Dominikana relaks na plażu
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi

Na Dominikanie mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie

Oto wyniki raportu „The Mental State of the World Report”

Marta Cieplak 26 marca 2024 10:30
Dominikana relaks na plażu
Fot. adobe.stock.com

Dominikana, karaibska oaza otoczona turkusowymi wodami i białymi plażami, została uznana za najszczęśliwsze państwo świata według raportu „The Mental State of the World Report”. Okazuje się, że mieszkający na tej wyspie ludzie są najspokojniejsi, najbardziej spełnieni, po prostu szczęśliwi. Można to poczuć od razu po przyjeździe – Dominikana od pierwszej chwili zachwyca gościnnością i pozytywnym podejściem do życia.

ZOBACZ TAKŻE: ‚‚Podróże dają mi poczucie wolności’’ mówi Magdalena Boczarska

Wyniki raportu „The Mental State of the World Report” o samopoczuciu ludzi na świecie

Szczęście trudno jest zmierzyć, ale mimo to wiele osób i stowarzyszeń próbuje to robić. I choć w badaniach „World Happiness Report” regularnie wygrywa Finlandia, właśnie pojawiło się zupełnie nowe badanie, które przyniosło inny zestaw wyników.

W raporcie „Mental State of the World” przyjrzano się dobrostanowi psychicznemu ludzi na świecie, aby znaleźć najbardziej i najmniej zadowolonych obywateli naszej planety. Rozmowy przeprowadzono aż w 71 krajach na całym świecie. Jak czytamy w raporcie: przyjrzano się zdolności jednostki do radzenia sobie z normalnym stresem i przeciwnościami losu.

Zaskakujący dla wielu może być fakt, że wiele z najbogatszych krajów świata znalazło się w dolnej części tabeli. Skąd takie wyniki? Autorzy raportu są pewni, że „większe bogactwo i rozwój gospodarczy niekoniecznie prowadzą do lepszego samopoczucia psychicznego". 

Kto znalazł się na podium tego badania? Gdzie ludzie są najszczęśliwsi?

  1. Republika Dominikany
  2. Sri Lanka
  3. Tanzania
  4. Panama 
  5. Malezja

Dominikana taniec na ulicy
Fot. adobe.stock.com

A gdzie mieszkają najbardziej zestresowani?

  1. Wielka Brytania
  2. Południowa Afryka
  3. Brazylia
  4. Australia
  5. Uzbekistan

Dominikana - co zwiedzić

W Dominikanie ludzie cieszą się prawdziwym szczęściem, które wynika z prostych przyjemności i bliskości natury. Znajdując się w otoczeniu pięknych plaż, bujnych lasów deszczowych i imponujących gór, mieszkańcy i turyści mają okazję do relaksu i regeneracji swojego umysłu i ciała. Dodatkowo, klimatyczna muzyka, kolorowe festiwale i tradycyjna kuchnia sprawiają, że życie w Dominikanie jest pełne radości i energii. Dlatego koniecznie wpisz tę destynację na listę swoich podróżniczych celów! Przeczytaj, co warto zwiedzić.

Jednym z najpopularniejszych miejsc do zwiedzania jest stolica Dominikany, Santo Domingo. Miasto to pełne jest zabytków, takich jak Zona Colonial – starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, katedra Santa Maria La Menor czy Alcazar de Colon, dawna rezydencja rodziny Kolumba. W Santo Domingo warto także odwiedzić Park Mirador Sur, gdzie można podziwiać piękne widoki na miasto i Morze Karaibskie.

Dominikana Santo Domingo
Fot. adobe.stock.com

Jedna z uliczek Santo Domingo

Innym popularnym miejscem turystycznym jest Punta Cana, znane ze swoich luksusowych resortów, piaszczystych plaż i kryształowo czystego morza. To idealne miejsce dla osób pragnących relaksu i wypoczynku na słonecznej plaży. W okolicy Punta Cana znajdują się także liczne pola golfowe oraz Park Narodowy Cotubanama, gdzie można spotkać egzotyczne gatunki roślin i zwierząt.

Dominikana Punta Cana
Fot. adobe.stock.com

Zjawiskowe plaże na Punta Cana

Na Dominikanie nie brakuje również pięknych parków narodowych, takich jak Park Narodowy Los Haitises, gdzie można podziwiać malownicze formacje skalne i jaskinie, oraz Park Narodowy Del Este, gdzie można obserwować różnorodność tropikalnej fauny i flory.

Kiedy najlepiej odwiedzić Dominikanę?

Najlepszym okresem na podróżowanie do tego kraju są miesiące od listopada do kwietnia, gdy panuje pora sucha i jest najmniej opadów deszczu. Jednak warto pamiętać, że Dominikana jest krajem o subtropikalnym klimacie, więc nawet w innym okresie roku można cieszyć się pięknymi plażami i atrakcjami turystycznymi, chociaż warto liczyć się z częstymi opadami deszczu. 

TAGI #podróże

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.