czy-dzieci-pojada-na-obozy-i-kolonie-2020
O tym się mówi

nowe wytyczne dotyczące kolonii i obozów dla dzieci!

Okazuje się, że nie wszyscy będą mogli wyjechać na wakacje z rówieśnikami

Redakcja VIVA! 20 maja 2020 11:05
czy-dzieci-pojada-na-obozy-i-kolonie-2020

Od 25 maja dzieci z klas 1-3 mogą wrócić do szkół w ramach zajęć opiekuńczych. To świetna wiadomość dla rodziców najmłodszych dzieci. A co z koloniami i obozami? Czy w tym roku będą jakiekolwiek formy wyjazdów zorganizowanych dla dzieci? Czy odbędzie się Lato w mieście, z którego korzystały tysiące dzieci w Polsce? Znamy nowe wytyczne!

Czy będzie zgoda na kolonie i obozy 2020?

Dla wielu rodziców perspektywa wakacji, podczas których dzieci nie będą mogły wyjechać na obozy i kolonie jest przerażająca. Większość z nich po prostu nie ma z kim zostawić dzieci w domu, a przecież większość firm powoli wraca do pracy w normalnym trybie rezygnując z home office. Zazwyczaj młodzież jechała na zorganizowany wypoczynek, a młodsi korzystali z Lata w mieście lub po prostu jechali do dziadków. Teraz nie ma nawet tej możliwości, bo przecież dzieci mogą być bezobjawowymi nosicielami i zarażać tym samym najsłabszych, czyli właśnie seniorów. A liczba dzieci, które korzystały co roku z możliwości wyjazdu na obozy i kolonie to około 1,5 mln! Dodatkowo warto podkreślić, że z przy organizacji młodzieżowego wypoczynku pracuje około 100 tysięcy osób, a wiele ośrodków i pensjonatów jest ukierunkowana właśnie na tego typu działalność. Odwołanie wyjazdów byłoby dla nich ogromnym ciosem finansowym.

Wiem, że wiele osób zarezerwowało różne formy aktywności, zainwestowało, zapłaciło, a wirus ich plany pokrzyżował. To oczywiście jest bardzo trudna sytuacja, natomiast teraz nie mogę dać odpowiedzi, co będzie w lipcu, w sierpniu, jakie będą wskaźniki epidemiczne, mówił niedawno minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Jakie jest stanowisko rządu w sprawie kolonii i obozów? Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma w planie zakazu takiej formy wypoczynku, ale za to kurator oświaty będzie mógł odwołać obozy lub kolonie w danym województwie. Będzie to zapewne zależało od ogólnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i właśnie w poszczególnych województwach. Nie będzie więc pewnie wiadomo do ostatniej chwili czy zaplanowany wyjazd dojdzie do skutku. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Rozwoju nadal pracuje nad wytycznymi dla branży turystycznej, w tym także dla wypoczynku zorganizowanego dla dzieci. Czy już wiadomo, jakie trzeba będzie spełniać warunki?

dzieci-na-wycieczce-w-lesie-czy-beda-kolonie-2020?
Fot. adobe.stock.com

Jak będą wyglądać obozy i kolonie w 2020: nowe zasady i rekomendacje

Jak na razie BCC i Polska Izba Turystyki rekomendują, by wypoczynek trwał maksymalnie dwa tygodnie, podobnie jak wyjazdy na ferie zimowe. Dzieci mają dojeżdżać na miejsce jedynie transportem zorganizowanym i tylko z jednego województwa, a przyjęcie ich na obóz czy kolonie ma być uwarunkowane negatywnym testem na koronawirusa. Dodatkowo dzieci podzielone miałyby być na mniejsze, około 15-osobowe grupy, w których spędzałyby czas. Ale to jeszcze nie koniec! W trakcie wypoczynku będzie obowiązywał bezwzględny zakaz odwiedzin rodziców, brak wycieczek, a nawet wyjść do sklepów.

GIS podał własne rekomendacje dotyczące obozów i kolonii:

  • udział w kolonii mogą brać tylko dzieci zdrowe (rodzice muszą wypełnić specjalną ankietę)
  • dzieci, które miały kontakt z kimś, kto przebywał na kwarantannie lub same były na liście osób podejrzanych o zachorowanie, nie będą mogły wyjechać
  • na każdym zorganizowanym wyjeździe będzie musiała być obecna pielęgniarka
  • dzieciom i opiekunom będzie regularnie mierzona temperatura
  • na terenie ośrodka będzie musiała być wydzielona izolatka na wypadek podejrzenia zachorowania
  • w jednym namiocie lub pokoje będą mogły być zakwaterowane maksymalnie 4 osoby (min. 4 metry kwadratowe na osobę)
  • na stołówce posiłki mają być wydawane w małych grupach, a odległość między dziećmi ma wynosić minimum 1,5 m

Dobra wiadomość jest taka, że dzieci będą mogły korzystać z wyznaczonych kąpielisk oraz basenów (do wyłącznego użytku). Ale zwiedzania i wycieczek do miast nie będzie.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.