Ostatnia rozmowa księcia Filipa i księcia Karola
Fot. REX Shutterstock/EAST NEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ostatnia rozmowa ojca i syna. Książę Filip miał wyjątkową prośbę do księcia Karola

Małżonek Elżbiety II myślał przede wszystkim o niej...

Ksenia Krasko 13 kwietnia 2021 13:55
Ostatnia rozmowa księcia Filipa i księcia Karola
Fot. REX Shutterstock/EAST NEWS

Przykra informacja, przekazana przez Pałac Buckingham w ostatni piątek, zasmuciła nie tylko Brytyjczyków, ale i cały świat. Książę Filip, małżonek królowej Elżbiety II, odszedł w wieku 99 lat. Na krótko przed śmiercią przebywał w londyńskim szpitalu, ale bliscy monarchy wierzyli, że odzyska zdrowie przed setnymi urodzinami... Jeszcze w szpitalu książę miał przeprowadzić poważną rozmowę z najstarszym synem, księciem Karolem. Jak przekazał mediom królewski biograf Robert Jobson, Filip poprosił o spełnienie trzech próśb. Jedna z nich była bardzo osobista.

Ostatnia rozmowa księcia Filipa i księcia Karola

Kiedy w mediach pojawiły się zdjęcia paparazzi, na których wyraźnie poruszony i zmartwiony książę Karol opuszcza szpital w Londynie, Brytyjczycy zaczęli obawiać się najgorszego. Właśnie wtedy, zgodnie z tym, co twierdzi królewski biograf Robert Jobson, ojciec i syn mieli przeprowadzić poważną rozmowę.

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem The Sun Jobson zdradził, że książę Filip poprosił spadkobiercę tronu o spełnienie jego trzech próśb. Przede wszystkim, przekazał Karolowi, że to on zostanie głową rodziny. Miał dla syna kilka rad, które ułatwią mu przejęcie tej trudnej roli. Karol miał również odziedziczyć tytuł księcia Edynburga i jego obowiązki, ale jeszcze w 1999 roku ustalono, że następcą będzie książę Edward.

Druga prośba księcia Edynburga została spełniona. Poprosił syna o zabranie go ze szpitala. Wiedział, że nie wróci do pełni zdrowia. „Był świadomy, że to jest mało prawdopodobne”, twierdzi osoba z kręgu Jobsona w rozmowie z The Mirror. Książę Filip chciał umrzeć w zamku Windsor, w otoczeniu najbliższych.

Trzecia prośba małżonka królowej była najbardziej osobista. „W emocjonującej rozmowie książę Edynburga poprosił księcia Karola, aby ten zaopiekował się królową”, przekazał Jobson. Monarcha był świadomy faktu, że jest największym wsparciem Elżbiety II, nie tylko w sprawach rodzinnych, ale i państwowych. Królowa często prosiła małżonka o rady, i chociaż książę Filip nie miał decydującej roli, zawsze dzielił się z nią opinią.

Wiedział również, że w nadchodzących miesiącach monarchini nie może zostać sama. Jak donoszą brytyjskie media, Elżbieta II prawdopodobnie podejmie trudną decyzję o przejściu na emeryturę, ponieważ w kwietniu kończy 95 lat. Jej następcą ma być książę Karol.

ZOBACZ: Książę Filip miał silny charakter, lubił żartować i był największym wsparciem Elżbiety II

Ostatnia rozmowa księcia Filipa i księcia Karola. Ojciec miał do syna trzy prośby

Ostatnia rozmowa księcia Filipa i księcia Karola
Fot. Justin Tallis - WPA Pool/Getty Images

Książę Karol pożegnał księcia Filipa. Nagranie

Wkrótce po ogłoszeniu przykrej wiadomości, książę Karol wygłosił przemówienie przed swoją posiadłością w Highgrove. „Mój ojciec przez ostatnie 70 lat pełnił niezwykle oddaną służbę Królowej, rodzinie, krajowi, ale także całej Wspólnocie Narodów. Jak możecie sobie wyobrazić, moja rodzina i ja ogromnie tęsknimy za moim ojcem. Był bardzo kochaną i cenioną postacią. Mogę sobie tylko wyobrazić, że byłby głęboko poruszony liczbą ludzi, tutaj i na całym świecie, którzy dzielą naszą stratę i nasz smutek”, powiedział.

ZOBACZ: Książę Karol złożył hołd księciu Filipowi. Padły wyjątkowo poruszające słowa...

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę 17 kwietnia o godzinie 15 (czasu londyńskiego) w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Ceremonia będzie miała charakter prywatny. 

Ciekawi Cię historia rodziny królewskiej? Te książki wprowadzą Cię w niezwykły świat monarchii:

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.