książę Filip, książę Filip nie żyje
Fot. Getty Images
POŻEGNANIE

W takiej trumnie chciał być pochowany książę Filip. Zostanie wykonana z... wełny

Mąż Elżbiety II miał precyzyjnie określone życzenie

Konrad Szczęsny 14 kwietnia 2021 10:01
książę Filip, książę Filip nie żyje
Fot. Getty Images

Od śmierci księcia Filipa minie niebawem tydzień. Mąż Elżbiety II odszedł 9. kwietnia 2021 roku nad ranem, w otoczeniu najbliższych. Okazuje się, że 99-latek miał oczekiwania dotyczące swojego pogrzebu. Chciał być m.in. pochowany w trumnie z... wełny! Kto ją wykona? 

Książę Filip zostanie pochowany w trumnie z wełny. To było jego życzenie

Mimo że wiele osób mogłoby oczekiwać, że mąż królowej spocznie w trumnie strojnej i wyglądającej bardzo solidnie, jego plan był zupełnie inny. Książę Filip przez całe życie był mocno związany z ideałami ekologii. Śmiało można stwierdzić, że był w tej kwestii pionierem. O zmianach klimatycznych mówił na spotkaniach z poddanymi już w latach 50. XX wieku! Nie dziwi więc, że także jego pogrzeb miał być zgodny z wyznawanymi wartościami. I o to postanowiła zadbać jego rodzina.

Okazuje się, że mąż Elżbiety II zostanie pochowany w lekkiej trumnie, wykonanej z naturalnego, biodegradowalnego materiału. Chodzi o wełnę! Całość ma zostać jedynie wzmocniona tekturą, pochodzącą z recyklingu. Na tym jednak nie koniec. Także inne elementy uroczystości mają być zgodnie z ekologicznymi ideałami.

Czytaj także: Książę Filip przed śmiercią skomentował wywiad Harry'ego i Meghan. Padły mocne słowa...

Książę Filip, 2021 ostatnie zdjęcia księci Filipa
Fot. Photo by Jeff Spicer/Getty Images

Książę Filip, 2021 ostatnie zdjęcia księci Filipa
Fot. Neil Mockford/Getty Images
To ostatnie zdjęcia księcia Filipa. Zostały wykonane, gdy wyszedł ze szpitala w połowie marca 2021 roku

Pogrzeb księcia Filipa w stylu eko. Hybrydowy samochód, trumna z wełny

Stworzenie trumny to koszt 900 funtów, czyli równowartość 4 700 złotych. Na prośbę rodziny królewskiej stworzy ją firma, która odpowiadała za mundury na ślubie księcia Williama i księcia Harry'ego.

Co więcej, tego dnia (w sobotę 17. kwietnia) w ostatnią podróż księcia Filipa zabierze ekologiczny samochód, czyli hybrydowy Land Rover. Ponoć jeszcze za życia mąż królowej miał brać czynny udział w jego projektowaniu...

Czytaj także: Ostatnia rozmowa ojca i syna. Książę Filip miał wyjątkową prośbę do księcia Karola

Tak wyglądały ostatnie godziny życia księcia Filipa

Pałac Buckingham podał wiadomość o śmierci księcia Filipa w piątek 9. kwietnia 2021 roku.

„Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor”, napisano w komunikacie prasowym.

Od połowy lutego mąż królowej był hospitalizowany i przeszedł operację serca. Do zamku w Windsorze wrócił w połowie marca. Niestety, jego stan w pierwszym tygodniu kwietnia znacznie się pogorszył. Do ostatnich chwil czuwała przy jego łóżku Elżbieta II... Podobno przed śmiercią wystosował do niej osobistą prośbę.  

Czytaj także: Ujawniono szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Harry i William zmierzą się z ogromną traumą z przeszłości...

KSIĄŻĘ FILIP, KRÓLOWA ELŻBIETA II
Fot. HUSSEIN ANWAR/SIPA/EAST NEWS

Przy księciu Filipie do końca czuwała jego ukochana żona, Elżbieta II

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…