Ta biżuteria jest warta miliony!

Aleksandra Frankowska 13 marca 2021 12:27

Biżuteria, która znajduje się w posiadaniu Brytyjskiej Rodziny Królewskiej to zbiory sięgające setek lat wstecz. I chociaż nosi je zazwyczaj Królowa Elżbieta, chętnie użycza biżuterii żonom swoich synów czy wnuków. Klejnoty królewskie warte są miliony, jednak to historia, która się za nimi kryje robi największe wrażenie. Prócz tego, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie, wiele z nich to również prezenty od głów państw. Jakie okazy znaleźć można w kolekcji brytyjskiej monarchii?

Biżuteria Królowej Elżbiety II

Wśród cennych zbiorów, które należą do monarchini znaleźć można prawdziwe skarby. Wśród prezentów można wymienić chociaż naszyjnik i kolczyki z brazylijskimi akwamarynami. Podarował je Królowej sam prezydent Brazylii, a tej tak się spodobały, że w 1957 roku zamówiła u nadwornego złotnika tiarę, która do nich pasuje, aby mogła nosić całość w komplecie. 

Część biżuterii jest oczywiście dziedziczona. Najwięcej klejnotów Królowa otrzymała po swojej babce, Królowej Marii. Jednym z nich jest tiara należąca kiedyś do księcia Włodzimierza Aleksandrowicza Romanowa, którą cudem odnaleziono po rewolucji październikowej. Wysadzana brylantami tiara wygląda niesamowicie.

Klejnoty królewskie z tradycjami

W biżuteryjnych zasobach rodziny królewskiej znajdują się też takie klejnoty, które Królowa zakłada na wyjątkowe wydarzenia i są one niezmienne. Taką rolę pełni chociażby diadem króla Jerzego IV z 1820 roku, w którym Elżbieta II każdego roku otwiera obrazy parlamentu. Podobnie jest z naszyjnikiem koronacyjnym, który od 1901 roku podczas koronacji nosiła każda brytyjska monarchini.

Zobacz także: Kto ma najsłynniejszą kolekcję biżuterii na świecie? Królowa Elżbieta II!

Królowa Elżbieta uwielbia broszki

Wśród pokaźnej kolekcji królewskiej biżuterii nie mogło zabraknąć broszek, które Elżbieta nosi przy każdej możliwej okazji. Zawsze pięknie odznaczają się przy jej intensywnych kolorach garsonek. Jej ulubione to między innymi broszka Królowej Wiktorii wykonana przez firmę Garrard amp Co. w 1856 roku, oraz broszka, którą monarchini podarowali rodzice tuż po urodzeniu księcia Karola - koszyk z kwiatami. W rankingu broszek nie mogło zabraknąć tej przypominającej kwiat z jednym z najsłynniejszych różowych diamentów na świecie. Królowa Elżbieta otrzymała ją w prezencie ślubnych od samego odkrywcy szlachetnego kamienia, geologa Johna Thoburna Williamsona.

Biżuteria księżnej Kate

Przyszła królowa, obecna żona księcia Wiliama - Kate, również może pochwalić się biżuterią wartą nawet 1 milion funtów. Wśród najcenniejszych zbiorów księżnej znajdują się między innymi szafirowy pierścionek zaręczynowy, który w przeszłości należał do księżnej Walii - Diany. Nie sposób pominąć również jej biżuterii ślubnej, a zwłaszcza tiary, którą pożyczyła jej Królowa Elżbieta II. Była ona niegdyś prezentem od Króla Jerzego VI dla jego żony, Królowej Matki. Wysadzana 16 platynowimi zwojami z brylantami, prezentuje się wyjątkowo pięknie! 

Zobacz także: Zaczęło się od pierścionka Diany... Kolekcja biżuterii księżnej Kate jest warta już milion funtów!

1/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
1/8

Tiara Wielkiej Księżnej Włodzimierzowej z brylantami i perłami, zakupiona przez Królową Marię

2/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Pool/Anwar Hussein Collection/Getty Images
2/8

Naszyjnik koronacyjny, składający się z 25 brylantów, w tym jeden gigantyczny o nazwie Lahore Diamond

3/8
Kate Middleron, pierścionek zaręczynowy
Copyright @Photo by Max Mumby/Indigo/Getty Images
3/8

Szafirowy pierścionek zaręczynowy należący wcześniej do Księżnej Diany

4/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Tim Graham Picture Library/Getty Images
4/8

Diadem Króla Jerzego IV, w którym Królowa co roku otwiera obrady parlamentu

5/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images
5/8

Garnitur z brazylijskich akwamarynów, który Królowa otrzymała od prezydenta Brazylii

6/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images
6/8

Broszka Cullinan V

7/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images
7/8

Tiara Girls of Great Britain and Ireland, którą Królowa Maria otrzymała w prezencie od komitetu Dziewcząt Brytanii i Irlandii

8/8
Kate Middleton, biżuteria ślubna
Copyright @Photo by Paul Hackett - WPA Pool/Getty Images
8/8

Tiara Cartier z 1936 roku z 16 platynowymi zwojami wysadzanymi brylantami

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?