Stres w pracy
Fot. Canva
O tym się mówi

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj sprawdzone sposoby!

Naucz się panować nad emocjami!

Marta Cieplak 29 stycznia 2022 13:34
Stres w pracy
Fot. Canva

Jesień to szczególny okres – z jednej strony zmagasz się z przesileniem i spadkiem energii, z drugiej – na polu zawodowym robi się naprawdę gorąco. W wielu branżach końcówka roku to czas domykania budżetów, planowania nowych harmonogramów, rozliczania projektów. Poznaj sposoby radzenia sobie ze stresem i zadbaj o swoje samopoczucie. Dzięki naszym radom uda Ci się przetrwać ten najtrudniejszy okres i z uśmiechem wkroczyć w nowy sezon. Zobacz, jak radzić sobie ze stresem!

ZOBACZ TEŻ: Stres w pracy. Praktyczne sposoby na jego zminimalizowanie

Czym jest i jak działa na nas stres?

Stres jest odpowiedzią organizmu na różnorodne sytuacje – trudne, przykre, niekomfortowe. Spotkać może Cię każdego dnia i właściwie z każdej strony. W małych dawkach nie jest szkodliwy, ale życie w ciągłym stresie może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu i psychice.
Są osoby, na które stres działa motywująco, są takie, które nawet w bardzo stresujących sytuacjach pozostają opanowane i spokojne, ale są też takie, które stres paraliżuje i zniewala. Jeśli należysz do ostatniej grupy, to w dalszej części artykułu znajdziesz sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem. Już dzisiaj wprowadź je do swojej codzienności i podnieś komfort swojego życia zawodowego.

Kiedy stres jest szkodliwy?

Zapewne wielokrotnie słyszałaś o tym, że życie w ciągłym stresie szkodzi. Być może nawet Twój lekarz kilka razy radził Ci, byś unikała stresu. Co tak naprawdę to oznacza i dlaczego stres jest szkodliwy?
    •    Stres osłabia układ odpornościowy – zestresowana jesteś słabsza i bardziej podatna na infekcje.
    •    Wywołuje problemy żołądkowe – biegunki, bóle brzucha, zaparcia – tak, to przez stres!
    •    Powoduje kłopoty ze snem – cierpisz na bezsenność? Problemem może być nadmierny stres. To przez niego ciężko Ci zasnąć, a nawet gdy to się uda, jakość snu może być kiepska.
    •    Zaburza cykl miesięczny – pewnie nie raz zdarzyło Ci się zaobserwować korelację między stresem a spóźnioną miesiączką.
    •    Utrata wagi – stres przyspiesza metabolizm i sprawia, że chudniesz w ekspresowym tempie. Nie jest to jednak sposób na wymarzoną dietę i zdecydowanie lepiej omijaj go szerokim łukiem.
    •    Wywołuje huśtawkę nastrojów – jesteś płaczliwa, wszystko wyprowadza Cię z równowagi, krzyczysz, złościsz się, nie panujesz nad sobą? Przyczyną może być silny stres.

stres

Jakie korzyści może przynieść stres?

Stres kojarzony bywa z negatywnymi emocjami, dużo słyszy się o jego szkodliwości, ale czy faktycznie stres to samo zło? Okazuje się, że nie – co więcej, w niektórych sytuacjach stres może okazać się pomocny.
    •    Mobilizuje do działania – niektórzy mają tak, że zaplanowane zajęcia potrafią odkładać w nieskończoność i potrzebują naprawdę silnych bodźców, by w końcu zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Tutaj pomocny może okazać się stres.
    •    Wzmaga kreatywność – stres może nie tylko zmotywować Cię do działania, ale też uaktywnić obszary Twojego mózgu odpowiadające za kreatywne myślenie. W obliczu stresu możesz stać się bardziej twórcza i sięgać po rozwiązania, na które nie wpadłabyś w normalnych warunkach.
    •    Sprzyja koncentracji – nawet osoby, które łatwo się rozpraszają, przyznają, że w obliczu stresu ich poziom koncentracji wzrasta i nie mają problemu, by skupić swoje myśli wokół danego zagadnienia.
    •    Stanowi bodziec do zmiany – w obliczu stresu myślisz jaśniej, łatwiej i szybciej podejmujesz decyzje? Okazuje się, że odrobina stresu w codzienności nie zaszkodzi, prawda?  
    •    Sprzyja rywalizacji – stres i poczucie współzawodnictwa, to sprzymierzeńcy zdrowej rywalizacji – są najlepszymi przyjaciółmi każdego sportowca.

CZYTAJ TEŻ: Sposoby na stres. Oto 5 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Czy ze stresem w ogóle można się zaprzyjaźnić? Pewnie, że tak! Stres nie musi być niczym złym, pod warunkiem, że opracujesz indywidualny system radzenia sobie z nim.
Po pierwsze musisz uświadomić sobie, że stres może działać na Ciebie korzystnie. W środowisku zawodowym odrobina stresu jest nawet wskazana – pod jego wpływem masz szansę stać się bardziej wydajna, myśleć twórczo i kreatywnie. Jeśli kierujesz zespołem projektowym, a w ostatnim czasie efektywność w grupie spadła, to może warto pomyśleć o małym współzawodnictwie? Określ zasady, podziel ekipę na dwie części, zapowiedz nagrodę i działajcie – będziesz zaskoczona, jak element zdrowego współzawodnictwa i odrobina stresu świetnie wpłyną na zespół.

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Niektórzy psychologowie twierdzą, że stres sam w sobie nie jest szkodliwy – jak wiele emocji i stanów towarzyszy naszej egzystencji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się jutro i jakie pociągnie to za sobą konsekwencje. To nie stres tak naprawdę jest szkodliwy – krzywdę wyrządza nam nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Co zatem zrobić, by w obliczu stresujących sytuacji nigdy więcej nie dać się ponieść emocjom? Jest kilka rad, po które możesz sięgnąć:


    1.    Nazwij emocje – w wielu kręgach psychologicznych popularne stało się twierdzenie, że nie istnieje podział na dobre i złe emocje, bo wszystkie czemuś służą. Stres może być obezwładniający, ale może też motywować do działania. Jeśli znalazłaś się w trudnej sytuacji, zatrzymaj się i zastanów, co właśnie odczuwasz – jesteś zestresowana, a może smutna? Może towarzyszy Ci strach albo wściekłość? Nazywając emocje łatwiej będzie Ci się opanować i wyciszyć.
    2.    Zadbaj o siebie – stres często towarzyszy zabieganiu, zapracowaniu, natłokowi obowiązków. Jeśli w ostatnim czasie często odczuwasz stres, to koniecznie wygospodaruj przestrzeń na to, by zadbać o swoje potrzeby. Wyjdź na długi spacer, zanurz się w ciekawej lekturze, umów się na kawę z przyjaciółką, idź do kina na dobry film. Oderwij się od rzeczywistości – w ten sposób łatwiej odzyskasz równowagę psychiczną.
    3.    Stawiaj granice – końcówka roku to burzliwy okres w pracy. Jeśli czujesz, że masz za dużo na głowie – proś o pomoc i deleguj zadania. Naucz się asertywności – jeśli ktoś prosi Cię o przysługę, a Ty czujesz, że naprawdę nie masz czasu i zasobów, by wziąć na siebie dodatkowe obowiązki, to nie bój się powiedzieć tego głośno.
    4.    Szukaj realnych rozwiązań – w obliczu stresu łatwo ulec złudzeniu, że ucieczka jest doskonałym wyjściem. Czasem odsunięcie od siebie problemów na chwilę faktycznie przynosi ulgę, ale zamiatanie ich pod dywan nigdy nie jest dobrą opcją, bo tłamszone emocje prędzej, czy później wracają i zwykle atakują ze zdwojoną siłą. Co zatem robić? Szukaj realnych rozwiązań – takich, które dostępne są dla Ciebie tu i teraz, nie bój się też prosić o pomoc.

Nawet jeśli bardzo byś chciała, nie jesteś w stanie uniknąć stresujących sytuacji – zdarzają się one wszędzie – na spacerze, w domu, w pracy. Jeśli w Twoim biurze właśnie zaczyna się gorączkowy okres, to najwyższy czas, by poznać skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. Okazuje się, że stres nie musi wiązać się z negatywnymi emocjami – może stać się także czynnikiem motywującym i zagrzewającym do boju. Uzbrojona w nasze porady z pewnością szybciej i skuteczniej poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami i lepiej zadbasz o swoje dobre samopoczucie. Podziel się nimi z bliskimi, a zaoszczędzoną w ten sposób energię spożytkujcie na przyjemności. 

relaks
Fot. INSTAGRAM.COM/fitnessgirlsmotivation

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.