Dlaczego warto odwiedzić ten region?

Xymena Borowiecka 1 lipca 2018 12:30

Legenda głosi, że Kaszuby to miejsce stworzone przez Boga, za wstawiennictwem aniołów i przy pomocy Gryfa. Według niej, Bóg podczas tworzenia świata zostawił duży piaszczysty obszar, ubogi w lasy i jeziora. Na prośbę aniołów, poszukał w magicznym worku, czegoś, co mógłby dać temu miejscu, i tak nieurodzajne dotąd Kaszuby, wzbogacił licznymi lasami, kwiecistymi łąkami, rzekami i jeziorami o krystalicznie czystej wodzie, których miał strzec Gryf.

Kaszuby - dlaczego warto?

Kaszuby obejmują obszar północnej Polski, rozciągają się na terenie kilku województw - kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, i zachodniopomorskiego. Kaszubi to autochtoniczni Pomorzanie, posługujący się etnolektem, określanym jako język kaszubski. Wyjątkowość tego regionu tkwi w charakterystycznym folklorze. Jego mieszkańcy kultywują tradycje, obrzędy i przekazują je z pokolenia na pokolenie. Wciąż wiele rodzin posługuje się etnolektem. Na specjalne uroczystości, zakładają strój ludowy. Lokalna sztuka, przede wszystkim hafty, są rozpoznawalne są w całej Polsce. Ten wyjątkowy region, szczególnie warto polecić tym, którzy wypoczynek lubią łączyć z aktywnym spędzaniem czasu w terenie. Na Kaszubach jest naprawdę wiele do zobaczenia! Koniecznie sprawdźcie, które atrakcje polecamy! :)

1/5
Copyright @Instagram
1/5

Skansen we Wdzydzach prezentuje budownictwo popularne na terenie całych Kaszub. Muzeum posiada kolekcje etnograficzne związane z życiem mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVII do XX wieku. To najstarszy tego typu obiekt na ziemiach polskich, a zarazem największy w północnej części kraju.

2/5
Copyright @Instagram
2/5

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Eksponaty muzeum, prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami lokalnej społeczności, na piętrze natomiast przedstawiono wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

3/5
Copyright @Instagram
3/5

Kamienne kręgi w Odrach - polskie Stonehenge! Jest rezerwatem archeologicznym, prawnie chronionym pomnikiem przyrody. Stworzono go również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach...

4/5
Copyright @Instagram
4/5

Wdzydzki Park Krajobrazowy obejmuje Jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior, otoczonych borami. W obrębie głównego jeziora występuje aż dziesięć wysp, stanowiących bogactwo przyrodnicze i turystyczne parku. W sumie, na całym obszarze znajduje się ponad 160 jezior i oczek wodnych!

5/5
Copyright @Instagram
5/5

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie zlokalizowane jest w sąsiedztwie dworca kolejowego. Istnieje od 1992 roku. W ciągu 25 lat, zgromadziło pokaźne eksponaty transportu, funkcjonującego jeszcze przed elektryfikacją kolei. Zwiedzać możemy m.in. halę na parowozy, sale wystawowe, lokomotywy, parowozy, wagony i urządzania torowe.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?