Fot. Instagram @kinglimaa
ZE ŚWIATA MODY

Jak Halima Aden trafiła z obozu dla uchodźców na okładkę „Vogue'a”?!

Sabina Zięba 1 października 2017 10:00
Fot. Instagram @kinglimaa

Halima Aden ma zaledwie 20 lat, ale już robi światową karierę! Urodziła się w 1997 roku w Kenii w obozie dla uchodźców Kakuma. Teraz była na okładce „Vogue'a” i jest modelką jednej z najbardziej renomowanych agencji, która reprezentuje również m. in. Kate Moss. Jak to się stało?!

Polecamy też: Córki światowej sławy modelek zastępują je w świecie mody! Która z nich zrobi większą karierę?

Historia Halimy

W Kakumie, czyli obozie położonym w jednym z najbiedniejszych regionów Kenii, w chwili urodzenia Halimy mieszkało około 60 tys. ludzi. Stłoczeni na małej przestrzeni, musieli nauczyć się ze sobą żyć, mimo wielu różnic kulturowych. W wieku sześciu lat udało jej się z mamą przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych. Już dwa lata później zdecydowała, że będzie nosić hidżab - tylko po to, by upodobnić się do swojej rodzicielki. Dopiero z biegiem czasu stało się to dla niej symbolem życia i szacunku do islamu. W wywiadzie dla „American Beauty” podkreślała: „Społeczeństwo wywiera ogromną presję, by dziewczęta wyglądały w określony sposób. Mam dużo więcej do zaoferowania niż mój fizyczny wygląd, a hidżab broni mnie przed szykanami typu: ”Jesteś za chuda”, ”Patrzcie na jej biodra”, ”Patrzcie na jej przerwę między udami”. Nie muszę się o to martwić”. 

Polecamy też: Spójrzcie w te oczy… Oto Mekhi Alante Lucky – nowy „najprzystojniejszy więzień”, który robi karierę jako model!

Momentem przełomowym w jej życiu stał się rok 2016. To wtedy rozpoczęła studia na Uniwersytecie St. Cloud, a także wzięła udział w konkursie Miss Minnesota USA. Była pierwszą uczestniczką noszącą hidżab i burkini. Dlaczego zdecydowała się na udział? Chciała podbudować poczucie wartości swoich rówieśniczek. W „Huffington Post” mówiła: „Jeśli nie widzisz kobiet takich jak ty w mediach, a w szczególności w konkursach piękności, to dostajesz przekaz, że nie jesteś piękna, albo musisz zmienić swój wygląd, aby być uważana za piękną”.

Fot. Instagram


Od tej chwili jej kariera nabrała rozpędu. Halima Aden w lutym zadebiutowała na wybiegu podczas nowojorskiego Tygodnia Mody na pokazie kolekcji Kanye'go Westa Yeezy Season 5, a następnie podpisała trzyletni kontrakt z IMG Models i zaprezentowała się na Fashion Weeku w Londynie i Mediolanie. Pojawiła się także na okładce wielu prestiżowych magazynów, m. in. arabskiej edycji „Vogue'a” i współpracowała z takimi markami, jak Maxmara, Nike czy Alberta Ferretti.

Polecamy też: „Vogue” ma już 125 lat! Zobacz niezwykłe okładki wrześniowego numeru z Jennifer Lawrence

Choć początkowo wiele osób nie wróżyło jej wielkiej kariery w branży, w której rządzą modelki w bikini z pięknymi włosami, Halima udowodniła, że czasem będąc wiernym swoim przekonaniom, można osiągnąć sukces. Innym radzi: „Bądź sobą. Łatwo jest czuć, że musisz się dopasować, ale życie według własnych przekonań i akceptowanie osoby, którą się jest, wymaga odwagi”.

TAGI #Vogue #modelka

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.