Oto TOP 5 miejsc do zobaczenia!

Xymena Borowiecka 12 czerwca 2018 14:30

Dolny Śląsk to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Wyjątkowa architektura, góry, rzeka Odra i zabytki sakralne tworzą niesamowitą mieszankę stylów i niepowtarzalny krajobraz, jakiego nie znajdziecie nigdzie.

Gdzie warto pojechać? 

Wbrew pozorom, województwo Dolnośląskie to nie tylko Wrocław i górskie kurorty, popularne przede wszystkim w zimie jak Karpacz czy Jelenia Góra, które oczywiście należy odwiedzić, ale również wciąż nieodkryte Góry Stołowe, malowniczo ulokowane zamki (pochodzące z różnych epok) i zakątki, o których możecie nie wiedzieć! W galerii umieściliśmy obowiązkowe atrakcje nadodrzańskiego regionu, jesteście ciekawi jakie? Sprawdźcie!

1/5
Copyright @Instagram @al_izabel @sogood.mp
1/5

Książ to zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, ulokowany na Szlaku Zamków Piastowskich.

Na zamku można zorganizować imprezy okolicznościowe, m.in. śluby, wesela, bankiety i wiele innych. Ponadto, teren wokół jest zalesiony, więc w sam raz na piknik czy wycieczkę rowerową :)

2/5
Copyright @Instagram @kubakow @grubyrycho
2/5

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648).


Każdego roku, od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec tworzą wyjątkowy, wręcz mistyczny klimat, a przede wszystkim dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Wybierzecie się? :)

3/5
Copyright @Instagram @boysinthegirlsroom @latajaca_holenderka
3/5

Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Stanowi wyjątkowy zabytek sakralny. Znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna.

Ściany i sufit kaplicy, wyłożone trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa ponad dwadzieścia tysięcy kolejnych szczątków. Są to kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej (1756–1763).

To miejsce niewątpliwie budzi grozę, mimo to jest szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. To także miejsce kultu religijnego, licznie odwiedzanego przez pielgrzymów.

4/5
Copyright @Instagram @photobyaga @pokesqad
4/5

Zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.
 

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się ich aż 98!

Co ciekawe, w 2012 roku wnętrza pałacu posłużyły Sylwii Grzeszczak za scenerię teledysku ilustrującego singiel Małe rzeczy.

5/5
Copyright @Instagram @ikamonq, @domi.wegner, @damiansteporowski
5/5

Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty ułożone są poziomo – stąd nazwa gór (płaskie jak stół). 

Tereny Gór Stołowych są znakomitym miejscem do uprawiania wspinaczki. Z powodu dużego zalesienia regionu w górach tych można spotkać typowo leśne gatunki zwierząt, takie jak jeleń, sarna lub dzik oraz... niezwykle urocze borsuki! :)

Najwyżej położony punkt to dobrze znany Szczeliniec Wielki, który jest punktem obowiązkowym każdego turysty! Serdecznie polecamy!

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.