Książki majówka 2022 mn
Fot. Materiały prasowe
Podróże 2022

Wakacje 2022: 7 książek o podróżach, które zainspirują Cię do letnich wyjazdów

Świetne pozycje, które warto znać! 

Aleksandra Trendak 9 lipca 2022 12:30
Książki majówka 2022 mn
Fot. Materiały prasowe

Wakacje to idealny czas, aby odpocząć i zanurzyć się w fascynującej lekturze w domowym zaciszu, ogródku lub parku. Nie musisz nigdzie wyjeżdżać, żeby odkrywać czas i kulturę innych krajów. Oto 7 książek, które zainspirują cię do letnich wyjazdów i do odkrywania świata. 

ZOBACZ TEŻ: 7 najciekawszych książek o modzie vintage

Książki majówka
Fot. Adobe Stock

Osobisty przewodnik po Pradze (Mariusz Szczygieł) 

Mariusz Szczygieł w niesamowity sposób przedstawił Pragę w swoim osobistym przewodniku. Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi. Jest to specyficzny rodzaj przewodnika połączonego z literaturą faktu, ponieważ opisuje autentyczne historie. Dzięki niej poznasz poza turystycznym szlakiem i zobaczysz nią z zupełnie innej perspektywy. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Wenecja. Miasto, któremu się powodzi (Manuela Gretkowska) 

Jest to przewodnik po Wenecji, który czyta się jak powieść. Gretkowska połączyła encyklopedyczne treści z literackim stand-upem. Wenecja jest miastem papieży i grzeszników, artystów i złoczyńców. Kościoły buduje się tak z pieniędzy ściąganych od prostytutek, a współcześni mafiozi wykradają zwłoki dawnej świętej. Jest to też ukochane miejsce wielu malarzy, muzyków i pisarzy. Miasto oszałamia bogactwem estetycznym i wywołuje objawy somatyczne zwane syndromem weneckim. Dzięki tej książce poznasz sekrety bezcennego miasta na wodzie. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Transsyberyska (Piotr Milewski) 

Piotr Milewski spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza w podróż koleją transsyberyjską. Zabiera czytelnika na wyprawę, która okazuje się nie tylko wyprawą w głąb kontynentu, ale także w czasie. Skomplikowana historia budowy łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji, która jest spadkobierczynią niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci, od kombatantów na obchodach Dnia Zwycięstwa, po dzikie dzieci nad Bajkałem. Wskocz do pociągu i daj się ponieść fascynującej opowieści, którą Piotr Milewski przygotował. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Podróże na własnej skórze (Martyna Skura) 

Podróże na własnej skórze są osobistym reportażem, który przedstawia inną, trochę ciemniejszą stronę podróżowania i mieszkania za granicą. Opowiada o bezpieczeństwie, kobiecości, życiu w obcej kulturze, domu w podróży, który próbujemy zbudować, zdrowiu i jego zagrożeniach, zmieniających się relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Mówi także o powrotach, które zawsze są dyktowane miłością. Martyna Skura, postanowiła w pewnym momencie swojego życia spakować się w 20 kilogramów bagażu i wyjechać do Gruzji, by tam pracować na rzecz kobiet i ich praw. Następnie ruszyła dalej – do Chin, Tajlandii, Tanzanii, Meksyku, na Fidżi i na Malediwy. W przeciągu dziewięciu lat zwiedziła aż czterdzieści dziewięć krajów. Doświadczyła podróży w taki sposób, w jaki turyści jeżdżący na wakacje nigdy nie będą mieli możliwości.  

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Pociąg do Tybetu (Maja Wolny) 

Warszawę i Tybet dzieli aż dziesięć tysięcy kilometrów, dwa kontynenty, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych. W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberysjką, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata - do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna przygoda - szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m nad poziomem morza. Inspiracją dla autorki jest Alexandra David Néel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do Tybetu. Podążając tropem kobiety-podróżniczki, Maja Wolny tworzy współczesny, pełen zaskakujących obserwacji zapis wyprawy na Wschód. “Pociąg do Tybetu” pokazuje przejmujący obraz krainy przez wieki zamkniętej dla świata. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Legenda żeglujących gór (Paolo Rumiz) 

Paolo Rumiz przemierzył tysiące kilometrów wzdłuż górskiego garbu Włoch - wieloryba. Droga wiodła przez Alpy i Apeniny, od zatoki Kvarner aż do Capo Sud, najbardziej wysuniętego na południe punktu półwyspu. Wędrował przez doliny, w których żyły muflony. Mijał domy dróżników, przemierzał słynne górskie serpentyny. Biwakował w jaskiniach, chroniąc się przed ulewnym deszczem, odwiedzał sanktuaria, gdzie pogańskie bóstwa wciąż pojawiają się za plecami świętych. Spotkał kłusowników, strażników legendarnych schronisk, muzyków, którzy w tej niezwykłej krainie poszukują swoich korzeni. Rumiz przedstawia Włochy, których zazwyczaj się nie dostrzega i do których nie docierają turyści. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, jakie tajemnice kryją w sobie włoskie góry. To podróż, której początek i koniec tkwi w morzu, a trasa wędrówki, wynurzywszy się z głębin, unosi się w górę - nad wyłaniającym się archipelagiem. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

W 80 filiżanek dookoła świata (Jarosław Molenda) 

Kawiarnie literackie, artystyczne czy hotelowe często uchodziły za matecznik awangardy, w których pijąc małą czarną, spotykali się zarówno znani pisarze, artyści, jak i przygodni smakosze kawy. W swojej najnowszej książce, bogato ilustrowanej książce, Jarosław Molenda zabiera nas w podróż do piętnastu najsłynniejszych kawiarni świata. Podczas niej przyglądamy się różnym rodzajom kawiarni, w tym wiedeńskiej, tureckiej, hotelowej czy pałacowej oraz kawiarni-ciastkarni. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się specyficznym wystrojem, oświetleniem, rozmieszczeniem miejsc siedzących, menu oraz kulturalną atmosferą. Każdy prawdziwy miłośnik kawy powinien odwiedzić te miejsca przynajmniej raz w życiu, aby poczuć ich niezwykłą atmosferę. Niektóre z nich można zobaczyć podczas weekendowej wycieczki do Wiednia, a inne podczas dłuższych podróży na Majorkę czy do Indonezji. Jest to świetny przewodnik nie tylko po kawiarniach, ale i państwach w których się znajdują. Świetna pozycja dla każdego kawosza z zamiłowaniem do podróży. 

Książki majówka 2022
Fot. Materiały prasowe

Bez znaczenia czy spędzacie wakacje w domu, na działce lub w odległym, egzotycznym miejscu, warto sięgnąć po którąś z powyższych pozycji i poznać nowe miejsca. Nie są to typowe przewodniki, które będą opierały się na trasach zwiedzania atrakcji turystycznych, lecz pozwolą czytelnikowi poczuć namiastkę tych niezwykłych miejsc, poznać ich kulturę i niezwykłe historie. Którą książkę wybierzesz jako pierwszą do przeczytania?  

Książki majówka
Fot. Adobe Stock

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.