Natalia LL, "Sztuka konsumpcyjna"
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EAST NEWS
O TYM JEST GŁOŚNO!

Z Muzeum Narodowego usunięto „gorszące” prace dwóch cenionych artystek…

Internauci i gwiazdy protestują przeciwko cenzurze!

REDAKCJA VIVA! 28 kwietnia 2019 19:36
Natalia LL, "Sztuka konsumpcyjna"
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EAST NEWS

Podobno gorszą. To dlatego miały zasłużyć na usunięcie z Muzeum Narodowego. I stało się. Chodzi o prace słynnych polskich artystek sztuki współczesnej – Natalii LL Sztuka konsumpcyjna i Katarzyny Kozyry Pojawienie się Lou Salome. Ta decyzja oburzyła internautów, przedstawicieli kultury i sztuki, a także gwiazdy.

„Gorszące” prace polskich artystek usunięte z wystawy

,,Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie w trybie natychmiastowym zostały zdjęte dwie prace wideo autorstwa Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1975 r. oraz Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. Pretekstem miała być pisemna skarga, że prace te gorszą dzieci...”, napisał Jan Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

„Galeria zamyka się 6 maja. Do tego czasu będzie można tam oglądać wyjątkową „instalację” na cześć cenzury obyczajowej: czarne monitory, obok nich (w dwóch przypadkach) wciąż widoczne, już niepotrzebne podpisy na ścianach. Przy Natalii LL podpis jest ordynarnie zalepiony kartką papieru... ”, dodał.

W pracy Natalii Lach-Lachowicz, „Sztuka konsumpcyjna” modelka je banana. I to jedzenie ma kojarzyć się jednoznacznie – erotycznie. ,,Sztuka realizuje się w każdym momencie rzeczywistości, każdy fakt, każda sekunda jest dla człowieka jedyna i nigdy niepowtarzalna. Dlatego zapisuję wydarzenia zwykłe i trywialne, jak jedzenie, sen, kopulację, odpoczynek, wypowiadanie", pisała w 1972 roku.

Profesor Jerzy Miziołek postanowił usunąć z ekspozycji muzealnej prace dwóch polskich artystek cenionych nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Jak tłumaczył, działanie podyktowane jest troską o dobro dzieci i młodzieży, które odwiedzają muzeum. „To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana. Przez cztery miesiące urzędowania niczego w niej nie zmieniałem, ale nie mogę nie reagować na krytyczne głosy... Nauczycielka, jak i panie pilnujące ekspozycji zwróciły mi uwagę, że niektóre prace rozpraszają młodzież”, mówił dyrektor Muzeum Narodowego w rozmowie z Gazetą Stołeczną. Jedna z mam ucznia miała wysłać list, w którym dokładnie traumę, jaką przeżył po obejrzeniu prac.

,,To pismo było skierowane do mnie, ale też do ministra Piotra Glińskiego i dyrektor Pauliny Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego. Byłem wezwany do ministerstwa w tej sprawie”, wyjaśnił.

Jak podała Gazeta Stołeczna to Ministerstwo Kultury zasugerowało wyłączenie prac z wystawy Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. To z kolei sprostowała dyrektor Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ,,Nadzór nad instytucjami kultury nie oznacza natomiast uprawnień do ingerencji w kształt wystaw, spektakli, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. To jest kompetencja dyrektora instytucji”, mówi pani Anna Pawłowska-Pojawa.

Razem w obronie sztuki

Usunięcie prac spotkało się z ogromnym wzburzeniem. W sieci internauci publikują zdjęcia z bananami. Do akcji dołączyły się także gwiazdy, m.in.: Magdalena Cielecka, Paulina Młynarska, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Zalewski, Tomasz Raczej, Anja Rubik, Maria Peszek, Michał Żebrowski.  A na Facebooku powstało wydarzenie pt. Jedzenie bananów Przed Muzeum Narodowym. W poniedziałek o godzinie 18.00 pod budynkiem w ramach protestu przeciwko cenzurze ponad 6 tysięcy zainteresowanych zamierza jeść banany. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#nocensorshipinart #nataliall

Post udostępniony przez Michał Żebrowski (@zebrowski.michal)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jeśli artyści nie mają wolności wypowiedzi w tym kraju, to czym jest ten kraj? Kto inny, jak nie właśnie artyści odpowiadają na rzeczywistość, komentując ją i wpływając na świadomość odbiorców sztuki. To artyści dostarczają emocji, wrażeń i docierają do sensów, do których nie-artyści nie dotrą bez sztuki. Sztuka jest nam potrzebna. Sztuka opowiada, sztuka edukuje, komentuje, sztuka rozwija i otwiera głowy i serca. Wolność dla artystów!!! Nie dajmy się zwariować, ludzie. Kontrowersja to nie jest broń atomowa!!! To podjęcie tematu do dyskusji 🍌🍌🍌 📸 @martafrej ——— If artists have no freedom of expression in this country, what is this country? Who else, if not just artists, respond to reality, comment on it and influence the consciousness of the recipients of art. Artists provide emotions and impressions and reach the meanings that non-artists cannot reach without art. We need art. Art talks, art educates, comments, art develops and opens minds and hearts. Freedom for artists!!! Let's not get crazy, people. The controversy is not a nuclear weapon!!! This is a topic for discussion 🍌🍌🍌 . . . #nataliall #nationalmuseumwarsaw #freedom #art #stopcenzurze #wolność #sztuka #muzeumnarodowe #warszawa

Post udostępniony przez Roma Gąsiorowska (@roma_gasiorowska)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#fuckcensorship 🍌🍌🍌#nataliaLL #katarzynakozyra #wolnasztuka @nationalmuseuminwarsaw

Post udostępniony przez maria peszek (@mariapeszek_official)

Natalia LL,
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…