Małgorzata Butowtt
Fot. AKPA
Ze świata mody

Katarzyna Butowtt była kiedyś twarzą polskiej reklamy. Modelka nagle zniknęła

Dziś powraca przed kamery, i to w głównej roli

Aleksandra Frankowska 20 marca 2023 12:17
Małgorzata Butowtt
Fot. AKPA

Na przełomie lat 80. i 90. jej twarz znał każdy Polak. Katarzyna Butowtt była królową polskiej reklamy i jedną z pierwszych modelek, które prezentowały kolekcje nie tylko na polskich wybiegach. Wydawałoby się, że kariera Katarzyny Butowtt potoczy się niesamowicie, a jednak kobieta w pewnym momencie całkowicie zniknęła z show-biznesu. Co wpłynęło na taką decyzję? Co łączyło Katarzynę Butowtt z Małgorzatą Niemen?  I co aktualnie robi dawna modelka?

Katarzyna Butowtt powraca przed kamery 

Ludzie do dziś mówią jej, że brakuje jej w reklamach. W latach 90. twarz Katarzyny Butowtt znała cała Polska. Ku uciesze wszystkich stęsknionych za osobą pani Katarzyny fanów, jedna z pierwszych polskich modelek powraca na ekrany po długiej przerwie i to w głównej roli. Katarzyna Butowtt wystąpi w filmie Katarzyny Rosłaniec, autorki "Galerianek" i "Bejbi blues", pt. "Jezioro Słone". "Nie czekałam na żadne aktorskie propozycje. Gdy zadzwonił reżyser obsady i powiedział, że Kasia Rosłaniec proponuje mi główną rolę w jej nowym filmie, pomyślałam, że to żart. Wyjaśniłam mu, że nie jestem aktorką. Usłyszałam, że to nie problem, bo reżyserka chce właśnie mnie. Jak się okazało, Kasia szukała jak najbardziej naturalnej, dojrzałej kobiety i stwierdziła, że idealnie pasuję do tej roli", wyznała była modelka (cytat za kultura.onet.pl). 

Czytaj też: Adam Pawlikowski i Teresa Tuszyńska: Książę i Tetetka, czyli najsmutniejsza historia miłosna PRL-u

Katarzyna Butowtt: historia jej kariery 

Miała 15 lat, kiedy na ulicy dostrzegł ją fotograf współpracujący wówczas z Grażyną Hase. Zaproponował jej zdjęcia, jej mama wyraziła wówczas zgodę. Od tego momentu rozpoczęła się jej przygoda z modelingiem. Jej piękna twarz zdobiła billboardy w całej Polsce. Pojawiała się również w reklamach i kampaniach modowych. Jej życie w tamtym momencie wyglądało jak prawdziwy sen.

Katarzyna Butowtt była kiedyś twarzą polskiej reklamy. Modelka nagle zniknęła
Fot. PAP/Ireneusz Radkiewicz

Miałam 15 lat, gdy fotograf współpracujący z Grażyną Hase podszedł do mnie na ulicy i zaprosił na zdjęcia. Moja mama zgodziła się i tak to się zaczęło - mówiła w jednym z wywiadów Katarzyna Butowtt.

Małgorzata Butowtt
Fot. Engelbrecht

Katarzyna Butowtt stawiała pierwsze kroki w modelingu od razu na wybiegach. Podpisała kontrakty z takimi markami jak Polska Moda, Barbara Hoff, Grażyna Hasse, Led, Cor oraz Jerzy Antkowiak. Radziła sobie tak świetnie, że zaczęły spływać do niej również propozycje z zagranicy. Prezentowała więc kolekcje w Szwajcarii, Paryżu, a nawet Mongolii. Jeden z największych kontraktów, jaki otrzymała to Paryż, który obejmował kilka sezonów pokazów. Niestety z uwagi na obowiązki związane z edukacją, musiała z niego zrezygnować. W Polsce nie brakowało dla niej jednak intratnych propozycji.

Królowa polskiej reklamy

W latach 90. Katarzyna Butowtt zaczęła grywać w polskich reklamach telewizyjnych. Przyniosło jej to ogromną rozpoznawalność i sławę. Dodatkowo została również prezenterką popularnej w tamtym czasie loterii o wdzięcznej nazwie Teletombola. Kontrakty telewizyjne były znacznie bardziej opłacane niż modowe. Butowtt czuła się przed kamerą jak ryba w wodzie. Wystąpiła również w kilku filmach, między innymi w Psach, grając dziewczynę Wolfa. Życie na najwyższych obrotach zaczęło być jednak dla niej zbyt wymagające. Powoli usuwała się w cień.

Małgorzata Butowtt
Fot. Engelbrecht

Co dziś robi Katarzyna Butowtt?

Po 30 latach pracy w telewizji Katarzyna Butowtt wycofała się z show-biznesu. Zapragnęła spokoju i własnego samorozwoju. Czuła, że ma już dość telewizji i blasku fleszy. Chciała prowadzić normalne, spokojnie życie.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy się poznali, zakochała się na zabój. Kim była Mary Ellen Fox, ostatnia żona Leopolda Tyrmanda?

Przez wiele lat wykonywałam strasznie głupią i próżną pracę. Słyszałam, że niosłam radość z ekranów telewizora. Mnie to zupełnie nie satysfakcjonowało. Na studiach witano mnie od progu słowami: witaj, gwiazdo! Takie traktowanie mojej osoby przyczyniało się do mojego złego samopoczucia - przyznała pewnego razu w wywiadzie dla Onetu.

W okresie pracy modelki nie porzuciła jednak edukacji. Skończyła studia na kierunku psychologia i właśnie z nim postanowiła związać się na dłużej.

Wstydziłam się wyznawać publicznie, że jestem modelką. Gdy pytano mnie, czym się zajmuję, zawsze odpowiadałam, że jestem uczennicą lub studentką — opowiadała Butowtt. 

Dziś modeling w jej życiu pojawia się sporadycznie. Od czasu do czasu zdarzy jej się powrócić na wybieg, ale przede wszystkim skupia się na działaniach charytatywnych. Współpracouje z Fundacją Dr Clown, która działa na rzecz chorych dzieci w szpitalach. Prócz pracy w terenie, została również rzecznikiem Fundacji.  Modelka wyznała, że swojego czasu długo chorowała i od wielu ludzi doświadczyła dużo dobra, za które dziś chciałaby się odwdzięczyć.

17 marca premierę miał film "Jezioro Słone", w którym Katarzyna Butowtt zagrała główną rolę. 

Ten film zrył mi mózg. Moje życie nigdy już nie będzie takie samo — wyznała z uśmiechem Butowtt.

Małgorzata Butowtt
Fot. Baranowski Michał

Co łączy Katarzynę Butowtt z Małgorzatą Niemen?

W latach pracy modelki, Katarzyna Butowtt dobrze poznała Małgorzatę Niemen. To właśnie jej koleżanka z branży przedstawiła ją mężowi, Tomaszowi Butowttowi. Wówczas był on perkusistą w zespole Czesława Niemena. To wyjątkowa historia, która sprawiła, że przyjaźń z Małgorzatą Niemen pozwoliła jej na znalezienie szczęścia u boku wspaniałego mężczyzny.

Katarzyna Butowtt rzadko pojawia się podczas publicznych wystąpień, ale możemy zauważyć, że jej uroda nie przemija. Królowa polskiej reklamy, Katarzyna Butowtt wciąż wygląda fantastycznie. 

Czytaj też: Zbigniew Buczkowski od lat zachwyca na ekranie. Jak wygląda życie aktora?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.