczba koali na świecie zmalała tak bardzo, że gatunek można uznać za funkcjonalnie wymierający’”, czytamy w raporcie Australian Koala Foundation dla BBC. Według opublikowanych danych, mniej niż 80 000 tych zwierząt pozostaje na wolności. I chociaż liczba ta wydaje się znaczna, fundacja uważa, że jest mało prawdopodobne, aby te koale były w stanie urodzić potomków. W takich przypadkach gatunek nazywany jest „funkcjonalnie wymarłym”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A heartbreaking UN report has found that one million species across the world are at risk of extinction because of human activity 💔⠀ ⠀ For far too long, governments have put corporate interest and greed before the survival of our planet and its creatures. ⠀ ⠀ Business-as-usual cannot continue. Together we must be a voice for the voiceless and demand that our government declare a #climatemergency. Take action via the link in our bio.⠀ ⠀ #climateactionnow #climatechange #solarenergy #renewableenergy #auspol #climate #climatechangeisreal #windenergy #politics #climatestrike #schoolstrike #fridays4future #solar #renewables #greenpeace

Post udostępniony przez Greenpeace Australia Pacific (@greenpeaceap)

Od 1927 roku misie koala są objęte całkowitą ochroną. Wymierają z powodu niszczenia lasów, w których żyją, a także z powodu nadmiernego ciepła spowodowanego zmianami klimatu. Według ostatnich badań, tysiące koali zmarło w wyniku odwodnienia podczas przesadnie długiego okresu upałów w Australii.

Przewodnicząca fundacji, Deborah Tabart, zaapelowała do rządu o jak najszybsze uchwalenie ustawy o ochronie torbaczy, która czeka na przegłosowanie od 2016 roku. Tabart podkreśla, że nadszedł ostatni moment na ratunek koali, i w tym celu należy powstrzymać niszczenie lasów eukaliptusowych.  

1/5
koala
Copyright @stock.adobe.com
1/5

Koale australijskie są jedynym żyjącym przedstawicielem tych torbaczy – żyją w Australii, głównie w okolicach wybrzeża Queensland i stanów Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.

2/5
koala
Copyright @stock.adobe.com
2/5

Koale nie bez powodu przytulają się do drzew – w ten sposób schładzają ciała w upalne dni.

3/5
koala
Copyright @stock.adobe.com
3/5

Koale są roślinożerne – ich pożywieniem są liście eukaliptusa, które dostarczają im też wodę.

4/5
koala
Copyright @stock.adobe.com
4/5

Koale schodzą na ziemię tylko po to, aby... zmienić drzewo! Potrafią też doskonale pływać.

5/5
koala
Copyright @stock.adobe.com
5/5

Koale narażone są na wyginięcie – szacuje się, że w ciągu ostatnich 25 lat populacja zmalała aż o 28%.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.