obostrzenia na swieta wielkanocne
Fot. Mateusz Grochocki/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Zaszczepieni na koronawirusa nie powinni spotkać się z rodzinami na Wielkanoc

Wirusolog wyjaśnia dlaczego

Aleksandra Andrzejak 8 marca 2021 18:57
obostrzenia na swieta wielkanocne
Fot. Mateusz Grochocki/East News

W Polsce z każdym dniem przybywa osób, które przyjęły już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Nie oznacza to jednak, że te osoby mogą bezpiecznie spotkać się z rodziną w czasie świąt wielkanocnych. Dlaczego? Wyjaśnia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Wielkanoc 2021: obostrzenia

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Politycy zapowiadają, że podobnie jak rok temu najbezpieczniej będzie spędzić je w wąskim gronie. „Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą.” - odpowiedział na pytanie Minister Zdrowia Adam Niedzielski w programie Tłit Wirtualnej Polski.

Czy osoby zaszczepione są bezpieczne?

W Polsce jest już ponad 1,4 mln osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Nie oznacza to jednak, że podczas Wielkanocy będą mogli swobodnie spotkać się z rodziną. „90 procent zaszczepionych, bo taka jest mniej więcej skuteczność szczepionki, będzie podczas tych spotkań bezpieczna” - powiedział Faktowi prof. Włodzimierz Gut.

szczepionka a swieta wielkanocne
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Włodzimierz Gut zalecił, aby dla pewności zaszczepieni seniorzy wykonali przed świętami test na przeciwciała i sprawdzili, czy one faktycznie u nich występują. Gut zwraca też uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. „Takie spotkania nie będą bezpieczne z jednego względu – nie tylko seniorzy w nich uczestniczą. Są też młodsze osoby, które nie są jeszcze zaszczepione i one mogą się zarazić. Wtedy przesunie się umieralność na młodsze roczniki”– dodaje profesor.

wlodzimierz gut o szczepionce na koronawirusa
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa chroni osobę zaszczepioną głównie przed ciężkim przebiegiem zakażenia i śmiercią. Nie wyklucza to jednak możliwości zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Co za tym idzie - osoba zaszczepiona i zakażona będzie zarażała dalej. Osoby zaszczepione dwiema dawkami wciąż powinni nosić maseczki, zachowywać dystans i dezynfekować ręce. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…