Zakończenie roku szkolnego a koronawirus
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Jak będą wystawiane oceny w tym roku szkolnym? Czy uczniowie otrzymają świadectwa 26 czerwca?

Znamy odpowiedź!

Marta Baran 14 maja 2020 19:15
Zakończenie roku szkolnego a koronawirus
Fot. STOCK ADOBE

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Z powodu pandemii koronawirusa uczniowie od tygodni funkcjonują w trybie zdalnego nauczania. Nauczyciele musieli wypracować zupełnie inny sposób przerabiania podstawy programowej i przekazują uczniom materiały za pomocą platform edukacyjnych lub drogą mailową. Standardowo rok szkolny podzielony jest na dwa semestry i w każdym z nich uczeń otrzymuje stopnie. Następnie na koniec semestru lub roku jest wystawiana ocena końcowa z każdego przedmiotu. W jaki sposób będzie się to odbywać w tym roku? Nowe zasady przestawił Minister Edukacji Narodowej.

Oceny na koniec roku szkolnego - jak będą wystawiane przez nauczycieli?

Obecnie nauka w szkołach odbywa się za pomocą platform edukacyjnych. Nauczyciele wysyłają materiały naukowe uczniom oraz prowadzą zajęcia online. Jak pokreślił Minister Edukacji Dariusz Piontkowski

,,przytłaczająca większość uczniów nie korzysta z kształcenia na odległość".

Zaznaczył, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do sprzętu oraz Internetu w domu - zazwyczaj dotyczy to dzieci z mniej zamożnych rodzin. W takiej sytuacji pedagodzy mogą przerabiać podstawę programową w nieco inny sposób: ,,np. drukować pakiety, które raz w tygodniu będą udostępniane uczniom np. w szkole albo w urzędzie gminy".

Wiceminister Maciej Kopeć specjalnie dla portalu WP.pl powiedział:

Chcemy przyjąć podobną formę wystawiania ocen, jak w przypadku zakończenia roku szkolnego 24 kwietnia, dla maturzystów. Zostały wówczas przeprowadzone rady pedagogiczne, które sprawnie podejmowały uchwały dotyczące klasyfikacji. Uczniom zostały wystawione oceny i moim zdaniem w podobny sposób powinno działać wystawianie ocen w klasach niższych.

Czy w tym roku szkolnym uczniowie wrócą do szkół? Poznajcie szczegóły!

Zbliża się koniec roku szkolnego, więc wszyscy zaczęli zadawać sobie pytanie – co z wystawianiem ocen końcowych? Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej postanowił rozstrzygnąć to w następujący sposób:

,,Dziś, zgodnie z rozporządzeniami MEN, taka klasyfikacja oceniania jest możliwa. W przypadku maturzystów okres kształcenia na odległość wynosi miesiąc, a przecież uczniowie przez poprzednią część roku uczestniczyli w normalnych zajęciach i nie było problemu z klasyfikacją".

Dariusz Piontkowski chce, aby w podobny sposób byli oceniani uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wystawiając ocenę nauczyciele powinni się sugerować aktywnością oraz zaangażowaniem uczniów w kształceniu na odległość.

Czy uczniowie odbiorą świadectwa papierowe 26 czerwca 2020?

Wiceminister Kopeć w rozmowie z WP.pl potwierdził, że uczniom zostanie wystawione świadectwo papierowe. Nie zaprzeczył, że odbiór świadectwa będzie możliwy, ale nie potwierdził klasycznej formy zakończenia roku szkolnego 26 czerwca 2020.

Świadectwo jej drukiem, musi mieć formę papierową. Oczywiście można sobie wyobrazić różne sytuacje, być może odbiór świadectw będzie możliwy, jeśli zapewnione zostaną higieniczne i bezpieczne warunki.

Czy w tym roku uczniowie będą mieć wakacje?

Minister poruszył także temat nadchodzącej przerwy letniej. Przyznał, że nie ma potrzeby, aby w wakacje nadrabiać materiał: ,,Nauczyciele i uczniowie też potrzebują wypoczynku. Na razie nie przewidujemy zmian, jeśli chodzi o zakończenie zajęć dydaktycznych, więc wakacje będą wakacjami".  

Zakończenie roku szkolnego a koronawirus
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.