Jourdan Sherise Dunn
Fot. Hanna Lassen/Getty Images
Ze świata mody

Jourdan Sherise Dunn, pierwsza czarnoskóra modelka Prady

Mówią o niej, jako o drugiej Naomi Campbell

Aleksandra Frankowska 21 września 2022 17:27
Jourdan Sherise Dunn
Fot. Hanna Lassen/Getty Images

Kiedy pojawiła się w świecie mody, mówiono o niej, że jest młodszą wersją Naomi Campbell. Była również pierwszą czarnoskórą modelką, która wzięła udział w pokazach marki Prada. Jourdan Dunn pięła się po ścieżce swojej kariery z niesamowitą motywacją. Uważana jest za jedną z supermodelek swojego pokolenia. Jak wyglądała jej kariera? W jaki sposób udało jej się zajść aż tak daleko?

ZOBACZ TEŻ: Anna Jagodzińska, pierwsza Polka na okładce amerykańskiego Vogue'a

Kim jest Jourdan Dunn?

Modelka urodziła się w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. W wieku 16 lat podpisała kontrakt z The Squad Management w Londynie i bardzo szybko zaczęła brać udział w międzynarodowych pokazach na całym świecie. W roku 2008 pojawiła się na wybiegu Prady jako pierwsza od ponad dekady czarnoskóra modelka. Zachwycała urodą, a wszystko to z uwagi na jej jamajskie, grenadyjskie i syryjsko-libańskie korzenie. Początkowo jej wzrost i waga były dla niej krępujące. Wszyscy mówili, że powinna zostać modelką, a ona sama nie za bardzo wiedziała, jak pracują modelki. Z biegiem czasu, sugestie osób z otoczenia stały się rzeczywistością.

Jourdan Sherise Dunn
Fot. John Phillips/Getty Images for BoF VOICES

Kariera modelki

Miała 16 lat, kiedy po raz pierwszy pojawiła się na wybiegu w Nowym Jorku. Zaprezentowała wówczas kolekcje Marca Jacobsa oraz Polo Ralpha Laurena. Już w 2007 roku pozowała dla brytyjskiego magazynu Vogue, a rok później wybrana została jako jedna z 10 najlepiej debiutujących modelek na całym świecie. W swojej karierze chodziła po wybiegach takich marek jak Louis Vuitton, Valentino, Ann Taylor, Burberry, Balmain, Benetton czy Victoria’s Secret. Mogliśmy podziwiać ją również na okładkach amerykańskiego, brytyjskiego, tureckiego, brazylijskiego oraz japońskiego Vogue. Jej twarz stała się rozpoznawalna na całym świecie.

Jourdan Sherise Dunn
Fot. David M. Benett/Dave Benett/Getty Images

Ciąża i kariera

Była jedną z niewielu modelek, które jeszcze w ciąży pozowały do zdjęć. Robiła do aż do 6 miesiąca, a 10 dni po porodzie ponownie wróciła do pracy, pojawiając się na londyńskim Fashion Week’u. Musiała zmierzyć się z hejtem, jaki pojawił się w stosunku do niej i wczesnego macierzyństwa. Kiedy zaszła w ciążę, miała bowiem tylko 18 lat. Poradziła sobie z tym doskonale, stawiając na swój upór do pracy. W wywiadach mówiła później, że jej motywacją był syn.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kate Moss rusza z własną marką!

Walka z dyskryminacją rasową

Dunn wykorzystała swoją popularność do walki z rasową dyskryminacją, z którą również spotykała się w pracy modelki. Podczas wielu castingów otrzymywała informacje, że rekrutujący agenci nie chcą na wybiegach widzieć „czarnych dziewczyn”. Opowiedziała o tym w wywiadzie dla magazynu The Edit. Ma cięty język i bez ogródek opowiada o tym, jakie przeszkody mogą spotkać młode, czarnoskóre dziewczyny w branży mody, która potrafi być okrutna.

Jourdan Sherise Dunn
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Najlepsze lata

W 2014 roku została umieszczona na liście Forbes, jako jedna z najlepiej zarabiających modelek tego roku. Szacowało się, że przez rok zarobiła około 4 milionów dolarów. W 2017 roku wystąpiła również w teledysku Nicki Minaj Regret InYour Times. Na każdym kroku mówi się, że uważana jest za jedną z supermodelek swojego pokolenia. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.