Fot. Instagram @kinglimaa
ZE ŚWIATA MODY

Jak Halima Aden trafiła z obozu dla uchodźców na okładkę „Vogue'a”?!

Sabina Zięba 1 października 2017 10:00
Fot. Instagram @kinglimaa

Halima Aden ma zaledwie 20 lat, ale już robi światową karierę! Urodziła się w 1997 roku w Kenii w obozie dla uchodźców Kakuma. Teraz była na okładce „Vogue'a” i jest modelką jednej z najbardziej renomowanych agencji, która reprezentuje również m. in. Kate Moss. Jak to się stało?!

Polecamy też: Córki światowej sławy modelek zastępują je w świecie mody! Która z nich zrobi większą karierę?

Historia Halimy

W Kakumie, czyli obozie położonym w jednym z najbiedniejszych regionów Kenii, w chwili urodzenia Halimy mieszkało około 60 tys. ludzi. Stłoczeni na małej przestrzeni, musieli nauczyć się ze sobą żyć, mimo wielu różnic kulturowych. W wieku sześciu lat udało jej się z mamą przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych. Już dwa lata później zdecydowała, że będzie nosić hidżab - tylko po to, by upodobnić się do swojej rodzicielki. Dopiero z biegiem czasu stało się to dla niej symbolem życia i szacunku do islamu. W wywiadzie dla „American Beauty” podkreślała: „Społeczeństwo wywiera ogromną presję, by dziewczęta wyglądały w określony sposób. Mam dużo więcej do zaoferowania niż mój fizyczny wygląd, a hidżab broni mnie przed szykanami typu: ”Jesteś za chuda”, ”Patrzcie na jej biodra”, ”Patrzcie na jej przerwę między udami”. Nie muszę się o to martwić”. 

Polecamy też: Spójrzcie w te oczy… Oto Mekhi Alante Lucky – nowy „najprzystojniejszy więzień”, który robi karierę jako model!

Momentem przełomowym w jej życiu stał się rok 2016. To wtedy rozpoczęła studia na Uniwersytecie St. Cloud, a także wzięła udział w konkursie Miss Minnesota USA. Była pierwszą uczestniczką noszącą hidżab i burkini. Dlaczego zdecydowała się na udział? Chciała podbudować poczucie wartości swoich rówieśniczek. W „Huffington Post” mówiła: „Jeśli nie widzisz kobiet takich jak ty w mediach, a w szczególności w konkursach piękności, to dostajesz przekaz, że nie jesteś piękna, albo musisz zmienić swój wygląd, aby być uważana za piękną”.

Fot. Instagram


Od tej chwili jej kariera nabrała rozpędu. Halima Aden w lutym zadebiutowała na wybiegu podczas nowojorskiego Tygodnia Mody na pokazie kolekcji Kanye'go Westa Yeezy Season 5, a następnie podpisała trzyletni kontrakt z IMG Models i zaprezentowała się na Fashion Weeku w Londynie i Mediolanie. Pojawiła się także na okładce wielu prestiżowych magazynów, m. in. arabskiej edycji „Vogue'a” i współpracowała z takimi markami, jak Maxmara, Nike czy Alberta Ferretti.

Polecamy też: „Vogue” ma już 125 lat! Zobacz niezwykłe okładki wrześniowego numeru z Jennifer Lawrence

Choć początkowo wiele osób nie wróżyło jej wielkiej kariery w branży, w której rządzą modelki w bikini z pięknymi włosami, Halima udowodniła, że czasem będąc wiernym swoim przekonaniom, można osiągnąć sukces. Innym radzi: „Bądź sobą. Łatwo jest czuć, że musisz się dopasować, ale życie według własnych przekonań i akceptowanie osoby, którą się jest, wymaga odwagi”.

TAGI #Vogue #modelka

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.