Planujesz urlop? Sprawdź, gdzie się wybrać!

Xymena Borowiecka 26 marca 2018 13:00

Województwo Śląskie usytuowane jest w południowej części Polski. To najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany region, kojarzony głównie z kopalniami węgla i starymi, zaniedbanymi budynkami, zaś północna część to dla wielu tylko Częstochowa, nazywana, ze względu na usytuowane tutaj klasztor i sanktuarium - Duchową Stolicą Polski. Nic bardziej mylnego! Górny Śląsk i Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce, gdzie możemy udać się nie tylko na pielgrzymkę czy wycieczkę po starej kopalni. Region zachwyca różnorodnością krajobrazu, atrakcjami dla osób w każdym wieku i niepowtarzalnymi zabytkami, które można uznać za skarby kultury.

Nowe spojrzenie na Górny Śląsk i okolice

Górny Śląsk i okolice Częstochowy, choć są atrakcyjne architektonicznie i mają rozbudowaną historię, to dla wielu pozostają nieodkryte. Czas na zaprezentowanie ich w nowym, lepszym świetle i rozprawienie się z kilkoma mitami! :) W naszej galerii umieściliśmy wyjątkowe, warte odwiedzenia miejsca, o których nie mieliście pojęcia. Jesteście ciekawi, co wybraliśmy?

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

To jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jedną z czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

Blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu została udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych. Co, ciekawe, kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO!


To miejsce to godny rywal popularnej Wieliczki, musicie więc koniecznie się tam wybrać (choćby dla porównania) ! :)

Nasza mała Sahara, czyli Pustynia Błędowska


Największy w Polsce obszar piasków, leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. I chociaż pustynia ma niecałe 10 km długości, to spacer po niej wydaje się nie mieć końca!

Pustynia w sercu lasu - jak to możliwe?

Wiele wieków temu, w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców, poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. W połączeniu z intensywną wycinką lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, odsłoniło się aż 150 km² piasków! Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon, dziś jednak nie ma po nim śladu.
 

Jedyna w swoim rodzaju!

Obecnie, na terenie Pustyni Błędowskiej, podejmuje się działanie mająca na celu uchronienie tego unikalnego obszaru, poprzez karczowanie zarastających go drzew. 

Uwaga! Na Pustyni Błędowskiej zrealizowana została najpopularniejsza ekranizacja powieści Faraon, wyreżyserowana przez Jerzego Kawalerowicza z niezapomnianymi rolami Jerzego Zelnika i Barbary Brylskiej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yep there's a desert...in Poland

Post udostępniony przez A kid who's tired (@dana.cierniak)

Rozrywka dla każdego - Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko i ZOO w Chorzowie

Tej atrakcji nie trzeba reklamować! :)  To najstarszy lunapark w Polsce, otwarty w 1959 roku. Mieści się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie przy granicy z Katowicami. Jego powierzchnia przekracza 26 hektarów! 

W Śląskim Wesołym Miasteczku znajduje się ok. 40 obiektów, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W chorzowskim zoo spotkamy natomiast aż 2200 zwierząt! 

Jeśli jeszcze tam nie byliście, to musicie nadrobić zaległości! To zdecydowanie najlepszy pomysł na spędzenie wakacyjnego weekendu. Świetna zabawa gwarantowana :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Majestic creature, my spirit animal - suricate 🐲🐲🐲

Post udostępniony przez 🙊🙈🙉 (@puczalsky)

Filmowe Lato w magicznej scenerii, czyli Złoty Potok
 

Przepięknie usytuowana pośród lasów i wapiennych skał, turystyczna miejscowość na północy województwa.  To tutaj, w 1857 roku przebywał Zygmunt Krasiński - wybitny polski twórca epoki romantyzmu, którego rodzinna posiadłość nadal stanowi jeden z najpiękniejszych dworków w okolicy!

Pośród pięknych okoliczności przyrody, wybijają tutaj źródełka - Elżbiety i Zygmunta, dające początek  rzeki Wiercicy, oraz nazwany przez pisarza staw - Sen Nocy Letniej. 


To miejsce jest istnym cudem natury! Wapienne ostańce skalne o niesamowitych kształtach i nazwach, m.in. Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty oraz... pstrągi, które mają nawet swoje doroczne święto!

Jurajskie Lato Filmowe - gratka dla miłośników kina


Każdego roku, w lipcu odbywa się Jurajskie Lato Filmowe. Przez kilka dni trwa ogromny piknik filmowy. Projekcjom towarzyszą liczne imprezy, spotkania z aktorami oraz... zlot zabytkowych samochodów!

Musicie się tam wybrać!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#sunset #lake #złotypotok #poland #Polska #colourful #goldenriver #weekend #weekendtrip

Post udostępniony przez Daniel (@czorny.on.tour)

Porcja frytek w rytmie muzyki, czyli Częstochowska Aleja Frytkowa


Ulica Piłsudskiego w Częstochowie nazywana jest Aleją Frytkową nie bez przyczyny. Frytki są tam sprzedawane w licznych, mniejszych lub większych budkach, których jest ponad 20!


Co roku, odbywa się tutaj Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka Off. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…