Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 96. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
Królewskie życie

Złamał protokół na wyraźne życzenie królowej. Kulisy spotkania Polaka z Elżbietą II i Królową Matką

Chodziło o zasadę nietykalności monarchini

Marta Nawacka 1 kwietnia 2022 15:00
Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 96. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

W rodzinach królewskich obowiązuje szereg różnych tradycji oraz zasad, których należy przestrzegać. Tyczy się to nie tylko samych royalsów, ale również ludzi znajdujących się w ich otoczeniu i ich zachowania względem monarchii. Jedną z podstawowych i najbardziej znanych reguł jest ta o nietykalności króla czy królowej. Na spotkaniu z królową Elżbietą II i Królową Matką dr Zdzisław Rapacki złamał jednak tę zasadę, ale... na wyraźne życzenie monarchini. Poznajcie szczegóły!

Powitalne faux pas

Koronowane głowy często odbywają wiele różnych zagranicznych podróży oraz spotykają się z mnóstwem osób. Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak się zachować i jak przywitać się z członkami monarchii. Bardzo łatwo o wpadki i faux pas, o czym przekonał się m.in. były prezydent USA podczas spotkania z Elżbietą II. Dużą rolę w takich powitaniach odgrywają różnice kulturowe: na przykład przyjacielskie i z pozoru niewinne poklepanie po ramieniu w niektórych krajach uznawane jest za lekceważące. „ Pamiętać o tym należy zwłaszcza w Azji. Wśród ludów Dalekiego Wschodu obowiązuje głęboki ukłon na powitanie”, wyjaśnia dr Zdzisław Rapacki z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, dyplomata i ekonomista, który przez wiele lat pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP.

„ Zasada jest taka, jeśli wybieramy się z wizytą do Azji to powinniśmy dostosować się do ich zwyczajów i wykonać ukłon głębszy aniżeli skinienie głową. Jeśli spotykamy się na arenie międzynarodowej, oczekujemy, że goście ze wschodu dostosują się do zasad dyplomacji wielostronnej”, dodaje dr Zdzisław Rapacki. Z kolei w krajach muzułmańskich nawet delikatne dotknięcie kobiety podczas powitania odbierane jest jako zniewaga i złamanie zasad islamu. Podobna, niezwykle istotna zasada panuje w monarchii. Uznaje się, że król czy królowa są nietykalni. Zasadę tę złamała Michelle Obama, żona byłego prezydenta USA. Pierwsza dama podczas przyjęcia w Pałacu Buckingham... przytuliła królową Elżbietę II. Zdobyła się na ten gest co prawda dopiero po tym, jak monarchini objęła ją w pasie, niemniej jednak wywołała swoim zachowaniem prawdziwe oburzenie mediów.

Czytaj też: Królowa Elżbieta II nie powstrzymała łez na mszy za księcia Filipa. Fani drżą o jej zdrowie

Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 1990 rok
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 1990 rok

Polak złamał protokół dotyczący nietykalności królowej

Okazuje się, że sam dr Zdzisław Rapacki również złamał protokół podczas spotkania z rodziną królewską. Jednak tym razem... odbyło się to nie tylko za zgodą, ale i na wyraźną prośbę monarchini. „Pamiętam, kiedy przyjechałem do Londynu jedną z pierwszych rad jakie otrzymałem od protokołu dyplomatycznego to zakaz całowania w rękę w szczególności królowej i członków rodziny królewskiej. Złamałem ten zakaz, ale na samo życzenie królowej”, opowiadał dyplomata z AFiB Vistula.

To, co wydarzyło się później z pewnością jest zaskakujące. „Królowa matka zapytała mnie, dlaczego nie całuję jej w rękę, skoro jestem Polakiem? – Odpowiedziałem, że zostałem poinformowany, że takie zachowanie byłoby wysoce niestosowne. Na co ona odparła: – Co za głupiec Panu to powiedział? I wyciągnęła rękę, abym ją ucałował. Ten sam gest uczyniła zaraz za matką królowa”, dodał dr Zdzisław Rapacki.

Zobacz także: Dla księżnej Diany synowie byli wszystkim. Nagrała nawet taśmy dla ich przyszłych żon

Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 83. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 83. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon

Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 96. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, 96. urodziny Elżbiety Bowes-Lyon


Źródło: vistula.edu.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.