Propozycje książek na lato 2021
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Książki na leżak, na plażę, do pociągu...

Nie przegap naszych literackich propozycji na lato!

Artykuł sponsorowany 24 czerwca 2021 11:34
Propozycje książek na lato 2021
Fot. Adobe Stock

Już za chwilę urlop, a ty nie spakowałaś jeszcze nic do poczytania? Niezależnie, czy jedziesz na plażę, na biwak czy na objazdówkę, będziesz potrzebowała wciągającej książki, która umili długi przejazd albo relaks na hamaku. Wydawnictwo Prószyńki i S-ka ma dla ciebie multum propozycji - wciągające powieści, historie fikcyjne oraz te inspirowane faktami. Sama wybierz, czy na urlop zabierzesz mroczny kryminał, gorący romans czy powieść obyczajową.

Najlepsze książki na wakacje

Na działkę: Olga Rudnicka, "Rączka rączkę myje"

Kryminał młodej pisarki, autorki "Cichego wielbiciela" i "Były sobie świnki trzy", zabierze cię tropami chuligańskiej szajki w poszukiwania ukrytego skarbu!

Fot. mat. prasowe

Od kilku miesięcy rodzinne ogródki działkowe padają ofiarą wandali. Ktoś niszczy altanki, okrada domki, przekopuje kolejne działki. Zdaniem detektyw Matyldy Dominiczak, to nie są po prostu wybryki nastolatków. Jacyś ludzie czegoś tu uparcie szukają. Matylda pomaga w śledztwie komisarzowi Tomczakowi, jednocześnie prowadząc własną sprawę....

Na śródziemnomorskie wakacje: Chris Brookmyre, "Retrospekcja"

Jeden z najpopularniejszych brytyjskich autorów kryminałów tym razem wyrusza do Portugalii, gdzie urlop spędza zamożna angielska rodzina i ich nowa niania. Pozornie idealni państwo Temple budzą jednak w sercu Amandy niepokój...

Christopher Brookmyre,
Fot. mat. prasowe

Amanda poznaje rodzinę podczas ich wspólnych wakacji w nadmorskiej willi położonej w malowniczym zakątku Portugalii. Jak w każdej rodzinie, również i w tej za fasadą uśmiechów i uścisków kryją się mroczniejsze emocje.
Szesnaście lat wcześniej w tym samym miejscu zginęła mała Niamh Temple. Niania zaczyna podejrzewać, że jeden z członków rodziny może mieć coś do ukrycia. A podejrzenia to bardzo niebezpieczna rzecz.

Na leżak: Tanya Valko, "Arabska Żydówka"

Po 25 latach dyplomatycznej kariery (a nawet pracy w libijskiej szkole), Tanya Valko wróciła do Polski. Teraz przekuwa swoje doświadczenia z Arabii Saudyjskiej, Libii i Indonezji na pasjonującą literaturę.

arabska-zydowka
Fot. Mat.prasowe

Marysia Salimi, pół-Polka, pół-Libijka po rozwodzie z saudyjskim milionerem staje przed trudnym wyborem – załamać się i żyć w cieniu dawnego luksusu czy wziąć sprawy we własne ręce i zawalczyć o swoją przyszłość. W poszukiwaniu odpowiedzi trafia do Polski, gdzie poznaje swą babkę, która odkrywa przed nią nieznany wątek rodzinnej historii. Wypełniając jej ostatnią wolę Marysia trafia do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Poznaje blaski i cienie tej części Bliskiego Wschodu, podąża tropem skrywanych tajemnic, trafia w niebezpieczne miejsca i poznaje kontrowersyjne postacie. Nieodmiennie jednak ciąży nad nią przeszłość. Udajmy się wraz z bohaterką w nowy, nieznany i arcyciekawy świat.

Na Bałkany: Anna Karpińska, "Chorwackie powroty"

10 lat temu Anna Karpińska porzuciła swoje życie zawodowe, żeby spróbować sił jako pisarka. Jej powieści obyczajowe zyskały wierne grono czytelników. Teraz Karpińska powraca do motywów ze swojego debiutu i dwóch pokoleń polskich kobiet, które w Chorwacji odnalazły miłość.

anna-karpinska-chorwackie-powroty
Fot. Mat.prasowe

Po dziesięciu latach autorka wróciła do swojej bohaterki Any, polskiej dziennikarki, która w czasie wojny bałkańskiej pokochała chorwackiego reportera Blaża. Ich drogi się rozeszły, ale po latach zbiegły się losy córki Any – Weroniki, i syna Blaża – Zorana. Ana żyła z mężem, z którym wychowywała trójkę dzieci, Blaż pozostał sam. I pewnie poprzestaliby na okazjonalnych listach, gdyby nie miłość ich dzieci, która zaowocowała ślubem i rodzicielstwem. Weronika podjęła decyzję o zamieszkaniu w Dubrowniku, Ana i Blaż, przyszli dziadkowie, czekali na wnuka. Los jednak rządzi się swoimi prawami. Jak poradzą sobie na życiowych zakrętach? Czy miłość pokona przeszkody?

Na wakacje all-inclusive: Laila Shukri, "Perska niepewność"

Pod pseudonimem ukrywa się Polka z Emiratów, podróżniczka i autorka bestsellerów. W "perskiej niepewności Shukri wraca do znanych już motywów i Joanny, bohaterki "Perskiej kobiecości".

Fot. mat. prasowe

Joanna, po kolejnym nagłym wyjeździe z Bali, gdzie planowała wspólną przyszłość z Richardem, zmuszona jest do życia z nieustannie gnębiącym ją mężem. Nagły wybuch pandemii i związane z tym ograniczenia znacznie pogarszają jej sytuację. Ponadto długi brak kontaktu z Richardem powoduje, że ogarnia ją zwątpienie co do stałości jego uczuć. Czy wielka miłość okaże się tylko ułudą? Główne bohaterki perskiej sagi muszą stawiać czoło nowej rzeczywistości, a jedna z nich traci w pandemii najbliższą osobę. Jak sobie z tym poradzi? Joanna na jednym z sekretnych przyjęć poznaje czarującego mężczyznę, dużo młodszego od siebie...

Do pociągu: Lily King, "Kochankowie & pisarze"

Warsztatem Lily King zachwycają się takie tuzy literackie jak nagrodzona Pulitzerem Elizabeth Strout. Nowa powieść to przenikliwa, mądra i ciepła młodej kobiety, które składa swoje życie od nowa.

Lily King,
Fot. mat. prasowe

Casey Peabody, zdruzgotana nagłą śmiercią matki, po kolejnym zawodzie miłosnym przybywa latem 1997 roku do Bostonu. Studiowała literaturę, korzystała z prestiżowego stypendium, a teraz pracuje jako kelnerka i wynajmuje maleńki zapleśniały pokój, wygospodarowany w czyimś garażu.
W wieku 31 lat Casey wciąż pozostaje wierna młodzieńczym marzeniom, z których wielu jej przyjaciół dawno zrezygnowało, wybierając stabilizację. Natomiast Casey pragnie wieść twórcze życie i bezkompromisowo do tego dąży, od sześciu lat nieustannie pracując nad powieścią. Kiedy zakochuje się jednocześnie w dwóch bardzo różnych mężczyznach, jej życie jeszcze bardziej się komplikuje.

(Nie tylko) na wyprawę na Bliski Wchód: Marcin Margielewski, "Koszmar arabskich służących"

Dziennikarz, podróżnik, autor bestsellerów o tajemnicach krajów arabskich powraca z nową powieścią. Po "Modelkach z Dubaju" Margielewski znów podejmuje temat współczesnego niewolnictwa. Oparte na opowieściach Indonezyjki Eki, której matka i ciotka poznały arabski świat od najgorszej strony.

Fot. mat. prasowe

Pozbawione paszportów, możliwości kontaktowania się z rodziną, zamknięte za murami wartych miliony posiadłości, pracują często bez wytchnienia i dni wolnych od pracy. Gwałcone, bite, upokarzane, nie mają szans na poskarżenie się na swój los, dopóki nie skończy się ich kontrakt. Po powrocie do swoich krajów często wybierają milczenie, bo świat nie chce wierzyć w ich historie.

Nad malownicze jezioro: Christine Dwyer Hicker, "Wąski pas lądu"

Wielokrotnie nagradzana irlandzka pisarka zaprasza czytelników w podróż w czasie, do powojennej Ameryki. Przejmująca opowieść łączy historię z fikcją, stawiając w centrum jednego z najważniejszych malarzy epoki, Edwarda Hoppera, i jego ekscentryczną żonę. Powieść została nagrodzona Walter Scott Prize.

Christine Dwyer Hickey,
Fot. mat. prasowe

Cape Cod, 1950 rok. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem Richiem i jego rodziną. Kiedy pozostawieni sami sobie chłopcy poznają mieszkające w pobliżu małżeństwo artystów, Jo i Edwarda Hopperów, rodzi się między nimi niezwykła przyjaźń. Ona jest porywcza, obsesyjnie zazdrosna o męża. On, zamknięty w sobie, borykający się z kłopotami zdrowotnymi, sfrustrowany brakiem weny twórczej, zadurza się w pięknej Katherine, ciotce Richiego, której pozostało niewiele życia.
"Wąski pas lądu" to przejmująca opowieść o samotności i smutku, a także wizja „amerykańskiego snu” w świecie po drugiej wojny światowej.

Nad polskie morze: Izabella Frączyk, Jagna Rolska, "Powrót milionera"

Z wykształcenia ekonomistki, z pasji pisarki, Frączyk i Rolska po raz kolejny łączą siły, by kontynuować opowieść o nietypowej znajomości zakompleksionej kasjerki i znudzonego biznesmena.

Fot. mat. prasowe

Życie Danki Popiołek po raz kolejny zbacza z obranego kursu, a ona sama nie jest już w stanie zliczyć, ile razy musiała dotąd w pośpiechu pakować walizki. Przyjaźń z Emilem Kastnerem sprawia, że przestaje rozumieć własne uczucia. Niespodziewany powrót do Polski jeszcze bardziej mąci jej w głowie, a zaskakująca propozycja zagrania głównej roli w filmie opowiadającym jej własną historię przysparza Dance ogromną popularność. Czy skromna dziewczyna odnajdzie się w roli celebrytki? Czy w końcu zrozumie, czego tak naprawdę pragnie od życia? A przede wszystkim, co zrobi z plątaniną uczuć względem Emila?

Materiał powstał z udziałem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.