„Vogue” nie będzie zatrudniał modelek młodszych niż 18 lat!
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

„Vogue” nie będzie zatrudniał modelek młodszych niż 18 lat!

16-letnia Kaia Gerber będzie musiała poczekać na kolejną okładkę!

Marcin Brzeziński 20 sierpnia 2018 13:30
„Vogue” nie będzie zatrudniał modelek młodszych niż 18 lat!
Fot. Getty Images

Amerykański Vogue ogłosił, że jego czytelnicy nie zobaczą już na łamach tego miesięcznika modelek, które nie skończyły 18-lat! Czyżby czekała nas prawdziwa rewolucja, która zakończy trwające od dziesięcioleci poszukiwanie „nowych twarzy”: nieletnich, nieopatrzonych i… mieszczących się w kreacje z wybiegów wielkich projektantów? Trudno w tej chwili powiedzieć. Ale z cała pewnością, ten ruch to kolejne już posunięcie Vogue’a w odpowiedzi na skandale, które od dłuższego czasu wstrząsają światem mody.

Upadli bogowie mody

W październiku roku 2017 prestiżowy brytyjski The Times opublikował artykuł, w którym „Harvey’em Weinsteinem mody” nazwano uwielbianego przez fashionistów (czytaj: projektantów, stylistów, redaktorów…) Terry’ego Richardsona. Ten fotograf-skandalista współpracował z nieskończoną ilością modelek i gwiazd m.in. Kate Moss, Lady Gagą, Beyonce czy Miley Cyrus. Od lat krążyły pogłoski o jego kontrowersyjnych metodach, przez lata też ignorowano skargi molestowanych kobiet. Nigdy jednak nie brakowało chętnych by brać udział w projektach fotografa i gotowych by potem jego prace publikować. Richardson z upodobaniem portretował się z obnażonym członkiem, więc podobnego skandalu z jego udziałem można było wcześniej czy później się spodziewać. Ale Bruce Weber i Mario Testino? Zeznania obciążające dwóch gigantów światowej fotografii opublikował w styczniu tego roku w gigantycznym tekście niezastąpiony New York Times. Materiał był tak obszerny, bo o swoich doświadczeniach opowiadało w nim aż 28 modeli i byłych asystentów obu fotografów. Wszyscy mówili o tym samym: powtarzających się latami zachowaniach, na których jednym biegunie są obsceniczne żarty, a na drugim wkładanie rąk w spodnie i próby gwałtu w luksusowych pokojach hotelowych.

Czego nie wolno w Vogue’u

Artykuł wywołał prawdziwy szok, bo dotyczył powszechnie szanowanych sław świata mody. 71-letni Bruce Weber jest nim traktowany jak ktoś w rodzaju patriarchy. Fotograf zasłynął pełnymi radości życia kampaniami reklamowymi dla Calvina Kleina, Ralfa Laurena i Abercrombie & Fitch. Z upodobaniem przedstawiał w nim atletycznie zbudowanych młodych mężczyzn i... psy rasy golden retriever. Z kolei 63-letni Mario Testino jest nadwornym fotografem brytyjskiej rodziny królewskie i faworytem naczelnej amerykańskiego Vogue’a, Anny Wintour.
Nie czekając więc na dalszy rozwój wypadków wydawca Vogue’a Condé Nast, zawiesił współpracę z fotografami, których przez lata wytrwale lansował. W lutym tego roku zaś stworzył specjalny kodeks, który ma obowiązywać podczas sesji zdjęciowych. Czytamy w nim miedzy innymi, że modelką bądź model nie mogą przebywać z nikim z ekipy sam na sam, a w przypadku przezroczystych kreacji modelki muszą nosić… „stosowną bieliznę”! Teraz do listy zakazów doszedł kolejny. Wygląda więc na to, że na okładkę w amerykańskim Vogue’u 16-letnia Kaia Gerber będzie musiała trochę poczekać…

Kaia Gerber na okładce włoskiego „Vogue'a”

„Vogue” nie będzie zatrudniał modelek młodszych niż 18 lat!, Kaia Gerber na okładce Vogue
Fot. Materiały prasowe

Kaia Gerber na okładce francuskiego „Vogue'a”.

„Vogue” nie będzie zatrudniał modelek młodszych niż 18 lat!, Kaia Gerber na okładce Vogue
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.