Lord Charles Spencer, brat księżnej Diany, Santa Monica, Kalifornia, 03.03.2015 rok
Fot. Amanda Edwards/WireImage
NIEZWYKŁE HISTORIE

Wielka Brytania. Zdradzał żony i je porzucał. Skandaliczne oblicze brata księżnej Diany

Lord Charles Spencer jedną z nich zostawił niedługo po narodzinach dziecka...

Konrad Szczęsny 13 lipca 2022 18:11
Lord Charles Spencer, brat księżnej Diany, Santa Monica, Kalifornia, 03.03.2015 rok
Fot. Amanda Edwards/WireImage

Jego dzieciństwo było naznaczone traumą rozstania rodziców. Gdy dorósł, zawsze chodził własnymi ścieżkami. Lord Charles Spencer, brat księżnej Diany, ma na koncie dwa nieudane małżeństwa i głośny romans. Swego czasu o jego życiu prywatnym rozpisywały się tabloidy na całym świecie. Szczęście i spokój odnalazł dopiero u boku trzeciej żony, ale własna córka miała nie zaprosić go na swój ślub... Oto jego skandaliczna i fascynująca historia!

Upragniony syn. Charles Spencer był spełnieniem marzeń rodziców

Gdy przed godziną 20.00 pierwszego lipca 1961 roku na świat przyszła księżna Diana, jej rodzice byli wyraźnie zawiedzeni. Ówczesny wicehrabia Althorp Edward John Spencer i jego małżonka hrabina Althorp Frances doczekali się już dwóch córek: Sarah i Jane. Podobno w chwili narodzin mieli przygotowane dla dziecka jedynie męskie imiona...

Ich marzenie spełniło się trzy lata później, w maju 1964 roku. Wówczas na świat przyszedł Charles Spencer - piąte dziecko pary. Radość była tym większa, że w 1959 roku doczekali się co prawda narodzin syna Johna, ale zmarł on zaledwie 10 godzin po porodzie.

Gdy na świat przyszedł Charles, Edward i Frances wprost nie posiadali się ze szczęścia. Poprosili samą królową Elżbietę II, by została matką chrzestną ich najmłodszej latorośli - brytyjska monarchini zgodziła się. 

Niestety, sielanka rodziny dobiegła końca w 1967 roku, gdy doszło do rozwodu pary. Matka wyprowadziła się z kochankiem do Londynu i zabrała ze sobą Dianę. Reszta dzieci pozostała z ojcem, który wygrał zresztą prawo do opieki nad potomstwem - wtedy najmłodsza córka powróciła do rodzinnej posiadłości w Norfolk. Wydarzenie odcisnęło jednak bolesne piętno na całej czwórce: przez długi czas zmagali się z traumą. Żona księcia Karola przerabiała ją m.in. na swojej długoletniej terapii...

Nasz ojciec był cichym i nieustannym źródłem miłości, ale matka nie została stworzona do macierzyństwa. To w gruncie rzeczy nie jej wina, po prostu nie była w stanie wypełnić swojej roli, dać nam tego, czego potrzebowaliśmy jako dzieci”, zwierzał się po latach Charles Spencer w rozmowie z „The Sunday Times” (cytat za serwisem Plejada).

Czytaj także: Diana Spencer: od przedszkolanki do królowej ludzkich serc i księżnej, która stała się ikoną

Lord Charles Spencer, księżna Diana w dzieciństwie, ich dom w Berkshire, 1968 rok
Fot. Central Press/Getty Images

Lord Charles Spencer i księżna Diana w dzieciństwie, ich dom w Berkshire, 1968 rok

Lord Charles Spencer z siostrami w dzieciństwie, 1966 rok

Charles Spencer: hrabia Althorp i... casanova. Żony zdradzał, drugą zostawił trzy miesiące po porodzie

Gdy miał 11 lat, odziedziczył tytuł wicehrabiego Althorp, zaś w marcu 1992 roku, po śmierci ojca, został dziewiątym hrabią Spencer. Charles jest absolwentem historii współczesnej w Magdalen College w Oksfordzie, w jego CV zawodowym widnieje m.in. praca korespondenta dla NBC News i telewizyjnego reportera. Ale tak naprawdę to życie prywatne spadkobiercy rodu od zawsze najbardziej interesowało media...

Jego relacje z siostrą zawsze były dobre. Wydaje się też, że on najchętniej z całego rodzeństwa wypowiada się na temat „królowej ludzkich serc” w różnego rodzaju publikacjach: czy to telewizyjnych czy książkowych. Ale tak naprawdę Charles Spencer wiódł w swoim czasie równie barwne życie, co księżna Diana!

Poza raz pierwszy ożenił się jeszcze za życia sławnej siostry we wrześniu 1989 roku. Jego wybranką była modelka Victoria Lockwood. Uroczystość miała miejsce w rodzinnej posiadłości Spencerów. Ona wyglądała olśniewająco w kremowej sukni projektu Tomasza Starzewskiego, on opowiadał gościom, że już po sześciu tygodniach znajomości wiedział, że to „ta jedyna”.

Ich szczęście zostało spotęgowane, gdy na świecie pojawiły się dzieci. Para doczekała się córki Kitty (urodziła się 28 grudnia 1990 roku), bliźniaczek Elizy i Emelii (10 lipca 1992 roku) oraz syna Louisa (14 marca 1994 roku). Niestety, nad małżeństwem szybko pojawiły się czarne chmury...

Czytaj także: Miała 36 lat, osierociła synów i pogrążyła w żałobie miliony ludzi. Tak wyglądało życie księżnej Diany

Lord Charles Spencer, jego żona Victoria Lockwood, ich córka Kitty Eleanor Spencer, Londyn, Wielka Brytania, 1991 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Lord Charles Spencer i jego pierwsza żona Victoria Lockwood, ich córka Kitty Eleanor Spencer, Londyn, Wielka Brytania, 1991 rok

Media ujawniły, ze żona Charlesa Spencer cierpi na zaburzenia odżywiania oraz ma problemy z uzależnieniami: narkotykami i alkoholem. W związku z przytłaczającym zainteresowaniem ich problemami, podjęli w 1995 roku decyzję o przeprowadzce do RPA. Ale i to nie pomogło... Mimo że mieli o wiele więcej prywatności, ostatecznie związek rozpadł się. Do rozwodu doszło dwa lata później, 3 grudnia 1997 roku, już po śmierci księżnej Diany. Ale na sali sądowej okazało się, że brat „królowej ludzkich serc” nie jest zbyt odporny na uroki płci przeciwnej: żonę zdradzić miał już kilka tygodni po ślubie i doczekał się miana „bezwstydnego cudzołożnika”.

Lista, którą przedstawili prawnicy Victorii Lockwood była naprawdę imponująca! I nie świadczyła najlepiej o Charlesie Spencerze, który zamiast wspierać żonę w walce z osobistymi demonami, szukał pocieszenia w ramionach innych kobiet... Po zapadnięciu wyroku wrócił do Wielkiej Brytanii, zaś jego dzieci zostały w RPA wraz z matką.

I jeśli słusznym jest powiedzenie, że człowiek uczy się na błędach, brat księżnej Diany jest wyjątkiem od tej reguły. Po raz drugi stanął na ślubnym kobiercu cztery lata po rozwodzie, w grudniu 2001 roku. Tym razem przysięgał 34-letniej Caroline Freud. Znali się jeszcze z czasów studiów na Oksfordzie, zaręczyny ogłosili dwa miesiące przed ślubem. Charles Spencer przekonywał dziennikarzy, że „narzeczona pomogła mu stać się bardziej pokornym”. Ona twierdziła, że jest prawdziwym romantykiem. Oboje mieli już na koncie rozwody, podkreślali, że są bogatsi o życiowe doświadczenia i z pewnością unikną niektórych błędów...

Ślub pary odbył się w rodzinnej posiadłości Spencerów. Zabrakło na nim jednak księcia Williama i księcia Harry'ego, zaś książę Karol w ogóle nie został zaproszony. Co ciekawe, panna młoda miała tego dnia na sobie czerwoną suknię. 

Początkowo wydawało się, że Charles Spencer spokorniał i uspokoił się. Czas poświęcał małżonce i dzieciom: Edmundowi (który przyszedł na świat 6 października 2003 roku) oraz Larze (urodzonej 16 marca 2006 roku). Ale zaledwie trzy miesiące po narodzinach drugiego dziecka zostawił rodzinę. Powód? Oczywiście romans, w którym się wdał. W grudniu media dotarły do informacji, że brat księżnej Diany zaczął spotykać się z Coleen Sullivan, 34-letnią prezenterką telewizyjną z USA. Poznali się, gdy druga żona Charlesa była w siódmym miesiącu ciąży. Ona kręciła wówczas dokument dla stacji WDTN z Ohio, on uległ jej urokowi, gdy przyjechała do Althorp na wywiad. 

Rozwód był kwestią czasu. Doszło do niego w marcu 2007 roku. Oliwy do ognia dolał konflikt, który wybuchł na linii Charles Spencer - dzieci z pierwszego małżeństwa. Stanowczo mieli oni wyrazić swoje zdanie, dotyczące nowej ukochanej ojca i nie trzeba dodawać, że nie było ono zbyt pochlebne... Ale i ta relacja nie przetrwała próby czasu. Do rozstania doszło w czerwcu 2008 roku, zaś media nie miały wiele litości dla brata księżnej Diany i amerykańskiej dziennikarki. „Przyjaciele ostrzegali Coleen, że nigdy nie zostanie hrabiną, a jedynie kolejnym nacięciem na arystokratycznym słupku łóżka hrabiego Spencera. I tak też się stało”, podsumował „Daily Mail”.

Czytaj także: Posądzano ją o romans z księciem Williamem. Co stało się z Rose Hanbury?

Lord Charles Spencer, jego druga żona Caroline Freud, Althorp Literary Festival, Northampton, Anglia, 19.06.2005 rok
Fot. David Levenson/Getty Images

Lord Charles Spencer i jego druga żona Caroline Freud, Althorp Literary Festival, Northampton, Anglia, 19.06.2005 rok

Charles Spencer: dopiero w trzecim małżeństwie odnalazł szczęście

Ta miłość poniekąd... była ślepa, ponieważ Charles Spencer i Karen Gordon, pochodząca z Kanady filantropka, założycielka i dyrektorka organizacji Whole Child International z siedzibą w Los Angeles, która działa na rzecz skrzywdzonych przez los dzieci, poznali się na randce w ciemno. Do zaręczyn doszło w lutym 2011 roku, zaś już cztery miesiące później odbył się huczny ślub brata księżnej Diany. Ona, podobnie jak poprzednia żona mężczyzny, miała już na koncie jeden poważny związek. Przed tym, jak związała się z Charlesem Spencerem, była żoną hollywoodzkiego producenta Marka Gordona, z którym doczekała się dwóch córek: Emmy (urodzonej w 1998 r.) i Kate (przyszła na świat w 2001 roku).

Nieco ponad rok po ślubie, w lipcu 2012 roku, para powitała Charlotte Dianę (oczywisty ukłon w stronę „królowej ludzkich serc”) – było to siódme dziecko spadkobiercy rodu Spencerów. Jaka jest recepta pary na udany związek? Oboje nie mają wątpliwości, że chodzi o... życiowe doświadczenie. „Byłam pierwszą żoną, jestem trzecią i — zaufaj mi — chcesz być trzecią, ponieważ mężczyźni są wtedy bardzo zmotywowani. Naprawdę zwracają uwagę na swoje postępowanie. Najbardziej pociągało mnie w Charlesie to, jak chętnie pracował nad sobą i nadal to robi. Oboje to robimy”, tłumaczyła Karen Spencer na łamach „The Sunday Times” (cytat za serwisem Plejada). Podkreślała, że poprzednie relacje jej męża rozpadały się z uwagi na jego lęk przed odrzuceniem, wynikający z traumy z dzieciństwa (odejście matki). Twierdziła również, że Charles odrobił wszystkie lekcje i nadal nad sobą pracuje.

Nie unikają rozmów na żaden poważny temat. On miał udzielić jej rady, dotyczącej bycia macochą dla szóstki jego dzieci z poprzednich małżeństw. 

„Dał mi najlepszą radę. Mogę mieć opinię na temat jego dzieci, ale muszę przekazać ją jemu, w naszej sypialni, a nie swoim pasierbicom i pasierbom. Chciałabym móc powiedzieć, że trzymałam się tego przez cały czas. Starsza czwórka Charlesa była już całkiem dorosła, kiedy pojawiłam się na scenie, więc moim zadaniem, które mam nadzieję, że osiągnęłam, było po prostu sprawić, by wszyscy czuli się mile widziani”, przyznała trzecia żona brata księżnej Diany. 

Czytaj także: Karol zdradzał ją z Camillą, ale Diana również dopuszczała się romansów. Kim byli mężczyźni jej życia?

Lord Charles Spencer, jego trzecia żona Karen Gordon, Londyn, Wielka Brytania, 04.05.2011 rok
Fot. Dave M. Benett/Getty Images

Lord Charles Spencer, jego trzecia żona Karen Gordon, Londyn, Wielka Brytania, 04.05.2011 rok

Charles Spencer nie pojawił się na ślubie najstarszej córki

Gdy w lipcu 2021 roku Kitty Spencer, najstarsza córka Charlesa, brała ślub z o 32 lata starszym milionerem Michaelem Lewisem, jej ojciec nie pojawił się na uroczystości. Oficjalnie powodem była kontuzja, której miał doznać chwilę wcześniej – miała ona znacznie utrudniać podróżowanie. „Jednak wszystkim było łatwiej, że go tam nie było”, podsumowywał „Daily Mail”.

Inne tabloidy poszły o krok dalej i pisały, że córka nawet nie wysłała ojcu zaproszenia na ślub! Zamiast niego do ołtarza pannę młodą poprowadzili bracia: Louis Frederick John Spencer oraz Samuel Aitken. I jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, nikomu w tym szczególnym dniu nie brakowało Charlesa Spencera...  

Czytaj także: Hasnat Khan był wielką miłością księżnej Diany. Dlaczego ich związek się rozpadł?

Źródło: artykuł w serwisie Plejada

Lord Charles Spencer, królowa Elżbieta II, królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon, Windsor, 21.06.1978 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Lord Charles Spencer, królowa Elżbieta II, królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon, Windsor, 21.06.1978 rok

Lord Charles Spencer, księżna Diana, Londyn, Wielka Brytania, 21.11.1985 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Lord Charles Spencer, księżna Diana, Londyn, Wielka Brytania, 21.11.1985 rok

Lord Charles Spencer, brat księżnej Diany, Santa Monica, Kalifornia, 03.03.2015 rok
Fot. Amanda Edwards/WireImage

Lord Charles Spencer, brat księżnej Diany, Santa Monica, Kalifornia, 03.03.2015 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…