Dokumenty mn
Fot. Adobe Stock
Styl życia

7 dokumentów o modzie, które warto zobaczyć!

Idealne propozycje na weekend dla każdego pasjonata mody

Aleksandra Trendak 5 sierpnia 2022 15:30
Dokumenty mn
Fot. Adobe Stock

Świat mody skrywa wiele tajemnic o których rzadko się mówi. Dla jednych jest to świat pięknych kreacji i luksusowych butików, dla innych wielka, toksyczna maszyna do wyniszczania środowiska. Poniższe filmy i seriale dokumentalne to świetne propozycje dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć świat mody zza kulis i dowiedzieć się o nim więcej. Są to świetne propozycje na weekend, które zdecydowanie poszerzą wasze horyzonty i wiedzę w tym temacie. 

ZOBACZ TEŻ: Wakacje 2022: 7 książek o podróżach, które zainspirują Cię do letnich wyjazdów

McQueen 

To wyjątkowy dokument, który opowiada o życiu, karierze i twórczości wyjątkowego projektanta – Alexandra McQueena. Pokazuje jak od prostego krawca, przeistoczył się w niezwykłego kreatora mody, jak odkrywał swoją pasję oraz w jaki sposób wprowadzał swoją tytułową linię. Opowieść o nim snują jego najbliżsi - przyjaciele i rodzina. Dodatkwo dokument jest opatrzony wieloma materiałymi archiwalnymi, które świetnie urozmaicają historię mistrza. 

Dokumenty McQueen
Fot. Materiały prasowe

The True Cost 

Jest to dokument obnażający niszczące skutki, tak zwanej szybkiej mody. Pokazuje kulisy produkcji ubrań tego typu, jak wpływają one na planetę i do jakiej destrukcji mogą doprowadzić. Twórcy dokumentu zadają bardzo ważne pytanie – kto naprawdę zapłaci za cenę obsesji ludzi na punkcie ubrań? Ten dokumet jest ważny ze względu na przekaz, rzetelne informacje, które mimo wszystko dają do myślenia i skłaniają do bardziej przemyślanych zakupów. 

Dokumenty The True Cost
Fot. Materiały prasowe

Halston  

Serial o modzie “Halston” to jedna z popularniejszych propozycji na platformie Netflix. Opowiada historię Roy’a Halstona Frowicka, którego często można było widzieć w nowojorksim klubie Studio 54 oraz był inicjatorem wielu dekadenckich imprez, takich jak “white party” na cześć Micka Jaggera. Poza imprezami, Halston był również znany jako światowej sławy projektant, minimalista, który odrzucał kokardki, guziki i suwaki. Jego projekty były proste, ale bardzo eleganckie i pięknie opływały sylwetkę, głównie za sprawą luksusowych materiałów, takich jak jedwab, szyfon czy kaszmir. Proces tworzenia tych wybitnych kreacji można zobaczyć właśnie w serialu “Halston” na Netflixie, gdzie w główną rolę wciela się Ewan McGregor

Dokumenty Halston
Fot. Materiały prasowe

7 Days Out 

Jest to serial na Netflixie, który w każdym odcinku pokazuje kulisy innego wydarzenia kulturalnego. Dla miłośników mody szczególnie ważny będzie odcinek piąty pierwszego sezony, który dokumentuje przygotowania do pokazu mody Chanel haute couture 2018 roku, śledząc nie żyjącego już Karla Lagerfelda bacznie nadzorującego pracę i podjmującego każdą decyzję. Świetny serial, żeby obejrzeć go w całości, ale ten jeden jest wybitny właśnie pod kątem prowadzenia narracji i śledzenia wydarzeń zza kulisami pokazu jednego z największych domów mody na świecie. 

Dokumenty 7 Days Out
Fot. Materiały prasowe

American Crime Stories - Zabójstwo Versace 

Gianni Versace został zastrzelony 15 lipca 1997 roku na schodach swojego domu w Miami Beach na Florydzie. Jego mordercą był Andrew Cunnan, którego ofiara poznała na początku lat 90. w gejowskim klubie. Dlaczego więc Cunnan postanowił go zamordować? Serial “American Crime Stories - Zabójstwo Versace” przedstawia losy obu mężczyzn, gdzie widz stopniowo poznaje oba charaktery i uwarunkowania obu postaci. Warto obejrzeć ten serial z gwiazdorską obsadą (możemy między innymi zobaczyć Penelope Cruz w roli Donatelli Versace) i odkryć jakie sekrety skrywała rodzina Versace. 

Dokumenty Versace
Fot. Materiały prasowe

Dior i ja 

To francuski film dokumentalny, którego akcja została umiejscowiona w trakcie przygotowań do debiutu Rafa Simonsa, nowego dyrektora artystycznego najsłynniejszego domu mody na świecie. Dokument pokazuje unikalne, zakulisowe zdjęcia i rozmowy oraz nerwową krzątaninę zespołu, który musi kontynuować prawie 70-letnią historię marki Dior. Świetna propozycja dla osób. Które chcą odkryć zaplecze wielki domów mody i odkryć co tam się naprawdę dzieje. 

Dokumenty Dior and I
Fot. Materiały prasowe

Olivier Rousteing: Cudowne dziecko świata mody 

Pojawienie się Oliviera Rousteinga w świecie mody było bez dwóch zdań przełomowym wydarzeniem. Młody dyrektor kreatywny Balmain pnie się po drabinie kariery, tym czasem dokument jemu poświęcony przedstawia podjętą przez Rousteinga próbę odnalezienia i poznania biologicznych rodziców. Dokument odsłania bardzo wrażliwą stronę projektanta, który odniósł niezwykły sukces na polu zawodowym, ale czy prywatnie też to odczuwa? Dokument można zobaczyć na Netflixie. 

Dokumenty Wonder Boy
Fot. Materiały prasowe

Wszystkie powyższe dokumenty skupiają się na różnych aspektach mody, która jest wielowymiarowa i pełna niezwykłych historii, nazwisk i projektów. Są to zdecydowanie bardzo interesujące propozycje, z których można wyciągnąć dużo wiedzy lub po prostu miło spędzić czas. Który film obejrzycie jako pierwszy?  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.