koale-wygina-do-2050-roku-5
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Czy misie koala czeka zagłada? Zwierzęta wyginą do 2050 roku?

Alarmująca sytuacja w Australii!

Redakcja VIVA! 9 grudnia 2020 17:15
koale-wygina-do-2050-roku-5
Fot. AdobeStock.com

WWF Australia alarmuje: koale mogą wyginąć do 2050 roku! Ta przerażająca prognoza spowodowana jest pożarami, które nawiedzają kontynent. Szacuje się, że w wyniku pożarów australijskiego buszu nawet 60 tys. koali zdechło, zostało rannych lub zmuszonych do ucieczki. „To druzgocąca liczba jak na gatunek, którzy już zmierza ku wymarciu”, podsumowuje Demot O’Gorman z WWF Australia.

Koalom grozi zagłada - jak uratować zwierzęta?

Koale już od 1927 roku objęte są ścisłą ochroną. Teraz jednak ich populacja jest szczególnie zagrożona, właśnie z powodu pożarów, które kolejny rok pustoszą Australię. Zwierzęta te uznawane są za gatunek narażony na wyginięcie, w związku ze spadkiem liczebności o 28 proc. w ciągu ostatnich 18–24 lat. Jeszcze w 2016 roku populacja koali w Australii wynosiła około 329 tys. Z powodu pożarów w tym i w 2019 roku ich liczba drastycznie się zmniejszyła. Już w zeszłym roku Australijska Fundacja Koali podała, że w Australii pozostało „nie więcej niż 80 tys. osobników”.

koale-wygina-do-2050-roku-113
Fot. AP East News

Według niektórych prognoz populacja koali może wyginąć do roku 2050. „Koale są kultowym australijskim zwierzęciem rozpoznawalnym na całym świecie i narodowym skarbem. Zrobimy wszystko, aby chronić przyszłe pokolenia”, deklaruje jednak minister środowiska Australii Matt Kean. Mamy nadzieję, że australijskiemu rządowi uda się walka o życie zwierząt.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?