wlodzimierz gut koniec koronawirusa
Fot. Krzysztof Zuczkowski / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Włodzimierz Gut o tym, co musi się stać, żeby pandemia się skończyła

Wirusolog wyjaśnia ponowny wzrost zakażeń koronawirusem

Aleksandra Andrzejak 26 lutego 2021 15:57
wlodzimierz gut koniec koronawirusa
Fot. Krzysztof Zuczkowski / Forum

Ministerstwo Zdrowia 25 lutego 2021 podało informację o 12 142 nowych zakażeniach koronawirusem.  Zmarło 286 osób. Sytuację komentuje wirusolog Włodzimierz Gut.

Włodzimierz Gut: wirusolog o wzroście zakażeń

Włodzimierz Gut to polski biolog, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii. Profesor nauk medycznych. Pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak podaje Fakt.pl, profesor Gut uznał, że wzrost liczby zakażeń to pierwszy efekt szczepień

„Wygląda na to, że w tym tygodniu dobowa liczba zakażeń ustabilizowała się na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków. Nie sądzę, aby za tydzień było znów o 30 procent więcej, czyli ok. 16 tysięcy. To się w pewnym momencie zatrzyma, a przynajmniej wzrost nie będzie tak szybki.” - ocenił wirusolog.

wlodzimierz gut o koncu pandemii
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Włodzimierz Gut o końcu pandemii. Kiedy nastąpi?

Włodzimierz Gut za przyczynę złej sytuacji w woj. warmińsko-mazurskim podaje grudniowe przyjazdy Polaków z Wielkiej Brytanii. „Mutację brytyjską przywiozło 5 czy 7 osób i wirus działał w środowisku. To nie mutacja jednak odpowiada za wzrost zakażeń, ale nasze zachowania.” - powiedział Włodzimierz Gut.

wlodzimierz gut wie kiedy skonczy sie pandemia
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Profesor komentuje też wprowadzenie obostrzeń. Uważa, że nie jest to trudne. Prawdziwym problemem jest respektowanie ograniczeń przez rodaków. Polacy są już zmęczeni panującą sytuacją. „Gdy nie będzie takiego przyzwolenia - nawet najlepsze przepisy nie pomogą. Obostrzenia mogłyby istnieć nawet na poziomie gmin, ale nadal są wtórne od zachowań.” - dodał profesor.

Jak podaje Fakt.pl, Włodzimierz Gut wyjaśnił co należy zrobić, aby pandemia się skończyła. „Starsi się bardziej boją. Do tego widzimy pierwszy efekt szczepień tej grupy. Gdy zaszczepimy wszystkich chętnych w wieku 60 plus, to w zasadzie mamy koniec epidemii. W tym sensie, że nie będzie wielu zgonów i nadmiernego obłożenia szpitali. Problemem jest słaba dostępność szczepionek, bo cała ta akcja przez to strasznie się wlecze.” - wyjaśnia Włodzimierz Gut. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…