koronawirus-szczepionka-nie-dziala-2
Fot. AdobeStock.com
O tym się mówi

Ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa 2020? Koncern podał cenę!

Trwają badania nad ponad 140 różnymi szczepionkami!

Aleksandra Frankowska 8 września 2020 13:30
koronawirus-szczepionka-nie-dziala-2
Fot. AdobeStock.com

To już oficjalne! Kiedy koronawirus 2020 w dalszym ciągu szaleje na świecie, naukowcy prześcigają się w kolejnych badaniach, próbując wynaleźć szczepionkę, która skutecznie sobie z nim poradzi. Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi poinformował, że według ostatnich szacunków, szczepionka ich produkcji będzie kosztowała około 10 euro. Biorąc pod uwagę inną firmę, która mówiła o cenie niemal cztery razy niższej, wydaje się, że farmaceutyczny gigant nieco zaszalał. Czy cena szczepionki na koronawirusa jest wysoka?

Koronawirus 2020 – badania nad szczepionką trwają

COVID-19 sieje spustoszenie na całym świecie. Do tej pory potwierdzono już niemal 27 mln przypadków zarażenia, z czego 880 tysięcy, to ofiary śmiertelne. W dalszym ciągu na mapie świata najbardziej dotkniętym regionem są Stany Zjednoczone oraz Brazylia.

Oficjalnie mówi się, że naukowcy na całym świecie pracują nad ponad 140 szczepionkami na koronawirusa. Wiele z nich przechodzi już kolejne etapy i próby, jednak żadna nie dotarła jeszcze do najważniejszej, końcowej fazy. Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Tego jeszcze nie wiemy.

Ile będzie kosztować szczepiona na koronawirusa 2020?

Szef francuskiej firmy farmaceutycznej Olivier Bogillot poinformował, że według najnowszych badań i szacunków, szczepionka na koronariusa 2020 kosztować będzie prawie 10 euro. Faza końcowa badań nad szczepionką planowana jest na koniec roku 2020.

Oceniliśmy koszty produkcji szczepionki na najbliższe miesiące. Ze wstępnych szacunków wynika, że szczepionka powinna kosztować mniej niż 10 euro.

Konkurencyjne ceny szczepionek na COVID-19

Jedna z konkurencyjnych firm AtraZeneca niedawno wyceniła swoją szczepionkę na cenę ok. 2,5 euro. Szef Sanofi zapytany o to, co sądzi o takiej stawce, opowiedział, jak wygląda to w branży farmaceutycznej.

Wyraźna różnica cenowa między naszymi firmami bierze się stąd, że my w produkcji szczepionki wykorzystujemy nasze wewnętrzne zasoby, własnych badaczy i centra badawcze. AstraZeneca zleca część swojej produkcji na zewnątrz.

Koronawirus 2020 – stanowisko WHO na temat szczepionek

WHO bardzo kibicuje wszystkim krajom, które włączyły się w prace nad szczepionką przeciwko wirusowi COVID-19. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO podkreślił jednak, że siły muszą zostać połączone, ponieważ rywalizacja i swego rodzaju zima wojna, przysporzy jedynie problemów. Najważniejsze jest zdrowie naszego społeczeństwa. Koronawirus 2020 zebrał już zbyt wielkie żniwo.

WHO oraz Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) opracowują plan równej dystrybucji przyszłych szczepionek na całym świecie o nazwie COVAX. Nikogo nie powinien jednak dziwić fakt, że kraje walczące między sobą, dzięki umowom dwustronnym i tak obeszły tego rodzaju procedury i zapewniły sobie własne dostawy szczepionek dla swoich obywateli. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.