Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania: Ujawniono listę gości na pogrzebie księcia Filipa. Kilka postaci zaskakuje

Kto pojawi się na pogrzebie księcia Filipa?

Gabriela Czernecka 16 kwietnia 2021 11:22
Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS

Wielka Brytania od piątku 9 kwietnia pogrążyła się w żałobie. Śmierć księcia Filipa mocno wstrząsnęła Brytyjczykami, którzy opłakują jego śmierć. Pod Pałacem Buckingham oraz innymi królewskimi posiadłościami gromadzą się fani rodziny królewskiej, którzy zostawiają kwiaty, kartki i zapalają znicze. Dziś ujawniono całą listę gości, którzy wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych. 

Śmierć księcia Filipa wstrząsnęła Wielką Brytanią

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Już w dniu jego śmierci ruszyły przygotowania do uroczystości pogrzebowych. Wiadomo było, że na ceremonii pojawi się tylko trzydzieści osób, a cała uroczystość będzie miała charakter prywatny. Udział potwierdziły oczywiście dzieci księcia Filipa - synowie: Karol, Edward i Andrzej oraz córka, księżniczka Anna. Wiadomo było również, że pojawi się książę William i księżna Kate oraz książę Harry, który w poniedziałek wylądował w Wielkiej Brytanii. Zanim poznaliśmy kolejne szczegóły pogrzebu, internauci mieli okazję zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie rodziny królewskiej. Członkowie rodziny Windsorów dzielili się z fanami swoimi wspomnieniami związanymi z księciem Filipem.

książę Filip, królowa Elżbieta II
Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Poruszające szczegóły relacji z księciem Filipem ujawniła księżniczka Anna, ukochana córka księcia, ale także wnukowie. Książę William napisał: „Mój dziadek był nadzwyczajnym człowiekiem i należał do niezwykłego pokolenia. Catherine i ja nadal będziemy robić to, czego on by chciał, będziemy wspierać Królową w nadchodzących latach. Bardzo będzie mi brakowało mojego dziadka, ale wiem, że chciałby, żebyśmy kontynuowali jego robotę”. Krótkie oświadczenie chwilę po bracie wydal również książę Harry: „Mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i wielkiego humoru. Był we wszystkim autentyczny, miał ostry dowcip i potrafił przyciągnąć uwagę każdego w pomieszczeniu - nie tylko ze względu na swój urok, ale także dlatego, że nigdy nie wiedziałeś, co zamierza powiedzieć”, zaczyna książę Harry w oświadczeniu po śmierci księcia Filipa. 

Wzruszające wspomnienie zamieściła również księżniczka Eugenia, która napisała, żeby dziadek się nie martwił, bo teraz to ona „zaopiekuje się babcią”. Trudno nie zauważyć, że już dawno Windsorowie nie byli tak emocjonalni i tak otwarcie nie mówili o swoich uczuciach i życiu prywatnym. Nic dziwnego, że niepublikowane dotąd fotografie cieszą się ogromną popularnością. 

Pogrzeb księcia Filipa - lista żałobników

Dziś ujawniono kolejne szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dokładnie o 15.40 polskiego czasu. Wówczas ciało księcia wyruszy z zamku w Windsorze w ostatnią drogę do kaplicy świętego Jerzego, gdzie o godzinie 16.00 po minucie ciszy rozpocznie się uroczysta ceremonia. Jak już zapowiedziano kilka dni temu, w pogrzebie księcia Filipa ze względu na pandemię koronawirusa oraz życzenie samego księcia udział weźmie zaledwie trzydzieści osób. Wśród nich nie zabrakło księcia Harry’ego, który w poniedziałek przyleciał do Londynu. Książę Sussex pojawił się w Wielkiej Brytanii bez księżnej Meghan i Archiego. Księżnej odradzono udział w ceremonii  i lot samolotem ze względu na zaawansowaną ciążę. 

Zobacz: Harry przyleciał już do Wielkiej Brytanii na pogrzeb księcia Filipa

Kto jeszcze znalazł się na bardzo okrojonej liście żałobników?

Choć wielu chciałoby uczestniczyć w ostatniej drodze księcia Filipa, to ostatecznie w ceremonii uczestniczyć będzie jedynie trzydzieści osób. Na liście gości oczywiście znajduje się żona księcia Filipa, królowa Elżbieta II, a także czwórka dzieci księcia oraz ich małżonkowie. Pojawi się więc książę Karol i księżna Camilla, hrabia Edward i hrabina Wessex oraz księżniczka Anna i wiceadmirał sir Timothy Laurence. Nie zabraknie także księcia Andrzeja, który pod koniec 2019 roku zaprzestał pełnienia królewskich obowiązków przez skandal z miliarderem Epsteinem. Książę pojawi się sam. Choć jego była żona, Sarah Ferguson wciąż należy do rodziny to jednak królewskich obowiązków, a para od lat nie jest już małżeństwem, więc księżna nie została uwzględniona na liście gości.

Podobnie sytuacja rysuje się w przypadku wnuków księcia Filipa. Pojawi się książę William oraz księżna Kate, książę Harry (bez księżnej Meghan, o czym piszemy wyżej), księżniczka Eugenia i Jack Brooksbank oraz księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi. Obecni będą również najmłodsi wnuczęta księcia, czyli Lady Louise Windsor oraz James Wicehrabia Severn. Obecne będą także dzieci księżniczki Anny - Peter Philips (bez żony Autumn, z którą rozwiódł się w lutym 2020 roku) oraz Zara Tindall i Mike Tindall. Na liście gości znajdują się także Hrabia Snowdon, Lady Sarah Chatto oraz Daniel Chatto. Nie zabrakło także dalszych krewnych królowej oraz dalszych krewnych księcia FIlipa. Przybędzie książę Gloucester, książę Kentu, księżniczka  Księżniczka Alexandra, Bernhard, dziedziczny książę Badenii, Książę Donatus, landgrab Hesji, Książę Filip Hohenlohe-Langenburg oraz Hrabina Mountbatten z Birmy.

Zobacz równieżKsiążę Filip nigdy się z tym nie pogodził. Mąż królowej doświadczył ogromnej rodzinnej tragedii

Pełna lista żałobników poniżej: 

 1. Królowa Elżbieta II
 2. Książę Karol
 3. Camilla, księżna Kornwalii
 4. Książę William, książę Cambridge
 5. Kate, księżna Cambridge
 6. Harry, książę Sussex
 7. Andrzej, książę Yorku
 8. Księżniczka Beatrice
 9. Edoardo Mapelli Mozzi
 10. Księżniczka Eugenia
 11. Jack Brooksbank
 12. Hrabia Edward
 13. Hrabina Wessex
 14. Lady Louise Windsor
 15. Wicehrabia Severn
 16. Królewska Księżniczka (księżniczka Anna)
 17. Wiceadmirał Sir Timothy Laurence
 18. Peter Phillips
 19. Zara Phillips
 20. Mike Tindall
 21. Hrabia Snowdon
 22. Lady Sarah Chatto
 23. Daniel Chatto
 24. Książę Gloucester
 25. Książę Kentu
 26. Księżniczka Alexandra
 27. Bernhard, dziedziczny książę Badenii
 28. Książę Donatus, landgrab Hesji
 29. Książę Filip Hohenlohe-Langenburg
 30. Hrabina Mountbatten z Birmy

Pogrzeb księcia Filipa będzie transmitowany w brytyjskiej telewizji BBC. 

Książę Filip, królowa Elżbieta II zdrady
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.