książki o mindfulness
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Najlepsze książki o uważnym życiu, które warto przeczytać

Te lektury pomogą Ci znaleźć harmonię i spokój

Paulina Filipowicz 22 kwietnia 2021 19:15
książki o mindfulness
Fot. Adobe Stock

Czasem w pędzie codziennego życia, warto na chwilę się zatrzymać, a najlepiej zrobić to z dobrą książką. Przedstawiamy obowiązkowe pozycje dotyczące uważności, medytacji mindfulness i dobrego życia. Te lektury odkryją przed tobą nowe perspektywy, pomogą znaleźć spokój i harmonię, niezależnie od zewnętrznych okoliczności.

Książka „Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból”, Jon Kabat-Zinn

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które chcą poznać tajniki mindfulness. „Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból” to książka autorstwa profesora Jon Kabat-Zinn, którego uważa się za prekursora mindfulness na zachodzie. Kabat-Zinn w latach 70. opracował program redukcji stresu poprzez medytację uważności o nazwie MBSR. Dziś jego techniki medytacji wykorzystuje się na całym świecie w leczeniu zarówno chorób ciała, jak i duszy. Jeśli Ty również chcesz odkrywać zbawienny wpływ mindfulness proponujemy zacząć właśnie od lektury dzieła profesora Kabat-Zinna.

Książka „Potęga teraźniejszości”, Eckhart Tolle

Eckhart Tolle jest współczesnym przewodnikiem duchowym, niezwiązanym z żadną konkretną religią ani tradycją. Jego nauki są ponadczasowe i nieskomplikowane – autor „Potęgi teraźniejszości” udowadnia, że każdy z nas może odnaleźć harmonię i pełnię życia, niezależnie od okoliczności. Eckhart Tolle sam doświadczył choroby przechodząc przez depresję, stany lękowe i myśli samobójcze. Jak podaje, pewnego dnia odnalazł sposób na zmierzenie się z wewnętrznymi problemami. Przeszedł głęboką przemianę świadomości, a po latach został nauczycielem duchowym, skutecznie pomagając innym.

Książka „Cud uważności”, Nhat Hanh Thich

Thich Nhat Hanh to mnich buddyjski, mistrz zen, nauczyciel, pisarz, poeta i działacz na rzecz pokoju. Opublikował ponad 100 książek, a jedną z najsłynniejszych jest „Cud uważności”. Lektura pokazuje ścieżkę do sztuki uważności i medytacji. Mistrz ze poprzez praktyczne ćwiczenia uczy, jak stać się bardziej świadomym oraz osiągnąć większy spokój i zrozumienie. Oto fragment „Cudu uważności”: Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas - to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy.

Książka „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”, David R. Hawkins

David R. Hawkins to doktor nauk medycznych, znany psychiatra, klinicysta, nauczyciel duchowy i wykładowca. Pozostawił po sobie niezwykły dorobek, w tym książki, jak jedna z kluczowych pozycji „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”.  W tej lekturze Hawkins przybliża czytelnikowi mechanizm regulacji emocji oraz uczy, jak pracować z własnymi, często trudnymi uczuciami, w łatwy i skuteczny sposób. Każde doświadczenie życiowe, nieważne jak tragiczne, zawiera ukrytą lekcję. Gdy odkryjemy i uznamy ten ukryty dar, następuje uzdrowienie. Zdarzenia życiowe są okazją, by wzrastać, poszerzać możliwości, doświadczać i rozwijać się – pisze Hawkins.   

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?