Pogrzeb księcia Filipa, trumna z ciałem księcia Filipa
Fot. Arthur Edwards-WPA Pool/Getty Images
POŻEGNANIE

Wielka Brytania. Trumna z ciałem księcia Filipa zostanie przeniesiona. Dlaczego?

Kryje się za tym piękny i romantyczny powód...

Konrad Szczęsny 17 kwietnia 2021 22:31
Pogrzeb księcia Filipa, trumna z ciałem księcia Filipa
Fot. Arthur Edwards-WPA Pool/Getty Images

Wielka Brytania opłakuje księcia Filipa. W sobotę 17. kwietnia odbył się pogrzeb męża Elżbiety II. Uroczystość miała charakter wojskowy i prywatny. Wzięli w niej udział jedynie najbliżsi zmarłego. Jak się okazuje, miejsce, w którym złożono ciało księcia Edynburga, ulegnie zmianie. Dlaczego? Chodzi o jego małżeństwo z Elżbietą II...

Pogrzeb księcia Filipa. Tak rodzina królewska pożegnała męża Elżbiety II

Mimo że uroczystość miała charakter wojskowy i wzięła w niej udział jedynie najbliższa rodzina zmarłego (łącznie 30 osób), nie brakowało momentów wielkiego wzruszenia. Uwagę zwracała przede wszystkim siedząca samotnie najbliżej trumny Elżbieta II. Królowa przez większą część uroczystości miała spuszczoną głowę, zaś w pewnym momencie ukradkiem otarła łzy, mimo że nie zwykła okazywać emocji publicznie... Nikt nie ma wątpliwości, że śmierć księcia Filipa to dla niej bolesny cios.

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, królowa Elżbieta II na pogrzebie męża, Windsor
Fot. Leon Neal/WPA Pool/Getty Images

Elżbieta II w dniu pogrzebu księcia Filipa, Windsor, 17.04.2021 rok

Wszyscy dyskutowali również o relacji księcia Williama i księcia Harry'ego. Okazało się, że po wyjściu z kaplicy świętego Jerzego bracia mieli okazję porozmawiać. Okazywali sobie serdeczność i nikt nie ma wątpliwości, że zakopali wojenny topór i tym samym po ich konflikcie nie ma śladu.

Pogrzeb księcia Filipa. Książę Harry i książę William opuszczają kaplicę św. Jerzego
Fot. Zrzut ekranu/Youtube

Książę William i książę Harry wychodzący z kaplicy świętego Jerzego w Windsorze

Warto pamiętać, że nad przygotowaniami do ceremonii jeszcze za życia czuwał książę Edynburga. Uczestniczył m.in. w przerobieniu wojskowego Land Rovera, którym trumna (wykonana z biodegradowalnej wełny) z jego ciałem została przewieziona z zamku w Windsorze do kaplicy świętego Jerzego. 

Zwłoki księcia Filipa spoczęły co prawda w miejscu, w którym odbywał się pogrzeb, jednak wiadomo, że nie jest to ostateczne miejsce pochówku męża Elżbiety II... Dlaczego?

Czytaj także: Wielka Brytania. Piękny gest Meghan. Na pogrzeb księcia Filipa wysłała wieniec z dedykacją

Ciało księcia Filipa zostanie przeniesione po śmierci Elżbiety II. Gdzie będą pochowani?

Byli razem przez ponad siedem dekad. Ślub wzięli w 1947 roku. On mówił do niej pieszczotliwie Lilibet (to zdrobnienie od imienia Elżbieta). Ona nazywała go swoją opoką. Mimo że ich małżeństwo przechodziło liczne burze, zawsze starali się nad nim pracować. Dzięki temu zostali jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu.

Doczekali się czwórki dzieci, ośmiorga wnucząt i dziesięciorga prawnucząt. Rodzina była dla nich zawsze największą wartością. Królowa czuwała zresztą przy mężu do samego końca. Pilnowała, by – gdy jego stan pogorszył się w czwartek 8. kwietnia – nie przewieziono go do szpitala. Taka bowiem była wola księcia Filipa. Chciał odejść w zamku w Windsorze, otoczony najbliższymi. Jego życzenie spełniło się...

Pogrzeb księcia Filipa, trumna z ciałem księcia Filipa
Fot. Arthur Edwards-WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb księcia Filipa, trumna z ciałem męża Elżbiety II

Mąż Elżbiety II został pochowany w Królewskiej Krypcie w kaplicy świętego Jerzego w Windsorze. Jednak wiadomo już, że jego ciało ostatecznie zostanie przeniesione – taką informację podał „The Telegraph”. Kiedy? Po śmierci brytyjskiej monarchini. Gdzie? Do  krypty w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI. Tam także spocznie królowa, gdy odejdzie.

Warto pamiętać, że w krypcie tej spoczywają zwłoki ojca Elżbiety II, króla Jerzego VI, jej matki, Elżbiety, jak również prochy księżniczki Małgorzaty. I to właśnie tam po śmierci brytyjskiej monarchini spoczną obok siebie szczątki jej oraz jej ukochanego męża...  

Czytaj także: Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II oddała hołd księciu Filipowi. Ten gest wręcz łamie serce...

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, wnętrza kaplicy św. Jerzego w Windsorze
Fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, wnętrza kaplicy św. Jerzego w Windsorze

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?