Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Fot. forum
O TYM SIĘ MÓWI

Wybory prezydenckie 2020: Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki

Jak głosowaliśmy w II turze?

Ksenia Krasko 13 lipca 2020 20:55
Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Fot. forum

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej różnica procentowa była taka mała, że nie udało się ustalić zwycięzcy. Według oficjalnych wyników, podanych przez PKW w poniedziałkowy wieczór, kandydaci uzyskali odpowiednio 51,03 procent oraz 48,97 procent poparcia.

Wybory 2020: oficjalne wyniki

„Na godzinę 8 brakuje nam 5 protokołów okręgowych komisji wyborczych”, przekazał podczas porannej konferencji Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. Dodał, że brakuje części protokołów z niektórych komisji zagranicznych, jednak zaznaczył, że te dane prawdopodobnie nie wpłyną na ostateczny wynik wyborów.

Po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę, sondaż exit poll wskazywał na nieznaczne zwycięstwo Andrzeja Dudy. Zdobył 50,4 procent popracia, a Rafał Trzaskowski 49,6 procent. Według pierwszego sondażu late poll (dane z 50-ciu procent komisji), Andrzej Duda zdobył 50,8 procent, a Rafał Trzaskowski 49,2 procent. Drugi sondaż late poll (dane z 90-ciu procent komisji) wskazywał na wynik odpowiednio 51 procent i 49 procent poparcia.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami, zaprezentowanymi przez Państwową Komisję Wyborczą, Andrzej Duda uzyskał 51,03 procent popracia, a Rafał Trzaskowski 48,97 procent. „Na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został wybrany pan Andrzej Sebastian Duda”, ogłosił Sylwester Marciniak. Komisja przekazała, że w drugiej turze oddano 177 724 głosy nieważne, co stanowi 0,18 procent.

Wybory prezydenckie 2020: frekwencja

Frekwencja według drugiego sondażu late poll wyniosła 67,9 procent, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem, jednak nie rekordowym, jak wcześniej uważano (rekord padł podczas wyborów w 1995 roku, gdy o urząd Prezydenta RP walczyli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski). Oficjalne wyniki mówią o frekwencji na poziomie 68,18 procent.

Jak informowała wcześniej PKW, najwyższą frekwencję odnotowano w województwach mazowieckim – 70,62 procent, pomorskim – 70,04 procent, oraz łódzkim – 69,68 procent. Frekwencja utrzymała się na poziomie około 70 procent w największych miastach, jak Warszawa (77,40), Poznań (75,43), Wrocław (73,59), Gdańsk (74,93), Kraków (73,77), Bydgoszcz (70,15), Łódź (70,29.), Kielce (70,81), czy Szczecin (70,43).

Rafała Trzaskowskiego poparli mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Na Andrzeja Dudę głosowali mieszkańcy województw podlaskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Sondaże wskazują, że Andrzej Duda miał zdecydowaną przewagę wśród mieszkańców wsi. W średnich miastach poparcie obu kandydatów było podobne, ale w największych wygrywał Rafał Trzaskowski. Na urzędującego Prezydenta chętniej głosowały osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, a na jego konkurenta – z wykształceniem licencjackim i wyższym.

Kandydat KO miał zdecydowanie większe poparcie osób młodych (18-29 lat), a także przodował wśród wyborców z grup wiekowych 30-39 lat oraz 40-49 lat. Andrzej Duda zdobył głosy osób z przedziału wiekowego 50-59 lat oraz 60 i więcej. 

Źródło: TVN24, Wprost, Onet, oko.Press

Trzaskowski, Duda, uzupełnienie starej sklejki
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.