Koronawirus, Wielkanoc 2021
Fot. Prostock-studio / Axel Cock / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Rząd zdecyduje się na świąteczny lockdown? Minister zdrowia „nie ma dobrych rokowań”

Czy Wielkanoc spędzimy w domach?

Ksenia Krasko 16 marca 2021 09:54
Koronawirus, Wielkanoc 2021
Fot. Prostock-studio / Axel Cock / STOCK.ADOBE

Do Wielkanocy pozostało już tylko kilka tygodni, a w świetle obowiązujących obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z epidemią koronawirusa, pojawia się wiele pytań o to, jak będą wyglądać tegoroczne święta. Czy rząd zdecyduje się na ogólnokrajowy lockdown, podobnie jak w zeszłym roku? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że nie wyklucza takiego scenariusza ze względu na niepokojący duży wzrost liczby nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Minister zdrowia zapowiada lockdown na Wielkanoc

Pytania o święta Wielkanocne pojawiają się od jakiegoś czasu, jednak wciąż nieznane są konkretne ustalenia rządu. „W tym tygodniu planujemy ogłosić sposób regulowania obostrzeń, żeby objąć nimi okres świąt. W okolicach środy lub czwartku taka decyzja zostanie podjęta”, zapewnił Adam Niedzielski na antenie Radia Zet. „Nie ma jednak dobrych rokowań”, podkreślił, sugerując, że powtórzy się zeszłoroczny scenariusz.

„Mamy bardzo duże przyspieszenie rozwoju pandemii. W niedzielę dynamika zakażeń zwiększyła się do 75 procent. Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, kolejne decyzje będą dotyczyć całego kraju”, zapowiedział minister zdrowia. W ostatnich tygodniach obostrzenia przywrócono w woj. mazowieckim, pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Sytuacja pogarsza się między innymi w woj. kujawsko-pomorskim.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał mediom, że „rządzący chcą zostać przy obostrzeniach regionalnych”, jednak również nie wykluczył, że w okresie świątecznym obostrzenia będą dotyczyć całego kraju.

Czy kościoły będą zamknięte podczas Wielkanocy?

W poniedziałek minister zdrowia odpowiedział również na pytanie, czy rząd rozważa zamknięcie kościołów na czas Wielkanocy. „Trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele. Na pewno będą obowiązywały normy, które już w tej chwili są takie same jak w galeriach handlowych czy innych miejscach”, odpowiedział Adam Niedzielski. Polityk dodał, że w kościołach przez cały czas obowiązują „dość rygorystyczne normy”, czyli może tam przebywać jedna osoba na 15 m2.

W Polsce wykryto łącznie prawie dwa miliony przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 47 tysięcy osób zmarło. Ostateczną decyzję rządu na temat Wielkanocy i ewentualnych nowych obostrzeń poznamy już wkrótce. 

Źródło: Na Temat, Onet

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…