Oto TOP 5 miejsc do zobaczenia!

Xymena Borowiecka 12 czerwca 2018 14:30

Dolny Śląsk to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Wyjątkowa architektura, góry, rzeka Odra i zabytki sakralne tworzą niesamowitą mieszankę stylów i niepowtarzalny krajobraz, jakiego nie znajdziecie nigdzie.

Gdzie warto pojechać? 

Wbrew pozorom, województwo Dolnośląskie to nie tylko Wrocław i górskie kurorty, popularne przede wszystkim w zimie jak Karpacz czy Jelenia Góra, które oczywiście należy odwiedzić, ale również wciąż nieodkryte Góry Stołowe, malowniczo ulokowane zamki (pochodzące z różnych epok) i zakątki, o których możecie nie wiedzieć! W galerii umieściliśmy obowiązkowe atrakcje nadodrzańskiego regionu, jesteście ciekawi jakie? Sprawdźcie!

1/5
Copyright @Instagram @al_izabel @sogood.mp
1/5

Książ to zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, ulokowany na Szlaku Zamków Piastowskich.

Na zamku można zorganizować imprezy okolicznościowe, m.in. śluby, wesela, bankiety i wiele innych. Ponadto, teren wokół jest zalesiony, więc w sam raz na piknik czy wycieczkę rowerową :)

2/5
Copyright @Instagram @kubakow @grubyrycho
2/5

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648).


Każdego roku, od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec tworzą wyjątkowy, wręcz mistyczny klimat, a przede wszystkim dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Wybierzecie się? :)

3/5
Copyright @Instagram @boysinthegirlsroom @latajaca_holenderka
3/5

Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Stanowi wyjątkowy zabytek sakralny. Znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna.

Ściany i sufit kaplicy, wyłożone trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa ponad dwadzieścia tysięcy kolejnych szczątków. Są to kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej (1756–1763).

To miejsce niewątpliwie budzi grozę, mimo to jest szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. To także miejsce kultu religijnego, licznie odwiedzanego przez pielgrzymów.

4/5
Copyright @Instagram @photobyaga @pokesqad
4/5

Zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.
 

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się ich aż 98!

Co ciekawe, w 2012 roku wnętrza pałacu posłużyły Sylwii Grzeszczak za scenerię teledysku ilustrującego singiel Małe rzeczy.

5/5
Copyright @Instagram @ikamonq, @domi.wegner, @damiansteporowski
5/5

Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty ułożone są poziomo – stąd nazwa gór (płaskie jak stół). 

Tereny Gór Stołowych są znakomitym miejscem do uprawiania wspinaczki. Z powodu dużego zalesienia regionu w górach tych można spotkać typowo leśne gatunki zwierząt, takie jak jeleń, sarna lub dzik oraz... niezwykle urocze borsuki! :)

Najwyżej położony punkt to dobrze znany Szczeliniec Wielki, który jest punktem obowiązkowym każdego turysty! Serdecznie polecamy!

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.